Olası güçlü talepte Türkiye kışın daha avantajlı

Olası güçlü talepte Türkiye kışın daha avantajlı
01 Ağustos 2022, 09:18
Avrupa'da 2019'da 690 euro olan paket fiyatın şu an 850 euro olduğunu ve Avrupalının da alım gücünün düştüğünü belirten turizmciler talebin nasıl şekilleneceğini henüz kestirmenin mümkün olmadığını söyleseler de kış satışları için İspanya'nın personel sorunu yaşaması, Yunanistan'ın daha soğuk olması gibi nedenler Türkiye'yi avantajlı hale getiriyor.

Corendon Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, Avrupa'da kışın zor geçeceğini belirterek, kış dönemi için uzun dönemli konaklama paketleri hazırladıklarını söyledi. Karaer, "Bu dönemde Antalya'ya uçuşlar planlıyoruz. Ortalama 1 ay konaklamalı paketlerimiz olacak. İlk etapta kendi otellerimiz için bu operasyonu yapacağız. Talep yüksek olursa diğer oteller için de satış yaparız" dedi. Yaşlı Avrupalı turist için Yunanistan ve İspanya'nın da çalışma başlattığını anlatan Karaer, "Ancak İspanya çok ciddi oranda personel sorunu yaşıyor. Yunanistan ise kışı Antalya'ya göre daha soğuk geçiriyor. Ayrıca kış paketleri de Türkiye'den daha pahalı satılıyor. Dolayısıyla Türkiye avantajlı" dedi.

Avrupa'da alım gücü düşüyor

ANEX Tour Avrupa Genel Müdürü Murat Kızılsaç, kış satışlarını açtıklarını belirterek, "Şu an çok yoğun olan uçak trafiği ekimden itibaren yavaşlayacak. Bazı uçaklarımız ise yerde olacak. Biz bunların yerde durmaması için çalışıyoruz. Avrupa'dan çok güçlü talep olursa operasyonlarımızı ona göre şekillendiririz" dedi. Avrupa'nın sadece gaz değil, petrol ve enerji krizi de yaşadığına dikkat çeken Kızılsaç, şöyle devam etti: "Avrupa'da da ekonomik kriz var. Yiyecek-içecek fiyatları da arttı. Petrol fiyatlarındaki artış ulaştırma maliyetlerini artırdı. 2019'da yaz dönemi için 690 euro olan paket fiyatımız şu an 850 euro. Avrupalının da alım gücü düşüyor. Talebin nasıl şekilleneceğini henüz kestirmek mümkün değil. Tablo eylül-ekimdem sonra daha da netleşir. Ancak olası bir güçlü talep karşısında hızlıca koordine olabiliriz."

Emeklilere 500 Euro destek

Rusya'nın Avrupa'ya gaz akışını yüzde 20'ye düşürmesinin ardından, kıtada zor geçecek kış için tedbirler masaya yatırıldı. Mayıs ayında Almanya Seyahat Acenteleri Birliği (VUSR) Başkanı Marija Linnhoff, Alman emeklilerin, enerji fiyatlarının artması nedeniyle kış aylarını Mayorka veya Türkiye'de geçirebileceğini söyledi. Linnhoff, Alman devletinin kışı Akdeniz ülkelerinde geçirecek emeklilere 500 euro destek vermesi önerisinde bulundu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha