Ölen işçinin ağabeyinden Tamince hakkında suç duyurusu!

Ölen işçinin ağabeyinden Tamince hakkında suç duyurusu!
20 Eylül 2021, 11:32
Ünlü işadamı Fettah Tamince'nin Ukrayna’da yaptığı inşaatta hayatını kaybeden işçinin kardeşi, Tamince hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan suç duyurusunda bulundu.

FETÖ üyeliği"nden hakkında bugüne kadar 4 soruşturma başlatılan işadamı Fettah Tamince'nin Ukrayna’da yaptığı inşaatta hayatını kaybeden işçinin kardeşi, Tamince hakkında ‘kasten adam öldürme’ suçundan suç duyurusunda bulundu.

AVM inşaatında hayatını kaybetti

Avukat Abdullah Bişaroğlu, ağabeyi Salih Bişaroğlu’nun 12 Temmuz 2006 tarihinde Ukrayna’nın Donetsk kentinde Mas Mobilya adlı taşeron firma ve Fettah Tamince ile Tufan Aytekin Gültekin'e ait Sembol İnşaat’ın yaptığı bir AVM inşaatında çalışırken asansör boşluğuna düşüp, hayatını kaybettiğini belirterek suç duyurusunda bulundu.

Ukrayna'da sigorta kaydı yok

Kardeşini kaybeden avukat Bişaroğlu Odatv'ye konuştu. Kardeşinin sigortası olmadığını söyleyen Avukat Bişaroğlu, "Türkiye ile Ukrayna arasında bir mütekabiliyet anlaşması yok. Ağabeyimin Ukrayna'da da sigorta kaydı yok. Çünkü Ukrayna'da da olsa bir işçi sigortalıysa ve kaza geçiriyorsa ülkenin sosyal güvenlik kurumları gerekli yardımları yahut ödemeleri yapıyor. O süreçte Türk Büyükelçiliği'nden aldığımız bilgide iki ülke arasında mütekabiliyet anlaşması olmadığı yönünde idi" dedi.

Ölüm haberinin ailesine iki hafta sonra verildiğini söyleyen Bişaroğlu, “Bize haber bile verilmedi. Bütün memlekette en son biz duyduk. Şirketten bir yetkili de cenazeye gelmişti. Ama gördüğü tepki üzerine cenazemizi terk etti.” ifadelerini kullandı.

Mas Mobilya perde görevi görüyor

Ayrıca abisinin arkadaşları ile görüşmesinde başka kişilerin de bu şekilde iş cinayetine kurban gittiğini belirten Bişaroğlu, “Mas Mobilya bu konuda bir perde görevi görüyor. Sembol İnşaat’ta yaşanan ölümleri kendi üzerinden gösterip, dava ve suçlamaları bu şirket üstleniyor.” şeklinde konuştu.

Hiçbir şekilde işçi kaydı yok

Avukat Abdullah Bişaroğlu, “Bu suç duyurusunu yapmamızın bir amacı da bu şirketlerde ölen işçilerin ailelerine de sesimizi duyurmak, onları da yanımıza almak.” derken, daha önce Fettah Tamince’ye ait olan Rixos Otel’de yaşamını yitiren 16 yaşındaki Burak Oğraş davası ile ilgili, “Burak’ın babası Murat Oğraş ile aramızda mağdur birlikteliği var. O davayı da takip ediyorum uzun zamandır. Basit bir araştırmayla bu soruşturma çözülebilir. Basit bir incelemeyle bu soruşturmada yer alan memurlar, savcılar da mal varlıkları ile kolayca anlaşılır neden bu davanın çözülemediği" iddiasında bulundu.

Bişaroğlu, olayda önem arz eden durumdan birinin ise işçilerin Türkiye'den yasal yollarla götürüldüğü ancak işçilerin çalıştığı ülkede işçi kaydının bulunmadığını söyledi.

Avukat Bişaroğlu, "Hiçbir şekilde işçi kaydı yok. Tamamen bireysel gidiyorlar. Çünkü işçilerin biletini şirket alıyor, pasaportları şirket çıkarıyor. Yaşamını yitiren ağabeyim Ukrayna'da inşaatta çalışmaya gidiyor. Hiçbir sağlık güvencesi yok, hiçbir şekilde iş güvenliği eğitimi yok. Bunlar özellikle önem arz eden hususlar" diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha