Ne yıkılabiliyor ne yapılabiliyor, çürüyor

Ne yıkılabiliyor ne yapılabiliyor, çürüyor
11 Mart 2019, 09:39
Koç Holding'e ait Antalya’nın ilk şehir oteli unvanını taşıyan ve bir zamanlar turizmin gözde otelleri arasında yer alan Divan Talya Otel hızla çürüyor.

Antalya’nın ilk şehir oteli unvanını taşıyan bir zamanlar turizmin gözde otelleri arasında yer alan Divan Talya Otel hızla çürüyor. Hürriyet'ten Salim Uzun'un haberine göre yaklaşık 5 yıldır atıl biçimde bekleyen tesise ait ana binanın duvarlarındaki yıpranmalar artık gözle görülür hale geldi. Yine tesise ait falez kısmındaki yapılar da tıpkı bir viraneyi andırırken, çevre ve peyzaj bakımı da yapılmayan otelin 38 yıl önceki şaşasından eser kalmadı. Yerli ve yabancı 3 milyon 200 bin misafire ev sahipliği yapan, 4 binin üzerinde personel yetiştirilen otelde şu an sadece tek bir güvenlik görev yapıyor.

Divan Antalya Talya Otel'in son halini Hürriyet Gazetesi fotoğrafladı

İmar planları iptal edilince çivi bile çakılamadı

Antalya'da, 1970'li yıllarda inşa edilen ve 1987'de yapılan son 2 katına yıkım kararı verilen Divan Antalya Talya Otel'in tamamen yıkılıp, yeniden yapımı için gerçekleştirilen imar planı değişikliği kararları, geçtiğimiz yılın Ocak ayında Antalya 4'üncü İdare Mahkemesi'nce iptal edilmişti. Bunun üzerine otelin sahibi Marmaris Altınyunus Turistik Tesisler A.Ş (MARES), Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi yerel mahkemenin kararını Konya Bölge İdare Mahkemesinde temyize götürdü. Konya Bölge İdare Mahkemesi itirazların esastan reddine karar vermişti. Antalya Büyükşehir Belediyesi ve Muratpaşa Belediyesi istinaf mahkemesinin red kararını Danıştay'da temyiz etti. MARES'te istinaf mahkemesinin kararına karşı müdahil sıfatıyla Danıştay nezdinde temyize başvurdu. Dosya şu anda Danıştay'da bekliyor.

Divan Antalya Talya Otel'in son halini Hürriyet Gazetesi fotoğrafladı

Vehbi Koç'un vefat ettiği Talya otel 2013'te kapatılmıştı

1970'li yıllarda Antalya'da açılan ilk 5 yıldızlı otel olan Divan Talya, Koç ailesi için de ayrı bir öneme sahip. Koç Topluluğu’nun kurucusu Vehbi Koç, 25 Şubat 1996 yılında, 95 yaşında Divan Talya’nın 609 numaralı odasında hayata veda etmişti. O günden bu yana merhum Koç’un kullandığı oda kapalı tutulurken, Vehbi Koç’un büstü otelde asansörlerin hemen yanına yerleştirildi. Talya Otel, Mayıs 2013'te kapatılmıştı. 204 odalı otelin kapanışı nedeniyle düzenlenen basın toplantısında Divan Grubu Genel Müdür Yardımcısı Faik Öztunç, "Bu bir veda değil, devre arası" demişti. Öztunç, Koç Topluluğu’na ait otelin, yenilenme süreci içine girdiğini söylemişti.

Hissenin yüzde 40'ı Koç'ta

Talya Otel'in sahibi MARES'in hisse dağılımı şöyle: Koç Holding: Yüzde 36, Koç Ailesi üyeleri: Yüzde 3,91, Temel Ticaret ve Yatırım A.Ş.:Yüzde 29.55, Halka Açık: Yüzde 25, Geri alınmış paylar: Yüzde 4.73

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha