O ülkeden Türkiye yaz turlarını iptal etti

O ülkeden Türkiye yaz turlarını iptal etti
19 Haziran 2021, 12:09
Avrupa Birliği (AB) Komisyonu'nun Türkiye'yi "güvenli seyahat listesine" yine almaması, tur iptallerini de beraberinde getirdi.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Türkiye'yi "güvenli seyahat listesine" yine almadı.

TUI Belçika'dan iptal kararı

Belçikalı tur operatörü TUI, seyahat kısıtlamaları nedeniyle bu yaz tatilinde aralarında Türkiye'nin de bulunduğu Avrupa Birliği (AB) dışındaki ülkelere yönelik tüm paket tatilleri iptal etme kararı aldı.

Tur operatörü, turizm haraketliliğinin en yoğun olduğu Temmuz ve Ağustos döneminde Türkiye, Tunus ve Dominik Cumhuriyeti gibi popüler tatil ülkelerine turist göndermeyecek.

Hollanda'da yayımlanan De Telegraaf gazetesine göre TUI bu kararı, AB seyahat kısıtlamaları nedeniyle aldı.

'Müşterilerimize netlik sağlamak için iptal ettik'

TUI Belçika sözcüsü Sarah Saucin, AB dışına zorunlu olmayan seyahatlerin hala önerilmediğine işaret ederek, bu konuda yakın gelecekte bir değişiklik olasılığı görünmediğini de vurguladı.

TUI sözcüsü, "Avrupa dışındaki varış noktalarının neredeyse tamamı hala kırmızı listede ve muhtemelen bir süre daha öyle kalacak. Müşterilerimize netlik sağlamak için Temmuz ve Ağustos aylarında Avrupa dışındaki tüm varış noktalarına yönelik paket tatilleri iptal ettik" dedi.

TUI'nin iptal ettiği tatil ülkeleri arasında Türkiye'nin yanı sıra Tunus, Meksika, Jamaika, Maldivler, Dominik Cumhuriyeti ve Miami de bulunuyor.

Şirket, yüksek sezon öncesi müşterilerine AB sınırları içindeki diğer seçenekleri zamanında sunmaya çalıştığını belirtti. AB içinde gidilecek bölgenin, yüksek vaka sayıları nedeniyle kırmızı listeye alınması halinde yolcular, kalkıştan 3 hafta öncesine kadar farklı bir varış noktası seçebilecek.

AB komisyonu, yüksek vaka sayıları nedeniyle Türkiye'yi, "zorunlu haller dışında gidilmemesi gereken ülkeler" listesinden henüz çıkarmadı.

Birliğin iki haftada bir yaptığı güncellemeler kapsamında, kısıtlama uygulanmayacak ülkeler listesine Lübnan, Sırbistan, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk dahil edilirken Türkiye yine yer almadı.

AB'nin seyahat kısıtlaması uygulamayacağı ülkeler şunlar:

ABD, Arnavutluk, Avsutralya, Çin ( sadece Hong Kong. Karşılıklılık olursa ülkenin tamamı), Güney Kore, İsrail, Japonya, Lübnan, Kuzey Makedonya, Ruanda, Sırbistan, Singapur, Tayland, Tayvan ve Yeni Zelanda.

AB tarafından 1 Temmuz'da güncellenecek listede, Türkiye'ye yönelik kısıtlamaların yumuşatılıp yumuşatılmayacağı da belli değil. (BBC Türkçe)

Yorumlar
Kemal Özkan
21 Haziran 2021, Pazartesi 11:27
Kusura bakmayın A dan Z ye herseyinle AB ye bağımlı muhtaç bir ülkeyiz aç kabadayılık olmuyor
Cahit gulum
20 Haziran 2021, Pazar 11:30
Belçika kumda oynasın Ruslar yeter bize ....
Ahmet
20 Haziran 2021, Pazar 09:23
İsmayıl atabakan.Türkiye ne zaman AB girdi ki şimdi çıksın. Rüyandamı gördün
EYT
20 Haziran 2021, Pazar 08:03
Eeee kendi vatandaşını kandırırsın Amma elin adanını kandıramazsın..??? Okadar yalanla bukadar gider ...!!!!
Karaca
20 Haziran 2021, Pazar 07:58
Yüzde yüz geliri turizme bağlı bir Türk olarak bu sene kıstlamayı abartan ülkeleri tam açılmadan sonra en az 1 yıl bizde kabul etmeyelim Zaten bana kalsa sayıdan çok niteliğe değer veririm her önüne gelen turist olamaz her önüne gelen turizm yapamaz
İsmail atabakan
20 Haziran 2021, Pazar 12:58
Cumhurbaşkanı Erdoğanın yerinde olsam ab den hemen çıkarım adamlar bizimle resmen dalga geçiyor.
Hhhh
19 Haziran 2021, Cumartesi 06:38
Lübnan adını okuyunca bi gülesim geldi ülke iflas etmiş durumda neresi güvenli...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha