Öner Uygun: İngiltere pazarına proaktif şekilde müdahil olmalıyız

Öner Uygun: İngiltere pazarına proaktif şekilde müdahil olmalıyız
10 Ağustos 2021, 18:29
İngiltere pazarının açılmasının başta Ege bölgemiz olmak üzere turizm sektörü için çok önemli olduğunu söyleyen Millennium Golf Genel Koordinatörü Öner Uygun, "Şu an müdahil olunursa 23 Ağustos'ta tekrar karar verecekler. Hızlı bir geri dönüş yapılabilir. Birçok misafirimizi geri kazanabiliriz. Proaktif şekilde müdahil olmalıyız" dedi.

İngiltere pazarındaki gelişmeleri değerlendiren ve "Dramatik bir durumla karşı karşıyayız" diyen Millennium Golf Genel Koordinatörü Öner Uygun şunları kaydetti:

"Kabullenmek zor olsa da gerçek bu maalesef. 2021 yılı 6 aylık kümülatif turizm istatistiklerine bakıldığında tablo net bir şekilde ortaya çıkıyor. Şöyle ki 2019 yılında 1 milyon İngiliz misafiri ağırlamışız, 2020 yılında bu rakam 130 bine düşmüş ve 2021 yılında 49 bine gerilemiş. Bu rakamlar aslında bize pazarla ilgili söylenmesi gereken her şeyi açıklıyor. Geçirdiğimiz süreç kolay bir süreç değil, bunun adına koronavirüs diyebiliriz başka bir şey diyebiliriz. En nihayetinde pazar dinamiklerini hızlıca çalıştırmak zorunda olan bir sektördeyiz.

"23 Ağustos'ta yeniden karar verecekler"

Rakamlardan görüldüğü üzere İngiltere bizim için en önemli pazarlardan biri. Bu zamana kadar olan kısmı kaybettik bundan sonrasını da kaybedeceğiz anlamına gelmiyor. Bizim pro-aktif bir şekilde bu işe müdahil olmamız gerekiyor. O harita çok üzücü bir harita evet herkes sarıdayken biz üzücü bir şekilde kırmızı görünüyoruz. Sanki koronavirüsü Türkiye bulaştırıyormuş gibi ortada bir tek kırmızı kalan biziz. Ancak önümüzde Eylül Ekim, Kasım ayları var. İngiltere pazarının açılması özellikle de Ege bölgemiz için çok önemli. Şu an müdahil olunursa 23 Ağustos'ta tekrar karar verecekler. İngiltere pazarının şöyle bir özelliği var: Açıldığı andan itibaren çok hızlı tepki veren bir pazar. Hızlı bir geri dönüş yapılabilir. Tabii ki kayıpları yeniden yerine koymak çok zor. Kasım, aralık hatta ocak ayına kadar uzanacak şekilde birçok misafirimizi geri kazanabiliriz düşüncesindeyim."

"Operatörler umutlarını yitirmiş değil"

İngiltere pazarının 2021 yılında yeterince önemsenmediğini söyleyen Uygun, "Önemsenmediği için bu sayılara gelindi. Belki farklı şeyler yapılabilirdi ki yapılsaydı mutlaka güçlü geri dönüşler olurdu. 15 Temmuz döneminde ülkemiz ile ilişkiyi koparmayan ve hemen hemen tek yolcu gönderen pazardı İngiltere. Bu pazarda pandemiden dolayı bu noktaya gelindi. Hiçbir şey için geç kalındığını düşünmüyorum. Evet Easyjet Dalaman uçuşlarını 2022 Mart ayına kadar iptal etti. Wizz Air de aynı şekilde Antalya da dahil 2022 yılına kadar iptalleri uzattı. Eylül ayında Ege ve Akdeniz bölgelerinde başlayacak Jet2 ve TUI operasyonları görülüyor. Bu operatörler umutlarını yitirmiş değiller ancak şu anda yapılacak etki çok önemli. Yeniden bir açılma olursa ben iptal edenlerin de yeniden yerine koyacağını düşünüyorum" dedi.

Öner Uygun, ülke olarak İngiltere pazarında öne çıkabilecek avantajları da anlattı.

İşte o detaylar için videoyu tıklayın...

Yorumlar
Hakan Güngör
11 Ağustos 2021, Çarşamba 03:39
Etkili ve hızlı girişimlerle 23 Agustosta en azından sarı listeye alınabiliriz ama o etkili ve hızı girişimi yapacak olan sanıyorum kadro yok memlekette o yüzden ümitlenmemek en iyisi Varsa yoksa Rusya Almanya ..Ingiltere ile ilgili 0 çaba 0 çalışma maalesef
Turizmci
11 Ağustos 2021, Çarşamba 08:51
Sezon geçmiş falan değil, turizmi yazdan ibaret sananlar yanılıyor. Öner bey sonuna kadar haklı ama kılını kıpırdatan yok. İngiltere pazar ve medeni yapı gereği hızlı reaksiyon verir. O yüzden hiçbir zaman çok geç değil.
Turizmci
11 Ağustos 2021, Çarşamba 06:50
Bu şekilde yorumlar, yaparak insanları ümitlendirmeyin.2021 yılı İngiltere pazarının bittiğini herkes biliyor artık.
Orhan Orguc
11 Ağustos 2021, Çarşamba 02:32
Öner Bey iş işten geçti,sezon bitti artık.Önümüzdeki sezon kurtarılabilirse ne ala...
Süleyman Erşahin
11 Ağustos 2021, Çarşamba 01:09
Haklısınız İngilizler hiç bir zaman Türkiye tatilinden vazgeçmediler. Olumlu 1-2 diplomatik girişimle rezervasyonlar yeniden akmaya başlayabilir. Maalesef temmuz-ağustos gelecek aileleri kaybettik. Okullar açılıyor
Ahu Aslan
11 Ağustos 2021, Çarşamba 01:07
Öner Bey doğru söylüyorsunuz da geç kalındı bence, keşke hazirandan itibaren bu pazara özel bir çalışma yapılsaydı. TTGA harita olayı için mutlaka çalışma yapmalı.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha