Onlaynın iyisi!

Bahadır Gerçek
Bahadır Gerçeke-ticaret Danışmanı
21 Ekim 2019, 17:48

Anlamadığınız kelimelerle dolu bir sürü karışık cümleler kuran, rakiplerin osu kötü, busu kötü diyen, bol satış vadeden/garanti eden, size birbirinin benzeri birçok çözümleri farklı farklı fiyatlarla sunan ONLAYNCIlar vardır diye tahmin ediyorum.

Hele ki şu dönemde özellikle “ThomasCook ONLAYN’a ayak uyduramadığı için battı” söyleminin rüzgarı ile belki kapınız daha çok çalınacak ya da belki siz kendiniz araştırmak isteyeceksiniz.

Peki bize sunulan ve belki de bu zamana kadar çok fazla ihtiyacımız olmadığı ya da ilgimizi çekmediği için pek bilgi sahibi olmadığımız “ONLAYN” çözümler ile alakalı doğru satın alma kararını nasıl verebiliriz? Buyurun size ONLAYN’ın iyisini anlama rehberi:

1. İhtiyaç Tespiti: Öncelikle ihtiyacımız var mı, yok mu bunu tespit etmek önemlidir. Örneğin online kanallara verecek çok fazla odanız yoksa ve sadece birkaç kanalda aktifseniz kanal yöneticisine ihtiyacınız olmayabilir. Fakat bu kararı kesin ve net vermeden önce yakın gelecekte satış stratejilerinizde gerçekleşmesi muhtemel değişiklikleri de düşünmek gereklidir. Önümüzdeki yıl için online kanallara daha fazla kaynak ve oda ayırma düşünceniz varsa bir kanal yöneticisini önceden satın alarak sisteme alışmak ve yeni kanalları teker teker ilave etmek uygun olabilir.

2. Referans: Her türlü mal ve hizmet alımında en önemli karar verme kriterlerinden birisidir. Bu durum online çözümler için de geçerlidir. Dolayısı ile bir rezervasyon motoru ya da kanal yöneticisini almadan önce mevcut referansları öğrenmek ve onları dinlemek önemlidir. Referanslar konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli özellikler;

- Referans otel ile sizin ihtiyaçlarınızın örtüşmesi. Örnek: GDS‘ler İstanbul otelleri için satış alınabilen kanallarken, Antalya otelleri için bu pek mümkün değildir. Dolayısı ile GDS sağlayıcısından mutlu bir İstanbul oteli bir Antalya oteline referans olsa da bu durumda birinci madde geçerlidir.

- Referans oteldeki karar verici kullandığı çözümü daha kötü olduğu halde sadece kişisel ilişkilerinden dolayı belli bir firmadan aldıysa burada referans çok anlam ifade etmeyebilir. Referans sorulurken mümkünse performans bilgilerini almakta fayda vardır.

3. Süreklilik: Bir ürün hızlı bir pazara giriş stratejisi ile ciddi referanslar elde edebilir. Bu durumda referans oluşması için yeterli süre geçmemiş de olabilir. Bir çözüm ciddi tesisler tarafından uzun süredir kullanılıyor ve bu tesisler tarafından iyi referans veriliyorsa dikkate alınmalıdır.

4. Destek: Özellikle dünyada çok yaygın olan ve Türkiye’de de otellerin ilgisini çeken yabancı çözümlerde çoğunlukla karşılaşılan bir sıkıntı. Sistem Türkiye’ye adapte değil ise ve/veya Türkçe desteği yoksa genelde oteller sıkıntı yaşayabiliyor. Yerli ürünlerde ise genelde yoğunluk nedeni ile geri dönüşler sıkıntı yaratabiliyor. Destek ile alakalı detaylı bilgi referans ile öğrenilebilir. Bu konular bizim için yeni ise özellikle kurulum akabinde sıkça ihtiyacımız olabilecek bir konu olduğu için önemli.

5. Entegrasyonlar: Kullandığımız sistemlerin ihtiyacımız olabilecek başka satış ve pazarlama sistemleri ile entegre olması önemlidir. Örneğin otelinizin fiyatının Trivago’ da gözükmesi için rezervasyon motorunuzun trivago ile entegre olması gerekir. Ya da dijital pazarlama performansı ölçümleyebilmek için takip kodlarınızın rezervasyon motoruna eklenebiliyor olması gerekir. Kanal yönetim sistemleri ise yerli kanallar ile entegre değilse ihtiyacınızı karşılamakta yetersiz kalacaktır.

6. Yan Hizmetler/Ek Çözümler: Diğer sistemlerden farklı olarak satışı arttırabilecek özellikler varsa ne ala fakat bunu al yanında web sayfası da yapalım tarzı yöntemler günün sonunda genelde ayağa dolanabiliyor. Her işi kendi uzmanı ile yapmak en iyisi.

7. Fiyat: Yukarıdaki kriterlerde aşağı yukarı bir yerlere varıldıysa, karar doğal olarak fiyatla veriliyor. En çok karşıma çıkan yanılgılardan birisi; kanal yönetim sistemlerinin “komisyon” modeli ile satılması. Bu bana her zaman garip gelmiştir. Operasyonel kolaylık sağlaması dışında satış performansına en ufak bir katkısı olmayan bu sistemlerin OTA’ların performansına bağlı olarak ücretlendirilmesi bazen fahiş faturalara sebep olabilir.

Herkese bol satışlar.

Not: Yayınlanan yazı ve yorumlardan yazarlar sorumludur. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; site sorumlu değildir.
Yorumlar
Mesut OK
23 Ekim 2019, Çarşamba 09:13
3. ve 4. maddelere harfiyen katılıyorum. kaç yıldır channel manager hizmeti veriyorum şu sektörde o kadar sık personel sirkülasyonu gördüm ki bazı elemanların 3 ayrı firmadan kartı var artık bende. Otel sevdiği adamın firmasına işi veriyor adam 3 gün sonra başka bir firmada. 2 yıllık kontrat imzalanmış bekle de bitsin sözleşmesi. Sözleşmesi bitmediği halde o kadar otele destek vermekten bıktık desem yeridir.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha