Ömer Faruk Dengiz: Sezon daha açılmadan otellerin yakaladığı doluluklardan memnunuz!

Ömer Faruk Dengiz: Sezon daha açılmadan otellerin yakaladığı doluluklardan memnunuz!
04 Nisan 2023, 14:07
Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz rezervasyonlardaki son durumla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Geçen yıl 1,1 milyon turisti ağırlayan Bodrum’un bu seneki hedefi 1,5 milyon turist. Ancak Maraş merkezli depremler nedeniyle turizmciler, daha çok yurt dışından misafir bekliyor ve iç turizmin olumsuz etkileneceğini düşünüyor.

Sezon açılmamasına rağmen otellerin doluluk oranı yüzde 40'lara vardı

Gazete Duvar'dan Selçuk Arslan'a açıklamalarda bulunan Bodrum Otelciler Derneği (BODER) Başkanı Ömer Faruk Dengiz bütün olumsuzluklara rağmen rezervasyonların iyi durumda olduğunu söyledi. Sezon açılmamasına rağmen otellerin doluluk oranının yüzde 40’lara vardığını söyledi. Deprem nedeniyle rezervasyonlarda durağanlık yaşandığını ancak iptal olmadığını kaydeden Dengiz, “Birçok olumsuz durumlar karşılaşıyor olsak da bizler elimizden geleni yapıyoruz. Deprem sürecinde rezervasyonlar durdu. İptaller olmadı. Bu, bizler için güzel bir gelişmeydi. Geçen hafta sonu itibariyle İngiliz hava yolu şirketi uçuşlarına başladı ve bu kapsamda ilk İngiliz kafilesi geldi. Her hafta yaklaşık beş uçuş yapılacak. Bununla birlikte Rusya, Polonya ve Almanya’dan uçuşların başlamasını bekliyoruz. Mayıs ayı sonundan itibaren Arabistan bölgesinden de uçuşlar başlayacak. Özellikle İngiltere için eski yoğun taleplerin olduğu günlere dönmesini bekliyoruz” dedi.

Depremin özellikle iç turizmi etkileyeceğini vurgulayan Dengiz, “Sonuçta insanlarda deprem nedeniyle bir tedirginlik var. Bu tedirginlik elbette turizmi olumsuz etkileyecek. Özellikle iç turizmde bunun etkilerini göreceğiz. Biz buna hazırlıklıyız. Mesela iç turizm için hazırladığımız oda sayısını azalttık. Yine depremle ilişkili eylem planları oluşturduk. Diğer doğa felaketleri için de aynı hazırlıkları yaptık; personel eğitimleri, ilk yardım eğitimleri, afet yönetimi eğitimleri verildi. Bu eğitimleri alamayan otel ve işletmeleri de uyarıyoruz” diye konuştu.

Oteli yıkıp yenisi yapmak çözüm değil

Maraş merkezli depremlerde 23 otel de yıkıldı. Otellerde kalan pek çok kişi de hayatını kaybetti. Deprem ülkesi olan Türkiye’de Muğla’da da aktif durumda dört fay hattı bulunuyor. Dolayısıyla Bodrum’un yapı stoku kadar otellerin dayanıklılığı da önemli soru işareti oluşturuyor.

Olası bir depremde mevcut otellerin çoğunun dayanıklı olmadığını belirten Dengiz, “Otellerin sağlamlıkları sorunu Bodrum’da da var. Birçok yapı 1990’lı yıllarda yapılmış ve hangi şartlarda yapıldığı beli. Ama bu konu tek başına ele alınacak bir durum değil. Bodrum’da binaların iki katlı olması avantaj sağlıyor. Sadece oteli yıkıp yenisini yapmak çözüm olmaz. Kolektif bir anlayışın ortaya konulması lazım. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Turizm Bakanlığı, yerel yönetimler ve otelcilerin derneklerinin bu konuda ortaklaşması lazım. Gerekli projeler olursa turizmciler hayır demez” ifadelerini kullandı.

500 depremzede otellerden tahliye edilerek başka alanlara yerleştirilecek

Bir diğer konu da depremler sonrası otellere yerleştirilen depremzedelere ne olacağı… Dengiz, Bodrum’daki otellerde misafir edilen depremzede sayısının 3 bin 300’den 500’e düştüğü bilgisini vererek kalan depremzedelerin de otellerden tahliye edilerek başka alanlara yerleştirileceğini kaydetti.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha