Neşe Çıldık’tan çıldırtan liste…

Neşe Çıldık’tan çıldırtan liste…
05 Temmuz 2024, 17:38
Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Neşe Çıldık’tan ‘çıldırtan’ liste… Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın “çalışmayın” diye seyahat acentalarına gönderdiği liste hatalarla dolu…

Kültür ve Turizm Bakanlığı, 2634 sayılı Turizmi Teşvik Kanunu’nun 5 inci maddesi gereğince işyeri açma ve çalışma ruhsatı aldıktan sonra, altı ay içinde turizm işletmesi belgesi almayan otellerin listesini seyahat acentalarına göndererek; bu otellerin tanıtım, pazarlama ve satışlarının yapılmaması konusunda uyarıda bulunup, uymayanların hakkında “yasal işlem” yapılacağını duyurdu.

Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürü Neşe Çıldık imzasıyla “Bakan a.” (Bakan adına) yayınlanan tebliğin ekinde yer alan liste ise sektörde şok etkisi yarattı.

Listede uluslararası markalar da var!

Bakanlığın yayınladığı listede çok sayıda turizm işletme belgeli otelin yer almasının yanında Wyndham, Ramada, Hilton, Best Western, İbis, The Marmara, Elite World, Divan, Dedeman, Green Park ve Mercure gibi markaların altında faaliyet gösteren otellerin yer alması dikkat çekti.

TÜROB Başkanının kapanmış oteli de listede!

Bakanlığın tuttuğu sektörel verilerin vahametinin en iyi göstergesi ise Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Müberra Eresin’in ortağı olduğu ve geçtiğimiz yıl Libyalı bir iş adamına satılan, 4 yıldızlı Eresin Hotels Taxim Premier otelin de yer alması oldu.

Otelciler tepkili: Marka imajımıza zarar verdiler!

Sektörel birlik ve STK’larla istişare edilmeden doğrudan seyahat acentalarına gönderilen yazı, otelciler arasında tepkiyle karşılandı. Belgeleri bulunmasına rağmen listede yer alan oteller hatanın düzeltilmesi için bağlı oldukları birlik ve derneklere başvurdu.

Bakanlık yeni liste yayınlayacak

2426 tesisin yer aldığı hatalı listeye gelen tepkiler üzerine Bakanlıkla irtibata geçen otelci birliklerine, “listenin düzeltilerek yeniden yayınlanacağı” yönünde cevap verildiği gelen bilgiler arasında.

Bakanlık yöntem bilmiyor mu?

Bakanlığın “işyeri açma ve çalışma ruhsatı” aldıktan sonra belge almayan tesisler için, ruhsatı veren kurumlarla, ruhsatın iptali için irtibata geçmek yerine, söz konusu tesisleri pazarlayan ve satan seyahat acentalarına yazı göndermesi ise ayrı bir tartışma yarattı.

Etiketler:Neşe Çıldık
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha