Neşet Koçkar Kıbrıs yatırımından vaz mı geçecek?

Neşet Koçkar Kıbrıs yatırımından vaz mı geçecek?
17 Haziran 2020, 10:27
Anex Turizm'in sahibi Neşet Koçkar ve yanındakilerin KKTC'ye özel uçakla karantinasız giriş yapmasıyla ilgili tartışmalar büyüyor.

KKTC'de 1 Temmuz'a kadar ülkeye gelenlere 14 gün kesin karantina uygulanıyor.

Ancak Anex Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Neşet Koçkar ile beraberindeki heyet geçtiğimiz günlerde ülkeye özel uçakla giriş yapmıştı. Koçkar ve beraberindekiler Lapta'daki 5 yıldızlı otel ve 400 yatlık marina ihalesiyle ilgili incelemelerde bulunmuştu. Koçkar'ın ülkeye karantinasız girişi muhalefetin sert tepkisine sebep oldu.

6 saat süreyle tartıştılar

Konu dün KKTC Meclisi'nde de gündeme geldi. Hükümetle muhalefet arasında 6 saat süren tartışmalar yaşandı. Muhalefet partileri hükümete sert eleştiriler yöneltti. YDP Genel Başkanı Erhan Arıklı, Türkiye ve İngiltere gibi ülkelerden gelen KKTC vatandaşlarına bile 14 günlük karantina kuralı uygulandığını ancak hafta sonu “esrarengiz” bir uçaktan inen 10 kişinin VIP yanındaki itfaiye kapısından ülkeye alındığını dile getirdi. Konuyu araştırdıklarını, gelenlerin iş insanı olduğunun ortaya çıktığını, gelme nedenlerinin de Lapta’daki marina ihalesine teklif veren ve ikinci gelen firmanın yetkilileri olduğunu söyleyen Arıklı, Lapta Belediye Başkanının konudan bilgisi olmadığını söyledi. Bu kişilerin neden 1 Temmuz’da değil de özel uçakla geldiğini soran Arıklı, hükümet üyelerinin konuyla ilgili cevap vermek yerine “topu birbirine attığını” da söyledi.

DP Genel Başkanı Fikri Ataoğlu karantina mecburiyetinin 1 Temmuz itibariyle kalkacağını belirterek Türkiye’den özel izinle gelenlerin karantinasız giriş yapmasına anlam veremediğini dile getirdi.

Atakan: Tüm yolcular Ercan Havalimanı'na itfaiye girişinden alınıyor

Muhalefetin eleştirilerine cevap veren Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Tolga Atakan, karantina koşulları uygulandığı günden bu yana tüm yolcuların ülkeye Ercan’a giriş terminalinden değil, itfaiye girişinden alındığını söyledi. Atakan, VIP girişinin kapalı olduğunu, tüm yolculara gümrük ve muhaceret işlemlerinin yapıldığını, sağlık görevlilerin değerlendirmeler yaptığını ve itfaiye girişinden giriş yaptıklarını söyledi. Atakan, gelecek kişilerin kim olduğuna yönelik bilgilerin Bakanlar Kurulu’nda değerlendirilerek, izin verildiğini söyledi.

Ülkeye giriş izni talep eden kişilerin muhteviyatına bakılmadığını, teknik gerekçelerle gelen kişilerin farklı amaçla gelip gelmediklerinin ve diplomalarının araştırılmadığını dile getiren Atakan, gelecek isimlerin üstlendiği görevleri sorgulamaya girmediklerini kaydetti.

Ünal Üstel: Art niyet yok

KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Ünal Üstel de eleştirilere yanıt verdi. Üstel, Kimsenin art niyeti olmadığını, muteber bir kurumdan istek geldiğini, Müteahhitler Birliği ile Lapta Belediye Başkanı’nın istişare ettiğini ve dünya turizm piyasasında yeri olan bir kişi ile teknik ekibinin Lapta bölgesinde marina yatırımı için inceleme yapma amacıyla ülkeye geldiğini ifade etti. Üstel, şirketin ihale sürecine dahil olma amacıyla ülkeye geldiğini ve araştırma yaptığını söyledi. Veriler ışığında Bakanlar Kurulu’na konunun getirildiğini ve izin alındığını dile getiren Üstel, bir iletişim sorunu yaşanmış olabileceğini ancak art niyet bulunmadığını belirtti. Üstel, ocak ayında Lapta Belediyesi’nde çıkılan ihale sürecinden bahsetti. İhaleye iki şirket katıldığını, gelenlerin ikinci şirket sahibi olduğunu kaydeden Üstel, birinci şirketin süresinin 26 Haziran’da dolacağını, ikinci şirketin ihale sürecine devam etmek istiyorsa teminatını uzatması gerektiğini anlattı. Üstel, Müteahhitler Birliğinin kendilerine müracaat ederek bu şirketin teknik heyetiyle gelip yerinde teknik çalışma yapmak istediğini ilettiğini dile getirdi.

'Koçkar yatırımdan vazgeçecek' iddiası!

Öte yandan Kıbrıs Nacak Gazetesi, Anex Turizm Grubu'nun KKTC'yle girişle ilgili yaşanan ağır eleştiriler sebebiyle milyonlarca sterlinlik yatırımdan vazgeçebileceğini iddia etti. Gazete haberinde Lapta bölgesine yapılacak 5 yıldızlı otel ve 400 yatlık marina projesi için daha önce ihaleye giren Anex Turizm Grubu'nun ihaleden ikinci çıkarken, ihaleyi alan şirketin şartları yerine getirmemesi durumunda 26 Haziran’dan itibaren ihalenin otomatikman Anex Turizm Grubu’na kalacağının bilindiği ifade edildi. Söz konusu şirketin ihale şartlarını bugüne kadar yerine getirememesi nedeniyle, Lapta Belediyesi’nin çağrısıyla KKTC’ye gelen Anex Turizm Grubu’nun teknik heyetinin yatırım yapılacak bölgeyi incelediği belirtildi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha