Nadir Alpaslan: Ağustos'ta tüm kapılar açılıyor

Nadir Alpaslan: Ağustos'ta tüm kapılar açılıyor
27 Temmuz 2020, 09:39
Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan Türkiye'nin turizm pazarlarındaki son durumla ilgili bilgiler paylaştı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile SunExpress'in davetiyle, Almanya Seyahat Acenteleri Birliği'ne bağlı tur operatörleri ve seyahat acentelerinin önde gelen temsilcilerinden oluşan 30 kişilik bir grup 'Güvenli Turizm Sertifikası Programı' kapsamındaki uygulamaları yerinde görmek için 4 günlük bir gezi programı için Antalya'ya geldi.

Almanya süreci neden uzatıyor?

Alman turizmcilere ev sahipliği yapan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, pandemi sürecinde turizm sektörüyle ilgili gelişmeleri değerlendirdi. Türkiye'nin güvenli turizm çalışmaları hakkında bilgiler veren Alpaslan, " Ülkemize başta Ukrayna, İngiltere olmak üzere diğer ülkelerden de ziyaretçiler gelmeye başladı. 1 Haziran'dan itibaren kademeli olarak turizmde normalleşme sürecini yaşıyoruz. Ama Almanya, AB ve Rusya son derece önemli ve bu ülkelerde de turizm hareketliliğinin başlamasını istiyoruz. Almanya'da hazirandan beri çok yoğun girişimlerimiz var. Aslında açılmasının önünde hiçbir engel yok ama maalesef sadece Almanya'da sağlık, güvenlik veya turizm açısından bir tereddütleri olmamasına ve ikna etmemize rağmen daha çok ekonomik ve siyasi sebeplerle, 'ekovirüs' gerekçeleriyle biraz süreci uzattılar." diye konuştu.

Ağustos ayında tüm kapılar açılacak

Gelişmelerin ise Almanya'da en kısa sürede, belki lokal, arkasından tüm Türkiye'ye kapıları açmak üzere olduğunu gösterdiğine dikkati çeken Bakan Yardımcısı Alpaslan, "Açılacak en kısa sürede. Almanya ve AB ülkeleri için de ağustos itibarıyla turizm hareketliliği başlayacak. Rusya 1 Ağustos'ta büyükşehirlere, 10 Ağustos'ta da tatil beldelerine uçuşları başlatıyor, rezervasyonlar başladı. Tesislerle yaptığımız görüşmelerde de çok güzel gelişmelerin olduğunu görmekteyiz. Dolayısıyla ağustos ayı itibarıyla başta turizmin başkenti Antalya olmak üzere turizm hareketliğinde normalleşmeyi sağlayacağız. Her ne kadar isteğimiz sonuçlar olmasa da sezonu daha az kayıpla kapatmak anlamında inşallah bu hareketliliği ağustos ayında yaşayacağız" dedi.

Yorumlar
Ömer uçar
28 Temmuz 2020, Salı 10:10
Sadece bizim açmamız değil onlarında bize açması önemli
Gül Cinar
27 Temmuz 2020, Pazartesi 11:47
Sayin Bakanim, bunlari duymak gercekten cok güzel. Umutla bekliyoruz. Gercekten hem Izmir de hemde Antalya da bizlere, Alman misafirlerimizin Türkiyede ne kadar güvende ve bir o kadar da ne kadar güvenli bir tatil gecirebileceklerini gösterdiniz. Hepimiz icin hayirli bir sezon olur insallah. Saygilarimla Gül Cinar Alltours RC Düsseldorf
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha