Ortadoğu pazarının derinliğini anlamayan, strateji üretemez

Hüseyin Kırk
Hüseyin KırkOTSAD Başkanı
sayfayı yazdır, turizm ajansı
06 Şubat 2017, 19:05

Ortadoğu turizm pazarı, bu kadar gündemde olmasına rağmen, derinliği yeterince anlaşılamayan bir pazar. Hal böyle olunca da maalesef bu pazara yönelik yapılan planlar ve stratejiler de sığ kalıyor.

Başta THY olmak üzere tüm havayolu şirketlerimizin Körfez Ülkelerine uyguladığı fiyat politikası, sanki ülkemize gelmeyin; acenteye, otele, taksiye, lokantaya para kazandırmayın der nitelikte. Dünyanın farklı kentlerine uçtukları fiyatın 3-4 katına bilet satan havayolu şirketlerinin bu politikaları, Arap turistlerin rotalarını Asya'ya ve Avrupa'ya çevirmesine neden oluyor. Sonuçta kaybeden Türk turizmi ve Türkiye oluyor.

Ortadoğu Turizm ve Seyahat Acenteleri Derneği (OTSAD) olarak buradan havayolu şirketlerine soruyoruz: Ülkemizin daha fazla turiste ihtiyacı varken ve Ortadoğu'dan daha fazla insan ülkemize gelmek isterken, neden yüksek fiyatta ısrar ediyorsunuz? Bu kadar uçak yerde beklerken neden, potansiyeli olan Ortadoğu pazarına low cost uçuşlar planlayarak , Türk turizmine destek olmuyorsunuz?

Biz yine yollara çıkıyoruz...

10 gün boyunca Körfez ülkelerinde çok sayıda etkinliğe katılacağız ve önemli ziyaretlerde bulunacağız. Daha fazla Arap turisti ülkemize getirmek için çalışacağız. OTSAD olarak, olmamız gereken yerdeyiz ve yapmamız gerekeni en iye şekilde yapmaya devam ediyoruz.

Sizleri de bekliyoruz...

Yorumlar