Ölü sayısı 9'a yükseldi, tüm ülkeye yasak geliyor

Ölü sayısı 9'a yükseldi, tüm ülkeye yasak geliyor
30 Mart 2020, 11:51
Koronavirüs sebebiyle ölenlerin sayısının 9'a yükseldiği Rusya'da başkent Moskova'da bugün sokağa çıkma yasağı başladı.

Moskova'da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesinin ardından, Rusya Başbakanı Mikhail Mishustin, benzer uygulamaya geçmeleri için Rusya Federasyonu'nun tüm idari bölgelerine çağrıda bulundu. Dün Çeçenistan Cumhuriyeti, Moskova'dan da önce "evde izolasyon rejimi"ne geçerek sokağa çıkma yasağı ilan etmişti.

Moskova'da sokağa çıkma yasağı bugün başladı. Bu yüzden Yandex Trafik haritasında bu sabah trafik yoğunluğu ilk kez "sıfır" olarak kaydedildi. Ancak bazı bölgelerde yer yer trafik sıkışıklığı da gözden kaçmadı.

Moskova Belediye Başkanı Sobyanin, 30 Mart pazartesi gününden başlayarak tüm şehirde yaş şartı aranmaksızın "izolasyon rejimi" ilan etti ve herkese evlerinden çıkmamaları çağrısı yaptı. Zorunlu nedenler olmadıkça sokağa çıkmak yasaklandı. Yasak, ilk etapta 5 Nisan'da resmi tatil bitene kadar planlanıyor.

Buna göre, sadece acil tıbbi yardım ihtiyacı olanlar, gitmek zorunda olduğu işi olanlar, yakın market veya eczaneden zorunlu alışveriş ihtiyacı olanlar, evcil hayvan gezdirenler ve çöp dökenler dışarı çıkabilecek. Evcil hayvan sahipleri de evlerinden en fazla 100 metre uzağa gidebilecek.

Pazar günkü son verilere göre Rusya'daki toplam 1534 koronavirüs vakasının 1014'ü Moskova'da.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha