Necla Zarakol: OHAL uygulamaları krizi daha da derinleştiriyor

Necla Zarakol: OHAL uygulamaları krizi daha da derinleştiriyor
sayfayı yazdır, turizm ajansı
15 Şubat 2017, 12:32
Turizmde Çıkış Yolu Çalıştayı’nda “Krizi Yönetmek ya da Büyütmek” başlıklı sunumuyla Necla Zarakol; öncelikle krize yol açan gelişmeleri kabullenip, koşulları iyileştirmeye gittikten sonra kamuoyunun ve yabancıların algılarının değiştirilmesine dikkat çekti.

Zarakol İletişim Hizmetleri Yönetim Kurulu Başkanı Necla Zarakol, “Turizmde Çıkış Yolu" çalıştayı kapsamında “Krizi Yönetmek ya da Büyütmek” başlıklı bir sunum yaptı.

"Asıl mesele krizin boyutunu doğru kavramak"

Kriz sürecinde önemli olanın; krize yol açan etkenlerin doğru şekilde teşhis edilmesi ve doğru çözüm yollarının bulunması olduğunu belirten Zarakol; “asıl mesele krizin boyutunu doğru kavramak, doğru yönetimsel kararlar alınmadığı takdirde krizin etkileri daha da artıyor. Aynı zamanda bilgi paylaşımını yapamamak da krizde olumsuz etki yaratıyor.” dedi.

40'a yakın saldırıda 500 can kaybı

Rus uçağının düşürülmesi ile başlayan krizin evrelerini anlatan Zarakol, yaşanan terör olaylarının ardından gelişen krizin evrelerinden bahsetti. 5 Haziran’dan bu yana 40’a yakın saldırıda 500 kişinin öldüğüne dikkat çeken Zarakol; yurtdışı basınında yer alan ve Türkiye’deki güvenlik algısına yönelik olumsuz etki yaratan haberlere değindi.

Zarakol konuşmasına şöyle devam etti: “Yabancı basında Türkiye hakkında bu kadar olumsuz haberin yayınlandığı zor bir dönemden geçiyoruz. Her yerde olumsuz ve negatif yayınlar var.

"OHAL yabancı basın tarafından çok eleştiriliyor"

Türkiye'de konuşulan her şey ışık hızıyla dünyaya yayılıyor. Özellikle OHAL uygulamaları yabancı basın tarafından çok eleştiri alıyor.”

Savunmacı ve inkarcı değil güven temelli açıklamalar

Savunmacı ve inkarcı açıklamalar yerine güvenilir açıklamaların yapılması gerektiğini söyleyen Zarakol, bu tür inkarcı açıklamaların Türk ve dış kamuoyunda güven kaybına neden oyduğunu belirtti.

Krizin nedenlerini ve rakiplerin mevcut durumunu iyi analiz etmeliyiz diyen Zarakol, krizde çok yönlü analizlerin yapılmasını, stratejik niyet ve işbirliklerinin belirlenmesi gerektiğini söyledi.

"Her şey dahil sisteminden vazgeçilmeli"

Her şey dahil sisteminden artık vazgeçilmesi gerektiğine dikkat çeken Zarakol; “artık markalı ve parası olan turiste hizmet vermek gerekiyor” dedi.

"Krizi sahiplenmek gerekir"

Necla Zarakol son olarak, krizden çıkış için yapılması gerekenleri daha önce yürüttükleri bir çalışmayı örnek göstererek sözlerini tamamladı. Zarakol bu örnek çalışmaya ilişkin şunları kaydetti: “Kriz dönemlerinde basın yoluyla krizin çözüleceği zannediliyor. Öncelikle içeriyi düzeltmek gerekiyor. Sonra kamuoyu bilgilendirilir ve basın ilişkileri kullanılır. Sahte içki kriziyle ilgili yürüttüğümüz çalışmada öncelikle krizi sahiplendik. Krizi bu sayede aşabildik. Bir hafta içinde 27 kişinin hayatını kaybetmesine rağmen bu kriz dönemini ve krizi çok iyi yönettik. Yönetim mekanizmaları doğru karar almayınca krizler yönetilemiyor.”

Yorumlar