Öner Uygun: Golf turizminde fırsatı kaçırdık

Öner Uygun: Golf turizminde fırsatı kaçırdık
18 Kasım 2020, 14:08
Pandeminin etkisiyle yüksek sezon trafiğinde kayıplar yaşayan golf turizmini Millennium Golf Genel Koordinatörü Öner Uygun ile konuştuk.

Turizm Ajansı

Pandeminin golf turizmine olan etkisini Turizm Ajansı’na değerlendiren Millennium Golf Genel Koordinatörü Öner Uygun, özellikle İspanya ve Portekiz’in kapalı olduğu dönemde bu destinasyonlara seyahat eden Britanyalı golf tutkunlarına Türkiye ve Antalya’yı tanıtma fırsatı yakaladıklarını ancak İngiltere’nin Türkiye’yi karantina listesine almasıyla bu şansın kaybedildiğini söyledi. Uygun, “Golf için düzenli olarak İspanya ve Portekiz’e giden İngiliz turistte hem yeni tesisleri ve hizmet kalitemizi hem de sahalarımızda deneyim yaşama imkanı sunabilirdik, maalesef bu imkanı kaçırdık” dedi.

Eylül ayında İngiltere’den golf için Antalya’ya charter seferlerinin başladığını ancak 2 Ekim’de yeni vaka sayılarının açıklamasının ardından İngiltere’nin her hafta güncellediği listeye Türkiye’yi eklemesiyle bu trafiğin kesildiğini vurgulayan Uygun, “Başta Jet2 olmak üzere bazı havayolu firmalarının uçuşları durdu. THY de tarifeli seferlerle yüksek volumde yolcu taşıyordu. İngiliz turistin Ekim ayında Antalya’ya gelmesi çok önemliydi. Belki daha önce Dışişleri Bakanımız ve Turizm Bakanımızın katkılarıyla Almanya’nın aldığı karar gibi şehir bazlı koridorlar oluşturulabilirdi. Burada amaç biraz daha turist almak değil, rakip destinasyonların yolcusuna bizim ürünümüzü gösterebilmekti. Hızlı aksiyon alabilseydik tanıtım için tek kuruş ödemeden üstüne para kazanarak pazarlama imkanı yakalayacaktık. Ne yazık ki golf turizminin elindeki bu önemli fırsatı kaçırdık” şeklinde konuştu.

Yüzde 90 kayıp yaşandı

2020 senesine dönük turizmin diğer segmentlerinde olduğu gibi golf için yoğun talep aldıklarını hatırlatan Öner Uygun, “Hazırlıklarımızı buna göre yapmıştık. İlk Golf sezonu 15 martta başlar ve mayıs sonuna kadar periyodik olarak devam eder. Ancak malum 15 Mart’ta alınan kapanma kararı ile buradaki yüzde 60’lık potansiyelimiz bitti. Oradan çok büyük sıkıntı yaşayınca ikinci dönem için plan ve programlarımızı yaptık. Bu dönemde golf sezonu 1 eylülde başlayıp kasımın sonuna kadar hatta 15 aralıka kadar devam ediyor. Eylül ayımız çok güzel geçti. İspanya ve Portekiz’in kapanmasından, İngiltere’nin bu ülkelere karantina kararı getirmesinden sonra çok iyi bir ekim-kasım dönemi geçirecek olmamıza rağmen 2 Ekim’de İngiltere’de hükümetin Türkiye’yi karantina listesine almasıyla hemen hemen rezervasyonlarımızın yüzde 90’ı iptal oldu. İngilizler Kanarya Adaları’nı açtı ve Yunanistan ile birlikte talebi buralara çevirdi. Bu şartlara rağmen bazı misafirlerimiz 14 gün karantinayı göze alarak geldi. Ancak yüzde 90 oranda kaybımız oldu. Bu anlamda golf sezonu adına ciddi kayıplar yaşandığını söyleyebiliriz” dedi.

İngiltere çabuk tepki veren bir pazar

Golf turizminde Antalya’yı ağırlıklı olarak İngiltere pazarının kurtardığının altını çizen Uygun, İngiltere pazarının vereceği kararların bölgeyi etkileyeceğini söyledi. Öner Uygun şöyle konuştu: Bugünkü koşullarda İskandinavya pazarının Mart ve Nisan’da açılmasını bekliyoruz. Ancak İngiltere pazarı daha farklı, çabuk dönebilen, tepki verebilen bir pazar. Seyahat koridorunun yeşile dönmesi halinde sezon çok hızlı bir şekilde geri dönebilir. Ancak İngiltere Türkiye’yi karantina listesinde tutarsa sezonun ne zaman açılacağı noktasında verebileceğimiz bir cevap yok.

“Planlar boşa çıktı”

Bölgesel pazarlamanın önemine işaret eden Millennium Golf Genel Koordinatörü Öner Uygun, “Pandemide de gördük, ülkeler bölgesel açılmalara gidebiliyorlar. Ülkenin tamamını karantina almaktansa belli bölgeleri açabiliyorlar. Fakat biz İngiltere pazarında bunu yaptıramadık. Türkiye karantinaya alınınca Akdeniz Bölgesi bundan ciddi şekilde etkilendi. Zaten Jet2 gibi havayolu firmaları karantina olmayacağını düşünerek kasım sonuna kadar uzatmışlardı. Bu planların tamamı boşa çıkmış oldu” diye ifade etti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha