O pazar ümidimizdi... Otellerde işten çıkarmalar yaşanacak

O pazar ümidimizdi... Otellerde işten çıkarmalar yaşanacak
17 Temmuz 2021, 09:41
Muğlalı turizmciler en önemli pazarlarından gelen erteleme haberiyle büyük şok yaşıyor.

İngiltere'nin Türkiye'yi kırmızı haritadan çıkarıp sarıya alarak turist gönderme beklentisi suya düştü. İki gün önce İngiltere'nin 5 Ağustos'ta konuyu tekrar gündeme getireceğini açıklaması, turizmcileri kara kara düşündürmeye başladı.

O zamana kadar İngilizler tatillerini belirlemiş olurlar

Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Suat Esin, Sözcü'ye yaptığı açıklamada iki yıldan bu yana büyük zorluklar yaşayan turizmcinin durumunun İngiltere'nin aldığı yeni karar ile çok daha da kötü olacağını söyledi. Esin, “İngiltere'den beklenen kırmızı haritanın sarıya dönüşmemesi ve 5 Ağustos'a kadar turist göndermeme kararı Muğlalı turizmcileri büyük sıkıntıya soktu. Ana pazarı İngiliz turist olan bölge turizmcileri bütün ümidini Rus, Ukrayna ve yerli turiste bağladı. Bazı otellerde işçi çıkarmaların yaşanacağı, sezon sonunda ise çok sayıda turizmcinin batacağı düşünülüyor. İngiltere'de 5 Ağustos'ta tekrar güncelleme yapılacak ama bu durum ciddi anlamda biz turizmcilere sıkıntı verici. Çünkü o zamana kadar İngilizler tatillerini belirlemiş olurlar. İlk açıklamalarında sarıya aldılar diye haberler gelince çok umutlanmıştık. Bu olmadı” dedi.

Sarıya alınacak ülkeler arasında ilk sırada Türkiye var demişlerdi

Daha iki gün önce İngiltere'den görüştüğü tur sahiplerinin güncellemede ‘Sarıya alınacak ülkeler arasında ilk sırada Türkiye var' dediklerini hatırlatan Esin, “Yine olmadı. Bulgaristan ve Hırvatistan'ı yeşile almışlar ki bizim rezervasyonların çoğu şu anda buralara kayıyor. Vaka sayılarına baktığımız zaman bizim ülkemizde 6-7 binlerde ama İngiltere'de bu rakam çok çok yukarılarda. Şu anda 45 bini geçti diye biliyorum” diye konuştu.

Durum çok vahim

Bunun nedenlerinin çok çeşitli olabileceğini de savunan Suat Esin şunları söyledi:

“Bunlar çok çeşitlendirilebilir. Politik olabilir, Türkiye’nin açıkladığı verilere inanmıyor olabilirler, vatandaşını kendi ülkesinde tutmak isteyebilirler. Bunun gerçek sebebini bilemiyoruz. İşin özü bizim ana pazarımız İngiltere. Ağustos'tan sonra sarıya da alsalar yeşile de fark etmeyecek. Çünkü insanlar tatil planlarını çoktan yapmış olacaklar. Büyük bir ihtimal bu sene artık burada büyük İngiliz sezonu bitmiştir. Eylül Ekim ne olur bilinmez ama durum ciddi anlamda çok vahim.”

Yorumlar
Lyon
18 Temmuz 2021, Pazar 02:26
Tatil yerleri aşırı pahalı, bu pandemide fiyatları artıranlar batmaya müstehaktır, herşeyi 2 katına çıkardılar amaçları belli geçen seneninde zararını çıkarmak... ilk işleri de hemen çalışanları çıkarmak böyle düşünen tüm işverenler altlarında milyonluk araçlar milyonluk yatlar ve villalarda yaşıyor azcık sıkışınca işçileri içten çıkarırım oluyor yazık yazık bu zihniyete...
Ozkan
18 Temmuz 2021, Pazar 11:02
Turizm sektörünü.yabanci ya endexlerlerse bu kaçınılmaz.onkara ucuz paket sunuyorlar uçuş dahil,biz kendi ülkemizde faiz fiyatlara maruz kalıyoruz.hic üzülmüyorum batsinlar.bu ülkede otel acicaksin ama elin yabancısı senden daha değerli ve ucuza tatil yapicak oh ne ala.adamlar otelden çıkmıyor para harcamiyor.bizim para pul olmuş.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha