O pazarda Türkiye lider konumunda

O pazarda Türkiye lider konumunda
06 Şubat 2017, 18:16
Tatil rezervasyonlarında Letonyalıların tercihi Türkiye oldu. Ülkemizi sırasıyla Yunanistan ve İspanya izledi.

Letonya’nın başkenti Riga’da düzenlenen turizm fuarında Alanya tanıtımı yapıldı. Alanya’yı Alanya Turizm Tanıtma Vakfı (ALTAV) Yönetim Kurulu Üyesi ve Alanya Turistik İşletmeciler Derneği (ALTİD) Genel Sekreteri Elvan Güneş temsil etti. 41 ülke ve 470 katılımcının yer aldığı fuarda temaslarda bulunan Güneş, şunları kaydetti:

“Yılda 26 bin ziyaretçi”

Letonya'nın Riga şehrinde 24’üncüsü düzenlenen Balttour Turizm Fuarı’na Kültür ve Turizm Bakanlığı ile birlikte 45 metrekare alanda yer aldık. Bölge olarak Alanya’nın yanı sıra Kemer de fuarda yer aldı. Kemer bölgesinden iki otel ve bir acente de tanıtım faaliyetlerini Bakanlık çatısı altında sürdürdü. Geçen yıl yaklaşık 26 bin kişi fuar alanını ziyaret etmiş. Bu yıl da yoğun katılım oldu.

“60 bin kişiden 35 bin kişiye gerileme oldu”

Helsinki Turizm Tanıtma Müşaviri Arzu Emel Yıldız ile çok verimli bir fuar süreci geçirdik. Novaturas Ürün Müdürü Audrone Keinyte ile yaptığımız görüşme sonucunda bu yıl çok umutlu olduklarını gördük. 2015 yılında Letonya'dan gelen ziyaretçi sayısı 60 bin iken bu sayı 2016’da 35 bine gerilemiş. Özellikle uçak desteğini çok önemsediklerini, 2016 operasyonuna önemli katkı sağladıklarını söyledi. Bu yıl da desteğin devam etmesi kararı ve Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden dolayı 2015 rakamlarını yakalamayı hedeflediklerini belirtti.

“1 turist bile değerli”

Şu anda yapılan erken satışlar 2016 yılı satışlarının yüzde 12 önünde gidiyor. Fuarda sıcak satış yapılıyor ve talep edilen ülke sıralamasında Türkiye birinci, Yunanistan ikinci ve İspanya üçüncü sırada. Özlediğimiz sevindirici gelişmeleri bu pazarda görünce çok mutlu olduk. Her ne kadar 1 milyon 957 bin nüfuslu küçük bir ülke olsa da ülkemize kazandıracağımız her turist bizler için çok değerli. Amacımız, bir kişi bile olsa ülkemizde ve Alanya'da tatil yaptırabilmek.

“Darısı diğer pazarlara”

Baltık ülkeleri genelinden 2015 yılında 235 bin, 2016 yılında 180 bin yolcu ülkemizi tercih etmiş. Özellikle Letonya ve Estonya’da Rus nüfus çok fazla ve 2016’da yaşanan düşüşün Rusya ile aramızda yaşanan uçak krizinden kaynaklandığı bilgisini edindim. Rusya ile ilişkilerin düzelmesinden dolayı bu pazarlarda 2015 yılı rakamlarına ulaşacağımızı düşünüyorum. Fuar süresince olumlu havadan dolayı çok mutlu ve hararetli bir süreç yaşadık. Umarım bu hava diğer pazarlarda da hakim olur.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha