Rota

No11 Hotel & Apartments’a Green Key ödülü

No11 Hotel & Apartments’a Green Key ödülü
14 Eylül 2020, 20:36
No11 Hotel & Apartments Türkiye’nin ilk uluslararası eko-etiketli küçük bağımsız şehir oteli oldu!

Beyoğlu Asmalı Mescit’te bağımsız bir şehir oteli olan No11 Hotel and Apartments, Covid-19 döneminde de geri adım atmadan arkasında durduğu çevreci politikalar ile turizm endüstrisinin küresel anlamda en prestijli çevrecilik ve sürdürülebilirlik ödülü Green Key’e layık görüldü.

No11 Hotel & Apartments kurucusu Ayşe Zeynep Sezerel, “Sürdürülebilir bir işletme yapısına yatırım yapmaya başlama hikayemiz 2019 yazı sonunda başladı. “7.kıta” temalı İstanbul Bienali’nden çok etkilendim ve otelde yeni bir “Yeşil Temizlik, Atık Yönetimi ve Geri Dönüşüm Politikası” benimsemeye karar verdim ve bundan sonra otelin işleyişinde herşey değişti” dedi ve oteldeki uygulamaları şu şekilde anlattı:

“İşe önce tek kullanımlık tüm ürünleri kaldırarak başladık, odalardaki şampuan ve duş jellerini duvara monte kitler haline getirdik, plastik pipetler yerine buğday sapı kullanmaya başladık. Misafirlerimize havlu ve çarşaf değiştirmeden odalarının toparlanmasını talep edebilecekleri alternatifli temizlik kartları yaptık. Geri dönüşüm ünitelerimizi birden beşe çıkardık. Ama geri dönüşümden çok çöp çıkarmamaya önem vermek için misafirlerimizin kendi su mataralarını taşımaları halinde suyu, kahve fincanlarını taşımaları halinde kahveyi ikram edeceğimizi açıkladık. İstanbul bir sürü turist için bir alışveriş kenti ama çıkıştan sonra odalarda bırakılan alışveriş torbaları, geri dönüşümlü kağıt bile olsa, bizim için büyük bir sorun. Misafirlerimize katlanabilir alışveriş çantaları taşımalarını tavsiye eden bilgi notları hazırladık. Her an dünyayı düşünmeleri için ayna kenarlarına, tuvalet kağıtlıklarına küçük uyarılar yapıştırdık. Pahalı atık yönetimi sistemlerine gücümüz yoktu ama dolan her geri dönüşüm kutusu m3 olarak girebileceğimiz bir excel formülü yazarak şirket içi paylaşım dosyası açtık. Atığımızı ölçüp kişi başı oranını hesaplıyor, düzenli karbon ayak izi ölçümü yapıyoruz ki rakamları görüp azaltabilelim.

Boş duran terasımızda meyve sebze yetiştirmek bizi en çok heyecanlandıran proje, pandemi sebebiyle bahar ekimini planladığımızdan çok daha küçük gerçekleştirebildik ama hem insan gücü hem de iyi niyetimizle 2021 yazında kahvaltımızın sebze meyve ihtiyacının %60’ını terasta ekip biçmeyi hedefliyoruz.”

Sürdürülebilir işletme ve Yeşil Anahtar:

Çevreciliğin yanı sıra sürdürülebilir işletme yapısına da önem vermeye başlayan No11 Hotel & Apartments, satın almada artık yerel üretici ve komşu tedarikçileri seçiyor.

Kurumsal sosyal sorumluluk perspektifinde ise sanat yarışmalarına katılan güzel sanatlar fakültesi öğrencilerine, belgesel film festivali katılımcılarına, eserlerini takas yoluyla sanatseverlerle buluşturan sanat kolektiflerine konaklama sponsorlukları yaparak bağımsız sanatı destekliyor. Yılbaşı ve kadınlar günü gibi özel günlerde misafirleri, ve komşularına verdikleri küçük hediyeleri, kurumsal hediyelik eşyalardan değil el emeğiyle harçlığını kazanmaya çalışan gençlerin ve çoklukla kız çocuklarının el emekleri ile yaptırarak eğitim ve gelişimlerine destek oluyor.

Ayşe Zeynep Sezerel sözlerine şu şekilde devam etti: “Yılbaşına doğru tüm bu emeklerimizi bir eko etiket ile taçlandırabilir miyiz diye düşündük ve yaptığımız araştırmalarda Yeşil Anahtar ile tanıştık. Türkiye temsilcisi Turçev ile görüşmeye başladığımızda böyle bir sertifikaya başvuran en küçük otel olduğumuzu duymak bizi daha da motive etti. Başvuru kriterlerini pahalı çözümler olmadan, amatör takım ruhu ile yerine getirdik ve pandemi dolayısıyla ertelenen bir süreçte Türkiye’nin uluslararası bir eko-etiket alan ilk bağımsız, küçük, şehir oteli olduk.

Hedefimiz, çevresel sürdürülebilirliğin ötesinde kurumsal sürdürülebilirlik kavramının tüm uluslararası kriterlerini yerine getirerek küçük otellere örnek olmak. Biz de şehir turizminde çevreciliğin önemini vurgulayarak diğer küçük işletmelere örnek olmak istiyoruz.“

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha