TTYD

Neşet Koçkar Thomas Cook'un tamamını mı alacak?

Neşet Koçkar Thomas Cook'un tamamını mı alacak?
09 Ağustos 2019, 10:08
Anex Turizm Grubu'nun sahibi Neşet Koçkar'ın hisselerinin yüzde 8'ini aldığı Thomas Cook'un tamamını almak için masada olduğu iddia edildi.

Geçtiğimiz hafta İngiliz turizm devi Thomas Cook'tan yüzde 8 hisse satın alan ve bu hamleyle dünya basınında adından söz ettiren Türk turizm şirketi Anex Tour'un, şimdi de şirketin tamamını almak için masaya oturduğu öğrenildi. Sabah Gazetesi'nden Betül Alakent'in haberine göre Anex, Londra merkezli Thomas Cook'un üst düzey yöneticileri ile satın alma için görüşmelere başladı. Görüşmelerin bir ay içinde neticelenmesi beklenirken, satın almanın gerçekleşmesi halinde Anex, dünyaki en büyük ikinci turizm şirketi olacak.

İkinci büyük hissedar olmuştu

178 yaşında olan İngiliz Thomas Cook, Avrupa'nın ikinci büyük turizm şirketi. Filosunda 105 uçağı, 2 bin 900'den fazla ofisi ve 33 bin çalışanı olan şirket, uzun süredir ciddi mali sıkıntılar yaşıyordu. Bu sıkıntıları aşmak için ilk hamle yüzde 18 ile en büyük hissedar konumunda bulunan Çinli yatırım şirketi Fosun International'dan geldi. Anex Tour'da Thomas Cook'tan geçen hafta yüzde 6.7'lik hisse almış, aynı hafta hissesini yüzde 8'e çıkarmıştı. Anex Tour'un bu hamlelerinin ardından Thomas Cook hisseleri yüzde 100 değer kazanarak son bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Thomas Cook'ta en büyük hissedar yüzde 18 hisseyle Çinli Fosun International. Anex Group ise yüzde 8 hissesi ile ikinci büyük hissedar konumuna yükseldi.

Anex yılda 4 milyon kişiye hizmet veriyor

48 ülkede faaliyet gösteren Anex'in 18 ülkede ofisi bulunuyor. Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Almanya'da tur operatörlüğü yapan şirket, yılda 4 milyondan fazla kişiye turizm hizmeti veriyor. Azur Air ismiyle havayolu da bulunan şirketin filosunda 40 uçak var. Şirketin çoğunluğu Türkiye'de olmak üzere 30'dan fazla oteli bulunuyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha