Ömer Tosun: '2022 inanılmaz görünüyor'

Ömer Tosun: '2022 inanılmaz görünüyor'
26 Kasım 2021, 09:53
AKTOB’un düzenlediği 11. Uluslararası Resort Turizm Kongresi kapsamında “Konaklama Sektöründe Neler Oluyor” başlığını taşıyan bir panel düzenlendi.

Moderatörlüğünü Tavit Köletavitoğlu’nun yaptığı panelin konuşmacıları ise Indigo Grup CEO’su Ömer Tosun, Kilit Hospitality Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit ve Hotel Linkage & Digihens Başkanı Erhan Kaya oldu.

Tolga Kilit: Şu anda en büyük sıkıntımız personel

Kilit Hospitality Group Yönetim Kurulu Üyesi Tolga Kilit kariyerinin 8. sezonunda 5. krizi yaşadığını söyledi. Kilit, " Şimdi de Covid’i yaşıyoruz. Konaklama sektöründeki en büyük sıkıntımız personeldir. Personel sıkıntımız, ilerleyen yıllarda satıştan, pazarlamadan daha fazla ön plana çıkacak. 4-5 yıl sonrasında mutfak anlamında çalışacak eleman bulamayacaksınız deniyor. Kısıtlı bütçelerle otellerde doğru hizmeti vermeye çalışıyoruz. Bu noktada personeli bazen göz ardı ediyoruz. Şu anda en büyük sıkıntımız personeldir. Zaman kaybediyoruz. Satış, pazarlama, fuarlar hep aynı artık. Bizim 1955’ten başlayan bir mutfak deneyimimiz var. Ekipman var, yer var her şeyimiz var. Bunu neden kullanmıyoruz? Bir akademi kurma hayalimiz var. Buna kim destek verebilir bunu konuşmalıyız. Gastronomi anlamında her türlü desteği verebiliriz. Bununla ilgili teşvik ve destek verilmesi gerekiyor. Bu konu üzerinde masaya oturup konuşmalıyız. Personele yani misafire dokunan insanı doğru bir noktaya getiremezsek bu sorunlar büyüyerek devam edecektir.” dedi.

Kapadokya'da yüzde 78 dolulukla ilerliyoruz, 2022 inanılmaz görünüyor

Indigo Grup CEO’su Ömer Tosun Antalya’nın rakibi çok olduğunu bu yüzden kendi değerlerine sahip çıkması gerektiğini ifade etti. Antalya'nın tarihi değerlerini turizmin içine alması gerektiğini ifade eden Tosun, " Gastronomi gibi bir zenginliğimiz var ancak hangi otele giderseniz gidin aynı yiyecekleri yiyorsunuz. Otellerde Anadolu mutfağından bir şey yok. Otellerde Türkçe müzik yok. Mimaride kendisine ait bir desen yok. Kapadokya’da ise kendi öz değerlerimizi ön plana çıkarmaya çalışıyor ve tanıtıyoruz. Balon turizmini başlatan bir insan olarak gurur duyduğumu belirtmek isterim. Şu an bir Instagram turizmi var. İnsanlar gelip balona binip resim çektirecek, ya da otelinden balonları çekecek, ya da oteldeki farklı noktalarda resim çekinecek. Her oda her manzara aynı değil. Yemek resmini binlerce insan takip ediyor. Z kuşağı çok farklı. Muhakkak paylaşıyor ve bedava reklam yapıyor. Onlara dokunmak için Z kuşağına resim çekinebileceği ürünler vermeniz gerekiyor. Kapadokya bu ortamı yakaladı. Kapadokya’da yüzde 78 dolulukla ilerliyoruz. 2022 ise inanılmaz görünüyor. Kapadokya’da güzel şeyler oluyor.” dedi.

Hotel Linkage & Digihens Başkanı Erhan Kaya'da panelde şu açıklamaları yaptı: “Bütün oteller verilerini internette paylaşıyor. Otelin ortalama fiyatlarını tahmin etmek mümkün. Halka açık veriler var. Bunları doğru olarak işleyip kullanmak gerekiyor. Konaklama sektöründe neler oluyor? Bunun üç ayaklı bir cevabı var. Ülkemizi çok fazla kişiye tanıtmalıyız. Cebinde en çok parası olanları belirleyip otelimizde konaklatmamız gerekiyor. Otelimizde konaklayanlara da onları memnun etmemiz için doğru insan kaynakları ile hizmet vermeliyiz.”

Yorumlar
Faruk kocabaş
27 Kasım 2021, Cumartesi 07:22
Adamlar geliyor bedavaya tatil yapıyor bizde bununla övünüyoruz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha