Ortadoğu'dan rezervasyon iptalleri artıyor

Ortadoğu'dan rezervasyon iptalleri artıyor
25 Ekim 2023, 08:47
Pandemiden bu yana zor zamanlar geçiren turizm sektöründe sorunlar bitmiyor. Yaz sezonunu yüzde 55 dolulukla geçiren sektör kışa hazırlanırken bu kez de Ortadoğu’da yaşanan savaşın endişesine düştü.

Pandemiden bu yana zor zamanlar geçiren turizm sektöründe sorunlar bitmiyor. Yaz sezonunu yüzde 55 dolulukla geçiren sektör kışa hazırlanırken bu kez de Ortadoğu’da yaşanan savaşın endişesine düştü.

Ortadoğu'dan Türkiye'ye rezervasyonlar yüzde 20 düştü

Cumhuriyet'ten Ali Can Polat'ın haberine göre ağırlıklı olarak Ortadoğu’dan ziyaretçi alan Türkiye’de rezervasyonlar şimdiden yüzde 20’ye yakın düştü. Turizmcinin korkusu yeni hareketlenmeye başlayan Uzakdoğu pazarının durması.

Turizmcilerden gelen bilgilere göre Türkiye’de kış turizminin önemli noktalarından olan Kapadokya’da da iptaller başladı. Bu yıl beklenen hedeflere ulaşamadıklarını söyleyen Kapadokya Turizm Otel Yöneticileri Derneği Nazif Demir, “Kış için savaşın seyrini görmemiz gerekiyor. Turizm pamuk ipliğine bağlı. Yaz sezonunda Kapadokya, Antalya bölgesine göre daha şanslıydı. Otellerde yüzde 55-60 dolulukları gördük. Ama biz yüzde 85 bekliyorduk” dedi.

Çatışmaların başlamasıyla satışlarda sert bir fren yaşandığını da belirterek şöyle konuştu:

“Şu anda yüzde 15-20 arası bir iptal var. İnsanlar kararsız. Bizim 2024’te Japonya ile ilgili beklentilerimiz çok yüksek. Çin yılbaşı da şubata denk geliyor, ciddi bir yoğunluk bekliyoruz. Umarız çatışmalar bir an önce kesilir.”

İstanbul'da rezervasyonlarda yüzde 10'luk düşüş var

İstanbul’da dolulukların diğer bölgelere göre çok daha yüksek ancak beklenenin altında olduğunu belirten İstanbul Turizm Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlter Ergenç ise Türkiye’nin ucuz ülke kategorisinden çıktığını söyledi. Ergenç, “Şu anda İstanbul’da doluluklar yüzde 60 seviyelerinde. Bölgesel sorunlar devam ediyor, rezervasyonlarda yüzde 10-14 arası bir düşüş var ama biz iyimseriz. 1-2 ay içinde yeniden düzelme bekliyoruz” diye konuştu.

Yorumlar
Malatyalı44
28 Ekim 2023, Cumartesi 02:58
Seni tutan yok çok sevdiğin medeniyete git ama doğru ya onlar seni almaz çünkü ülkemizde maşa lazım
Tijen
27 Ekim 2023, Cuma 10:42
Şahsen Ulkemde Avrupalı Amerikalı Japon gibi turistler görmek istiyorum.
Yakup Şimşek
27 Ekim 2023, Cuma 02:25
İçimizdeki Arap düşmanlarının turizme zararı gözardı edilmemeli.
Emre
26 Ekim 2023, Perşembe 07:56
Beter olun, yazın yüzüne bakmadığınız yerli turisti mumla arayın
Yabancı
26 Ekim 2023, Perşembe 11:02
Hani rekor üzere rekor kırıyordu? Turizm, ekonomi gibi bir balon oldu. 2024 daha zor olacak.
Aydın
26 Ekim 2023, Perşembe 10:15
Ortadoğulu turist istemiyoruz ,Ortadoğu'dan kimseyi istemiyoruz,mülteci görmekten bıktım Arap turist de görmek istemiyoruz. Ülkem Arap istilasına uğradı, eskiden medeni ulkelerin turistleri gelirdi oturmayı kalkmayı yemeyi içmeyi bilen kişiler sonra Rus ve Ukraynalı görgüsüzler doldu şimdide Ortadoğu.mucadele verin medeniyet ülkeleri gelsin yada asyalılar.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha