Nezih Hacıalioğlu: Acentenin hakkı olan %5 kimin cebine girdi?

Nezih Hacıalioğlu: Acentenin hakkı olan %5 kimin cebine girdi?
05 Eylül 2016, 17:12
Geçen hafta gündeme taşıdığımız müze ve ören yerleri ihalesi ile ilgili olarak TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy, maalesef her zamanki gibi eksik ve yanlış bilgiler vererek kamuoyunu yanıltan bir açıklamaya imza attı.

Yazan: Nezih Hacıalioğlu

Bakanlığın 2017- 2022 tarihleri arasında müze giriş hizmetleri ile ilgili ihale şartnamesinde açık bir şekilde görüleceği üzere, 2010 ila 2016 yılları arasında TÜRSAB tarafından taahhüt gereği alınmış ve satılamamış olan yaklaşık 80 milyon TL değerindeki, elde kalan biletler ile ilgili hiçbir madde yok.

2016 yılını ise ayrı tutuyoruz. Çünkü bu yılın konjonktürel şartları nedeniyle Bakanlık tarafından bir esneklik sağlanabilir. Fakat daha önceki yıllardan elde kalan biletlerin bakanlıktan satın alındığı ve yeni dönemde geçerli olmayacağı aşikar.

Bakanlık konuya açıklık getirsin

Yeni ihalenin şartnamesinde ise elde kalan biletlere ilgili herhangi bir madde yok. Eğer böyle bir madde olsaydı Bakanlığın “daha önceki yıllarda satılan biletler önümüzdeki yılda veya yıllarda kullanılacak” diye bir açıklama yapılması gerekir.

Bu konu açıklığa kavuşmadan nasıl ihale yapılacak?

Eğer eski yıllara ait bu biletler 2017 yılında da geçerli olacak ise bakanlık bunu neden yeni şartnamede belirtmedi? İhaleyi alan firma bu biletler ile ilgili bilgi olmadan nasıl ihaleye girecek? Bunların hepsi birer soru işareti olarak karşımızda duruyor.

TÜRSAB'ın mevcut cirodan % 11 pay aldığı Acentelerden gizlendi

Başaran Ulusoy, bir başka konuda daha acenteleri yanıltıyor. Yıllarca müze ihalesini alarak acentelere indirim yaparak sözde büyük bir hizmet verdiğini söylemişti. Oysa ki herkesten gizlenen bir gerçek var... O da TÜRSAB Ltd Şti’nin ihaleye istinaden, yıllarca mevcut cirodan % 11 pay almasıydı. TÜRSAB Ltd Şti’nin bilançoları üyelerden gizlendiği için bu ciro payının nasıl değerlendirildiği de üyelerden saklandı.

Acentelere sağlanan indirim tam yansıtılmadı

Ayrıca şartnamede TÜRSAB üyesi seyahat acentelerine % 25 indirimli bilet verilmesi şartı vardı. Bu indirimi ihaleyi kim alırsa alsın vermek zorundaydı. Yani bu indirim Başaran Ulusoy’un açıklamalarında belirttiği gibi ihaleyi TÜRSAB aldığı için kendisinin almış olduğu bir imtiyaz değildi. Ama Başaran Ulusoy bu indirimi üye acentelere tam olarak yansıtmadı. Acentelere bu indirim oranının sadece % 20’lik kısmını kullandırarak ilave % 5 ciro geliri daha kazandı Yani toplam geliri % 11 + % 5 = % 16 oldu.

Buradan açıkça anlaşılacağı üzere ihaledeki alım şartlarına uyulmadı. Ayrıca acenteler için uygulanması gereken ve ihale şartnamesinde yer alan %25 indirim maddesine rağmen uygulanan indirim oranı %20’de kalarak Türsab Lmt Şti’ye acentelerin hakkı yenilerek %5 haksız kazanç aktarıldı.

Acentelerin payından keseceği %5’lik miktarı da hesaba katıp çok daha yüksek teklif vererek ihaleye girenlerle haksız rekabet yapması ve bu durumun bakanlıkdan gizlenmesi ise ayrı bir konu.

Bu arada Başaran Ulusoy açıklamalarında bankalara teminat olarak verdiği müze ve örenyeri biletleri ile ilgili sessiz kalmayı tercih etmiş. Bankaları bu noktada tekrar uyarmak zorunda olduğumuzu hissediyoruz. Şöyle ki şimdiye kadar Türsab’dan müze ve örenyeri bileti alan seyahat acenteleri fazladan %5’lik bir ödeme yaptılar. Bunun müsebbipi Başaran Ulusoy’dur. Bizler acenteler olarak nasibimizi aldık. Sıra bankalarda. Aman dikkat!

Şimdi gelelim sorularımıza

Bu güne kadar satılan bilet toplamı yaklaşık 1.2 Milyar TL. Bunun %16’sı yaklaşık 192 Milyon TL yapıyor. Bu arada bazı müze ve ören yerlerinde Bakanlık indirim oranını %30 ila %50 oranında belirlemiş. Bu yerlerde de %20 indirim oranının Başaran Ulusoy tarafından acentalara yansıtıldığı düşünülürse toplam karı 200 Milyon TL'nin üzerinde olduğu anlaşılmaktadır.

Bu para ne oldu ?

Kimlerin cebinde ?

Bakanlığımız bu paranın akıbeti ile ilgili bir denetim yapıyor mu ?

TÜRSAB Ltd Şti’nin bilançoları neden ısrarla gizleniyor?

Acentelerin kan ağladığı senede TÜRSAB üyeleri için ne yaptı ?

Buradan elde edilen fonlar seçimde yandaşlara rüşvet olarak dağıtılmaya devam edecek mi ?

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha