Narin: İnsan kaynağımızı elimizde tutamadık

Narin: İnsan kaynağımızı elimizde tutamadık
28 Mayıs 2024, 09:08
Turizm sektöründe çalışan on binlerce kişi başta Mısır olmak üzere rakip ülkelere gitti. Turizmciler açığı kapatmak için Kırgızistan, Türkmenistan gibi ülkelerden öğrencileri getiriyor.

Antalya’da tatile gitmeye bütçesi yetmeyen Türkler, yurt dışında alternatif seçenek arayışına yönelirken, turizm sektörünün de personelini rakip ülkelere kaptırdığı ortaya çıktı. Pandemiden bu yana 100 bin turizm çalışanının yurt dışına gittiği tahmin ediliyor. Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TTYD) Yönetim Kurulu gazetecilerle bir araya geldi.

Çalışanlarımızı 3-5 bin dolar maaşlarla Arap Yarımadası transfer ediyor

Sözcü'den Recep Genel'in haberine göre TTYD Başkanı Oya Narin, “Pandemi öncesi yeteri kadar insan kaynağımız vardı. Ancak bu insan kaynağını tutamadık. Hizmet sektöründe güvenlikten kuaföre, servisten aşçıya herkesi Arap Yarımadası transfer ediyor” dedi. Turizm çalışanlarının bu ülkelerde ayda 3-5 bin dolar arasında maaş alabildiklerine dikkat çeken Narin, “Biz o kadar sıkıntı çekiyoruz ki Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan, Kazakistan’da okullarla anlaşma yaparak Antalya’ya personel çekiyoruz. Bu ülkelerden gelenlere 500-600 dolar maaş artı yeme, yatma veriyoruz” dedi.

Sharm-El Sheikh’teki otellerde personelin önemli bir bölümü Türk

Gazetecilerin “Kaç kişi gitmiştir” sorunu yanıtlayan TTYD Başkan Yardımcısı Mehmet Nane ise “Pandemi ve sonrasında 100 bini geçmiştir. Üst yönetimde, kilit noktalarda, garson, aşçı hep Türkler var” ifadelerini kullandı. Nane, Mısır’da Sharm-El Sheikh’teki otellerde personelin önemli bir bölümünü Türk olduğuna da dikkat çekti. Oya Narin, Türkiye’de sahil şeridinin 5 yıldızlı otellerle dolu olduğuna işaret ederek, “4, 3, 2 ve 1 yıldızlı tesisler olmadığı için daha düşük bütçeli grupları alamıyoruz” dedi. İspanya’da 500 bin yatağa yakın rezidans olduğuna işaret eden Mehmet Nane ise “Rezidans uzun kalışlar için çok önemli. Rezidansların da önünün açılması sektör açısından son derece önemli” diye konuştu.

İsranbul’un yoğun trafiği turizm için de önemli bir sıkıntı yaratıyor. TTYD Başkanı Oya Narin, Galataport’tan çok iyi hizmet alıyor olmalarına rağmen, Sultanahmet’e Nuruosmaniye’ye misafirlerini transfer edemediklerin dile getirdi. “Bu durum turistleri küstürüyor. Tarihi yarımadaya giden tercihli yolda turistik küçük araçlara izin veriliyor, fakat turist otobüslerine izin verilmiyor. Valilik tramvayı öneriyor. Amerikalı, Avrupalı ya da yaşı ileri misafiri tramvaya bindiremezsiniz. Çünkü hemen tazminat davası açıyor, acente itiraz ediyor” dedi.

Yorumlar
Sürümücüler
03 Haziran 2024, Pazartesi 10:21
Bence otel de çalişan tüm arkadaşlar aç perişan sadece otel sahipleri para kazaniyor daha insanlar terk edecekler şimdi hizmet sırası sizden Buyrun siz yapın
Ahmet
30 Mayıs 2024, Perşembe 12:15
Kalifiye personel pandemi dönemini hiç bir zaman unutmayacak!!! yıllar dır size milyonları kazandıran insanları 6 ay idare edemediniz 17000-25000 aralığında sezonluk işleri siz ve aileleriniz yapın artık insanlar bu işlere ömrünü verdi karşılık sıfır 0 şimdi düşünme zamanı biz nerde hata yaptık diye size Kırgızlar la mutlu sezonlar
Hasan Gök
30 Mayıs 2024, Perşembe 01:24
Ben bu kadar insanın yurt dışına gittiğine inanmıyorum.Çalışanlarına pandemi döneminde çok az sahip çikan oldu.İnsanlar küstürüldü.başka sektörlere kaydı,Memleketine geri gitti.Şimdi yeni problem kiraların yüksek olması,Evli insanlar çalışmak için otellere gelemiyor.Hem kiralık ev yok hemde fiyat yüksek.İnsanlar geçinebilmek için ikinci bir iş arıyor.Bununda sürdürülebilirliği yok.Ne kadar ikinci bir işte çalışabilir.Bence turizmciler biraz çalışma şartlarını ve üçretleri düzeltmeleri gerekiyor. Kim 1000 Tl 2000 TL fazla verirse mevcut çalışanlar yer değiştiriyor.patron içinde çalışan içinde iyi bir şey değil sadece günü kurtarmak.
Yiğido
29 Mayıs 2024, Çarşamba 09:00
Bizde patronu zenginleştirme politikası var çalışanın değeri yok.
Yavuz Miran
29 Mayıs 2024, Çarşamba 10:34
Sayın Oya hanım Arap ülkelerine gidenlerin aldığı maaşlari ve sizlerin verdiğiniz maaşları kendiniz ifade etmişsiniz Arapların verdiği 6 kattan 10 kata kadar maaşlar varken millet Niye dursun ki hem maddi hem de manevî olarak (kafanın rahatlığı açısından) çalışanlara gereken ihtimami gösterirseniz millet sizden kaçıp gitmez ki hepimizin de isteği türk insanının Türkiye de kalmasıdır ( turizm sektöründe çalışan biri olarak söylüyorum)
KRAL
29 Mayıs 2024, Çarşamba 07:35
Arap ülkeleri sizden ortalama 4 katı fazla maaş veriyor ve buna rağmen otel fiyatları bizden ucuz? Otel sahiplerini astronomik zenginleştirme yoluna gitmeyin, kalifiye personelin hakkını verin. Yani sorun otel sahiplerinin cimriliğinden kaynaklanıyor.
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha