OHAL devam ederse turizmde tablo değişmez

OHAL devam ederse turizmde tablo değişmez
22 Eylül 2016, 12:56
CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, OHAL’in kalkmaması halinde 2017 yılında da turizmde mevcut tablonun değişmeyeceğine dikkat çekti.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, yaptığı yazılı açıklamada, 4 önemli turizm merkezinin Ağustos ayı turizm hareketliliğini değerlendirdi.

Ocak - Ağustos döneminde Antalya’da yüzde 47, İstanbul’da yüzde 25, İzmir’de yüzde 41 ve Muğla’da yüzde 42’lik gerileme ortaya çıktığını kaydeden Budak, AKP’nin sorumlusu olduğu krizin en fazla Antalya’yı vurduğunu belirtti. Budak, “En büyük kayıp Antalya’da. Geçen yıl Antalya’ya 7.9 milyon turist gelirken, bu yıl 4.2 milyonda kaldı. İstanbul’da turist sayısı 8.4 milyondan 6.2 milyona geriledi. Toplamda geçen yılın 8 ayında 4 önemli turizm merkezine 19.4 milyon turist gelirken, bu yıl 12.3 milyon gelmiştir. Kayıp 7 milyon 174 bindir. 7 milyonluk turist kaybı, Türk ekonomisini çok sert vuracak.” dedi.

Rus uçağının düşürülmesinin ardından büyük bir kriz yaşanacağının ortaya çıktığını ve önlem alınması için uyarılarda bulunduklarını hatırlatan Budak: “Turizmdeki gerileme, 2014’ün sonunda belli olmuştu. Türkiye’nin imajı ile ilgili özellikle Avrupa’da ciddi sıkıntılar vardı. Uçak olayı ile birlikte 2016’da büyük bir hasar oluşacağı ortadaydı. İçinde önerilerimizin yer aldığı bir raporu yılbaşından önce dönemin Bakanı’na ilettik. “Yüzde 20 kayıp olur, 2 milyon Rus turist gelir.” denilerek, uyarılarımız ve önerilerimiz dikkate alınmadı. Sonuç Rus Pazarı’nda yüzde yüzde 90, Avrupa pazarında yüzde 32 kayıp. 8 ayda 7.2 milyona yaklaşan turist kaybı var. Bugün itibariyle oluşan yaklaşık 5 milyar dolarlık kayıp, çarpan etkisiyle birlikte 9 milyarlık bir açık oluşturdu. Yılsonuna kadar daha da büyüyecek. Uyarılar dinlenmediği için fatura giderek büyüyor.” şeklinde konuştu.

Küçük Oteller Derneği Kapadokya Şubesi’nin araştırmasında; Kapadokya Bölgesi’nde turizm çalışanlarının yüzde 45’inin işini kaybettiğinin ortaya çıktığını, bu oranın başta Antalya olmak üzere birçok turizm bölgesi için de geçerli olduğunu kaydeden Budak, “TBMM’de iki defa turizmi konuşalım dedik dinletemedik. Sonuçta binlerce turizm çalışanı işsiz kaldı. Binlerce esnaf kepenk kapattı. Haziran ayında işsizlik yüzde 10.2’ye çıktı. İş bulmaktan ümidini kesenler de hesaba katıldığın oran yüzde 18.1’dir. Genç nüfusta ise işsizlik yüzde 19.4’e yükseldi. Piyasada çarklar dönmüyor. Karşılıksız çek sayısı geçen yıla göre yüzde 7 artarak 526 bine, tutarı da yüzde 3 artarak 18 milyar liraya ulaşmıştır. İhracattaki daralma, üreticileri vurdu.” dedi.

Turizmdeki gerilemenin yol açtığı kayıplara, 15 Temmuz darbe girişiminin yol açtığı tahribatın da ekleneceğini hatırlatan Budak, “Yüzlerce şirkete el kondu. Bunlarla iş yapanlar da tedirgin. Ayrıca bu şirketlerin teröre bulaşmayan ortakları, alacaklıları, çalışanları perişan… Yerli ve yabancı yatırımcılar adım atmaya korkuyor. Tüm bunlar üst üste eklendiğinde, Türkiye ağır bir ekonomik krize doğru sürükleniyor. AKP’nin sorumlusu olduğu bu krizi çözme yeteneği ve yeterliliği yoktur. AKP’nin halkımızın sırtına yüklediği fatura her geçen gün büyüyor.” dedi.

2017 yılı turizm açısında kritik bir yıl olacak

Türkiye’nin içinden geçtiği sürecin turizm açısından 2017’nin daha kritik bir yıl olacağını ortaya koyduğunu vurgulayan Budak, “akılcı ve acil” adımların atılmaması durumunda, turizmle birlikte tüm sektörlerde ağır kayıpların yaşanabileceği uyarısında bulundu. Budak, “Türkiye turizmi, 30 - 35 yılda önemli bir noktaya geldi. 2016 kayıp yıl oldu. 2017 için de çok büyük riskler var. Türkiye’nin turizmde elde ettiği kazanımlar büyük bir tehditle karşı karşıya. 2017’nin erken rezervasyonları Ekim ayından başlar. O nedenle acil adımların atılması gerekiyor. Umarım, bu yıl uyarı ve önerilerimiz dinlenir.” dedi.

Budak, turizm sektörü ile ilgili acil önerilerini şu şekilde sıraladı:

-Olağanüstü Hal uygulamasına, KHK düzenine derhal son verilmeli,

-Türkiye’nin özellikle olgunlaşmış pazar olarak adlandırılan Avrupa Pazarı’nda bozulan imajını düzeltmeye yönelik aktif ve etkin bir imaj kampanyası yürütülmeli,

-Tanıtım bütçesi 5 kat arttırılmalı, Avrupa’nın etkin kanallarında tanıtım ve imaj kampanyaları gerçekleştirilmeli,

-Avrupa pazarında tüm büyükelçiliklerin tanıtım sürecine aktif katılımı sağlanmalı,

-Uçak desteğinin 2017 yılı için tüm yıl boyunca verileceği yıl başından önce ilan edilmeli,

-Turizm iş kolunda istihdam üzerindeki yükler azaltılmalı,

-Turizm işletme ve yatırım belgeli işletmeler için eğlence vergisi muafiyeti ve alkollü içecekler için ÖTV iadesi sağlanmalı,

-Konaklama sektörü ihracatçı kapsamına alınmalı ve desteklerinden yararlandırılmalı, vergi iadesi sağlanmalı,

-İç turizmi canlandırmaya dönük kampanyalar, düşük faizli ve uzun vadede geri ödemeli tatil kredisi gibi destekler oluşturulmalı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha