TTYD

Online satış yoktur!

Bahadır Gerçek
Bahadır Gerçeke-ticaret Danışmanı
07 Şubat 2019, 12:07

Bazılarına benim gibi son on yedi yılında “ONLINE” işiyle çokça haşır neşir olmuş bir turizmcinin bu tarz bir başlık atıyor olması enteresan gelebilir. Evet, online satış yoktur. Neden mi? Buyurun izah edeyim:

Online kanallardan yapılan satış ve dahi pazarlamayı “online” tamlaması ile başkalaştırmak, yaptığımız işte en hafif tabiri ile karışıklığa sebep olur. Başkalaştırma söz konusu olduğunda ise doğal olarak bir karşılık vardır, bu karşılık da örneğimizde “offline”’dır. Yani online (çevrimiçi) ve offline’nın (çevrimdışı) karşıtlığı. Peki kim online, kim offline? Ya da başka türlü sorayım offline olan kaldı mı?

“Dünyada online satışların oranı yüzde bilmemkaçlara geldi…” tarzı bilgi bombardımanlarına kerli ferli sunumlarda çokça alıştık. Bu koca koca analizlerdeki ayrım kriterlerini her zaman merak etmişimdir. Misal TUI’nin web sayfası üzerinden yaptığı satış online mı olur, offline mı? Ya da ETS’nin web sayfası ile başlayıp çağrı merkezinde sonuçlanan bir satışını nereye yazmak gerekir? Youtravel’a bir otel kendi kanal yöneticisi ile fiyat gönderip sattığında online olur da, Youtravel yerel bir acenteden fiyat alıp sattığında bizim için offline mıdır?

Bugün KAYAK Almanya’da arama yapan bir kullanıcının karşısına büyük ihtimal ile aranan otelin fiyatları hem TUI’den, hem de booking.com’dan gözükecektir. Birine tıklayınca offline, diğerine tıklayınca online diye düşünmek sizce de abes değil mi?

Satış Satıştır

Lafı çok uzattım. İşin özü satış satıştır, pazarlama pazarlamadır. Satış için de pazarlama için de online kanalları kullanmak sektördeki tüm oyuncular için kaçınılmazdır. Yani online satış yoktur ama online kanallardan satış vardır.

Sektörün büyük çoğunluğunun yaptığı gibi konuyu başkalaştırıp farklı farklı kadrolara ve hatta Bilgi İşlem Müdürlerine online satış ve online pazarlama misyonları yüklemek kritik bir hatadır. Online kanalların yönetimi genel satış ve pazarlama akışı içerisinde olmalıdır.

Günümüze farklı kaynaklarda farklı rakamlar belirtilmekle beraber tatil rezervasyonu öncesi süreç, tüketici için ortalama elli beş gün civarıdır. Bu süreçte tüketicinin tercihlerini etkileyen birçok faktör olabilir. Misal tüketici tercihlerini en çok etkileyen faktör, arkadaş-aile tavsiyesidir. Bu tavsiyeyi sohbet esnasında (offline) almak ile bir facebook postu üzerinden (online) almak arasında bir fark olmayabilir. En önemli fark facebook’ta bu paylaşımı bir saniye içinde yüzlerce hatta binlerce kişiye yapabiliyor olmaktır. Burada önemli olan etkileşimin kanalı değil kimden olduğudur, sosyal medya burada katalizördür.

Satış için de durum farklı değildir. Satış öncesi yirmi beş sayfaya kırk üzeri ziyaret yapmış bir tüketici satın almasını acentesi ile çay içerek de yapabilir. Ya da otelin kapısına kadar gelmiş bir kişi sırf daha ucuz fiyat orada var diye otelin lobisinde otelin web sayfasına girerek rezervasyon yapabilir.

Yapmamız gereken; satışı isim ve sıfatlar ile başkalaştırmak yerine fiyatlarımızın serüvenini bilip otelimizin nihai tüketiciye hangi kanallarda hangi nihai satış fiyatı ile çıktığına hakim olmaktır. Aksi halde çoğu otelde olduğu gibi mesaimizin büyük bir kısmı satış faaliyetleri yerine “bu adamlar bu fiyatı nereden aldı” dedektifliği ile geçmeye devam edecektir. Bu konuya da başka bir yazıda değinelim.

Bol satışlar.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
TAN
18 Şubat 2019, Pazartesi 07:52
DEDIGINIZ DOGRU DAHA DA ACAYIM KONUYU AKTUEL YASADIGIMIZ SORUN, HOTELCILERIN TANIMI, OTEL KONTRATINI INCOMING LER VASITASI ILE XML ÜZERI IMPORT EDERSEN ONLINE OLUNUYOR , MANUEL OLARAK SISTEME YÜKLERSEN OFFLINE, SONUC: AMA SISTEM AYNI :-) IKISINIDE YÜKLENEBILIRYOR ISPANYA HOTELCILERIN TARAFINDAN BAKARSAN: SATIS DIREKT MÜSTERIYE WEB ARACILILIGI ILE SATIS YAPILIYORSA ONLINE, SEYAHAT ACENTELERI ÜZERINDEN YAPILIYORSA OFFLINE; SONUC: ALMANYA DA DIREKT SATICILAR TUR OPERATÖRÜ ÜRÜNLERINI ALIP DIREKT MÜSTERIYE SATABILIYOR , SONUC AYNI YERE GELIYOR ...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha