Orhan Durmuş: Lokal rehberi olmayan tur paketi eksiktir!

Orhan Durmuş: Lokal rehberi olmayan tur paketi eksiktir!
29 Ağustos 2019, 11:23
SKYhub ofislerinin bulunduğu tüm bölgelerde, alanında uzman lokal rehberlerle hizmet verdiklerini söyleyen SKYhub Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş: “Yerel rehber sayesinde misafirleriniz, seyahat ettiği destinasyonu yaşayarak keşfediyor” dedi.

Türkiye’den yurt dışına seyahat edenlerin sayısı her geçen gün artıyor. Özellikle acenteler tarafından organize edilen tur programlarının bir hayli rağbet gördüğünü söyleyebiliriz. Bir kısmı dil problemi olduğu için tur paketi satın alırken, seyahat severlerin bir kısmı ise münferiden gitmek yerine daha ucuz olduğu için tur paketlerini tercih etmekteler. Yurt dışı kültür ağırlıklı tur programlarında en etken rolü, Türkiye’den acentelerin misafirler yanında görevlendirdikleri tur rehberleri üstleniyor. Daha doğrusu tur operatörlerinin görevlendirdiği kişiler Tur Lideri, yerel hizmet verenler ise lokal rehber olarak adlandırılıyor. Tur operatörlerine satış yapan seyahat acentelerinin bilmesi gereken en önemli konu sattıkları turda lokal rehber yoksa turun eksik olacağıdır. Lokal rehberler gerçekte turun mükemmel geçmesini sağlayan gizli kahramanlardır.

SKYhub’ın Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş

Tur operatörlerine paket tur hizmeti sunan SKYhub’ın Outbound Grup Müdürü Orhan Durmuş lokal rehberlerin seyahate katkısına dair şunları söyledi: “70 ülkede 520’den fazla ofise sahip olan SKYhub ofislerinin bulunduğu tüm bölgelerde, yetkin ve pazarda söz sahibi lokal rehberlerle misafirlerimize hizmet veriyoruz. Bir lokal rehberi yurt dışı tur liderinden ayıran en önemli fark; tur lideri Türk seyahat severlerle birlikte söz konusu ülkeye gönderilirken, lokal rehberler orada yaşayan, rehberlik hizmeti veren ve genellikle sadece o bölgede uzmanlaşmış kişiler oluyor. Yerel olarak her şeyi ilk elden deneyimleyen bir rehber olduğu için, yaşadığı ülke ile Türkiye arasında aslında bir kültür ataşeliği görevi de üstlenmiş oluyor. Yetkin lokal rehberlerimiz sayesinde bizden tur paketi satın alan tur operatörlerinin misafirlerine, gidilen ülkenin halkının yediği restoranlara gitme, turistik meydanlar dışında halkın tercih ettiği sokak-cadde ve meydanları da gezdirerek, tam anlamıyla bir kültürler buluşmasını temin ediyoruz. Böylelikle misafirimiz, seyahat ettiği destinasyonu özümseyerek, attığı her adımda o şehri-ülkeyi yaşayarak keşfediyor”.

Lokal rehberlerin seyahatlere katkısı oldukça büyük

Bugün Tur Operatörleri, misafirlerine tur paketi satarken genellikle Yurt Dışı Tur Rehberliği (Kanuna uygun haliyle Tur Lideri olarak ifade edilmelidir.) hizmeti ücretsiz olarak pakete dahil sunuyor. Ancak genellikle hizmet aldığı bu Tur liderini, Türkiye’den turistlerle birlikte gönderiyor. Örnek olarak bir Ürdün turunu ele alalım. Turistlerle birlikte Ürdün’e hareket eden tur rehberi, çoğu zaman en bilindik, popüler ve turistik noktalara yönlendiriyor misafirlerini. Ancak Ürdün’de yaşayan ve rehberlik mesleğini icra eden bir lokal rehberin o seyahate sağlayacağı katkı tartışılmaz oluyor. Lokal rehber, turistik mekanların yanı sıra, sadece o yöre halkının bilebileceği deneyimleri de tur programına dahil ederek, misafirlere unutulmaz bir seyahat yaşatıyor. Misafirler, Ürdün hakkında tahmin ettiklerinden çok daha fazla şey öğrenerek ve tecrübe ederek Türkiye’ye dönmüş oluyorlar. Ayrıca seyahat boyunca o ülkenin yaşamına-kültürüne, inancına dair aklına gelen her tür sorunun cevabını da net ve doğru bir şekilde yerel insanından almış oluyor.

Ayrıca lokal rehberlerin bir önemli avantajı da, yeni açılan ziyaret alanları, mekanlar ve sosyal hayatı etkileyen siyasal değişiklikler gibi konularda her zaman en güncel bilgilere de sahipler. Siz siz olun, ister tüketici olarak tur paketi satın alın, isterseniz tur operatörü yöneticisi olarak tur paketleyin, mutlaka hizmetlerinize kaliteli-yetkin lokal rehberleri dahil edin. Misafirlerinize o ülkeyi daha iyi anlama ve özümseme imkanı verin, lokal rehberden asla mahrum bırakmayın!

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha