Ne oluyor?

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
24 Şubat 2020, 15:10

2020 yılının daha ilk haftasında İran’ın Orta Doğu siyasetinin mimarı olarak gösterilen General Kasım Süleymani’nin ABD tarafından düzenlenen bir suikast sonucunda hayatını kaybetmesinin ardından Doğu Akdeniz’de Libya merkezli küresel güç gösterileriyle devam eden yurtdışı riskler son olarak Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan Corona virüs salgınıyla devam ediyor.

Elazığ ve Malatya’da ise 6,8’lik sarsıcı bir deprem ve Van’da çığ felaketi yaşadık. Son olarak İran merkezli 5,9 büyüklüğündeki deprem Başkale’yi vurdu.

Ve şimdi Türkiye’nin İdlib çıkmazı büyük risklere gebe bulunmaktadır.

Türkiye ve Rusya arasındaki İdlib görüşmelerinin sonuç vermemesi durumunda Türkiye’nin kapsamlı bir operasyona başlaması, Türkiye turizmini nasıl etkiler? Bunu düşünmek bile bana soğuk terler döktürüyor.

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçilerin başlıca ülkelere göre sayıları ve paylarına bakıldığında son yıllarda Rusya ilk sırada veya ikinci sırada yer alıyor.

Rusya uçak düşürülme olayı sonrasında, Türkiye'den sebze ve meyve de dahil olmak üzere birçok ürünün ihracatına yasak getirirken, Rus vatandaşlarına da Türkiye'ye tatile gitmemeleri çağrısında bulundu ve charter seferlerini kaldırılmıştı.

Şimdi yeni bir krizle her an karşı karşıya kalabiliriz. Krizi öngörerek olası bir eylem planına Türkiye turizminin acil ihtiyacı bulunmaktadır.

Siyasal iktidarın diplomatik çözüm çabaları ile neticeye ulaşmak yönünde kararlık göstermesi gerekmektedir.

Turizm sektörünün kredi borcu 100 milyar liraya dayanmışken olası bir Rusya krizi ve yeni göç dalgası daralan ülke ekonomisi üzerinde etkisi oldukça negatif olacaktır.

Turizm sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin kredi borcu, 2019 sonu itibariyle 96,5 milyar liraya ulaştı.

Bankaların turizm sektörüne sağladığı krediler 2019 yılında yüzde 16,5 oranında artarak toplamda 96 milyar 550 milyon liraya yükseldi. Söz konusu borç stoğu, 2018 yılında 83 milyar lira dolayındaydı.

Turizm sektörünün borç stoğunda 2018 yılında 32 milyar liralık kredi borcu ve yüzde 38,6'lık payla İstanbul liderken, 2019 yılında kredi borcu 36,1 milyar liraya, toplam krediler içindeki payı ise yüzde 37,3'e yükselmesine rağmen liderliği Antalya'ya verdi.

2019 yılında kullandığı miktarı yüzde 25,9 artışla 37,2 milyar liraya ulaşan Antalya, yüzde 38,5' le turizm sektörünün en çok kredi kullandığı il konumuna yükseldi.

Turizm sektörünün kredi borcunda Ankara 6,8 milyar lira ile üçüncü, Muğla ise 3 milyar lira ile 4'üncü sırada yer aldı.

Unutmayalım ki, turizm barışın hakim olduğu ve huzurun tam anlamıyla yaşandığı yerlerde hayat bulur.

Tüm bu gelişmelerin ışığında 2020 yılı yaz sezonun ülke turizmi için, öngörülerimizden daha da iyi geçmesini diliyorum.

Sağlıcakla kalın…

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha