O ülkeden çok ciddi erken rezervasyon artışı var

O ülkeden çok ciddi erken rezervasyon artışı var
05 Kasım 2018, 21:59
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, dünya turizm sektörünün buluştuğu İngiltere'deki Uluslararası Turizm Fuarında 2019 yılına yönelik gelişmeler ve turist sayısına yönelik beklentileriyle değerlendirmelerde bulundu.

Dünya turizm sektörünün en önemli buluşma noktalarından biri olarak kabul edilen “WTM Uluslararası Turizm Fuarı” (World Travel Market) İngiltere'nin başkenti Londra'da bugün başladı. Bu yıl 38. kez düzenlenen fuara Türkiye'den de yoğun katılım oldu. Fuarda Türkiye stantlarını gezen Ersoy, bu yıl Avrupa pazarında ciddi bir hareketlilik olduğunu özellikle İngiltere'den gelen turist sayısında ciddi artış olduğunu söyledi. Fuara gelmeden önce büyük tur operatörlerindeki arkadaşlarını aradığını belirten Ersoy, " Çok ciddi erken rezervasyon artışı var. İngiltere'den önümüzdeki sene için yaklaşık yüzde 30-35'lik bir büyüme öngörmüştük. Böyle giderse bu gerçekleşecek gibi." diye konuştu.

2019 için turist sayısı beklentisini açıkladı

Bakan Ersoy yaptığı konuşmada 2019'da Türkiye'yi ziyaret edecek toplam turist sayısıyla ilgili beklentisini de açıkladı. Açıklanan son verilerin bu yıl 40 milyon turist sayısının geçileceğini gösterdiğini ifade eden Ersoy, 2019'da turist sayısının yüzde 23 artarak 48 milyona ulaşmasını beklediğini ifade etti. Ersoy, sayının yanı sıra turizm gelirinin de önemli olduğunu belirterek bundan sonra konstantre olunması gereken en önemli konunun nitelikli turist sayısındaki artışa yönelik çalışmalar olduğunu vurguladı.

Yılbaşında tekrar bireysel tanıtıma başlıyoruz

Ersoy ülke ülke tanıtım çalışmalarına yeniden odaklanacaklarını ifade ederek yılbaşında bireysel tanıtıma başlanacağını söyledi. Ersoy, " Nokta nokta tanıtım yapacağız. Özellikle İngiltere ve Almanya ana temsil noktalarımız olacak. Daha sonra buna Rusça konuşan ülkeleri ve Arap ülkelerini ekleyeceğiz." dedi.

Tanıtımda Dubai ve Singapur modeli

Bakan Ersoy yılbaşına kadar özellikle Türkiye tanıtımı için yeni bir fonu oluşturmaya çalıştıklarını söyledi. Bu fonla özel sektör turizm tanıtım ve yatırımlarında kendisini daha çok hissettireceğini ifade eden Ersoy, " Bu tür tanıtımlar daha önce Dubai'de, Singapur'da, İngiltere'de birçok noktada hayata geçirilmiş. Biz de bunu 2019'dan itibaren Türkiye turizmi açısından hayata geçirmeyi planlıyoruz." diye konuştu.

50 binin üzerinde turizm profesyoneli buluşacak

WTM Uluslararası Turizm Fuarını 180 ülkeden 5 bin stantlı katılımcı ve 50 binin üzerinde turizm profesyonelinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar, gelecek yıla yönelik iş beklentilerinin değerlendirildiği ve sektörün gelecek dönem vizyonlarını belirleyen konferanslara ev sahipliği yapan prestijli bir etkinlik olarak kabul görüyor. Türkiye’den çok sayıda incoming acetesi, tur operatörü ve otelcinin katıldığı fuar 8 Kasım'da sona erecek.

Yorumlar
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha