Normalleşelim derken anormalleşiyoruz!

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
29 Ağustos 2020, 23:21

Dünya son 100 yıl içerisinde görmediği ve tecrübesi bulunmayan bir süreçten geçerken, eski normal hayatı yeni dünyada devam ettirmek mümkün değil.

‘Nerede kalmıştık?' diye aynı şekilde devam etmeye çalışırsak hep birlikte yok oluruz.

Covid-19 salgınıyla mücadelede en başarılı ülkeler arasında yer alan Türkiye’de son durum pek iç açıcı değil.

Sağlıkta kontrolü kaybediyor muyuz?

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Covid-19 verileriyle, sahadan alınan bilgilerin çelişmesi ciddi bir güven sorunu oluşturuyor.

Güncel vaka sayısı ve hayatını kaybeden hasta sayısının artması, hastanelerdeki yoğunlukla birlikte hayatını kaybeden sağlık personeli sayısında artış olması durumun vahametini ortaya koymaktadır.

Son dönemde iyileşen hasta sayısının, yeni hasta sayısından daha az olması salgınla mücadelede istenilen seviyede olmadığımızı gösteriyor.

Toplu taşıma, çalışma ve sosyal alanlarda ‘yeni normal’in 4 kuralına mevcut koşullarda uyulması neredeyse imkansız denilebilecek durumda.

Uçaklarda HEPA filtre olduğunu savunan havayolu şirketleri, uçuşlarda fiziki mesafe kuralını uygulamıyor.

Tüm bunlar yaşanırken, Türkiye’ye gelen turistlere yeteri kadar test yapılmadığı yönünde güçlü şüpheler var. Şöyle ki, yeni normal öncesi vaka sayının çok az olduğu Antalya’da şu an hastanelerde doluluk oranının yüksek olduğu bilinmektedir.

Otel çalışanlarının, lojman ve sosyal alanlarının sağlıklı olmaması nedeniyle vaka sayılarında artış gözlenmektedir. ‘Güvenli turizm sertifikası’na sahip tesislerde personel lojmanlarının sertifika kapsamında olması gerekmez mi? Tatil beldelerinde tesislerin çoğunun personel lojmanları üzerinde durulması gereken epeyce meselesi var.

Ülke turizminde çalışan, misafir ve yatırımcı memnuniyetinin 3’ü bir arada olmazsa diğeri de eksik kalır.

En fazla turisti gönderen ülkeler arasında yer alan Almanya’da vaka sayılarının yeniden artması nedeniyle yurtdışı çıkışlarına yeni kısıtlamalar getirileceği ülke gündeminde yer almaktadır. Rusya şu an için çok bilinmeyenli denklem, yaşayıp göreceğiz.

İş seyahatlerinin durma noktasına gelmesi ülke ve küresel ekonomiyi olumsuz etkilemeye devam ediyor. Bugün artık birçok şirket toplantılarını online alana taşıyarak skype, facetime, zoom ve benzeri uygulamalarla yapıyor. Bu durum özellikle havayolları ve şehir otellerine çok sert darbe vurmaya devam ediyor.

Dünya hızlı adımlarla dijital çağa geçiş yapıyor.

Değişime ayak uyduranların, ayakta kalacağı bir dönemde; Türk turizmcisinin krizlerle baş edebilme ve hızlı adaptasyon yeteneği, bizim en büyük avantajımız.

Sonbahar ya da kış mevsiminde daha büyük ikinci bir dalganın gelebileceği uyarılarını dikkate alarak, değişim ve dönüşüme hazır olmamız gerekiyor.

Her şeye rağmen gelecek güzel olacak.

Sağlıcakla kalın.

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Etiketler:Tayfun Döşkaya
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha