Müzede yeni rekor!

Müzede yeni rekor!
13 Temmuz 2019, 11:42
Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy, müze ziyaretçi sayılarıyla ilgili son rakamları paylaştı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 15 Temmuz Şehitler Abidesi’nin görseliyle tasarlanan 3 bin adet Müzekart’ın tanıtımını İstanbul Topkapı Sarayı’nda yaptı. Ersoy burada yaptığı açıklamada dünya standartlarında bir müzecilik anlayışını ve yapısını Türkiye'ye kazandırmak için, son dönemde çok önemli adımlar attıklarını söyledi. Ersoy, "52 yeni müze açtık, 25 yeni müzemizin ise uygulama ve proje çalışmalarını sürdürüyoruz. 152 müzemizi, çağdaş müzecilik standartlarına göre yeniledik ve halihazırda 40 müzemizde yenileme çalışmaları devam ediyor." dedi.

Müze gelirleri yüzde 89 arttı

Bakanlığa bağlı 300'ü aşkın müze ve ören yerinde 1 Temmuz 2018 ile 1 Temmuz 2019 dönemleri arasında yaklaşık 31 milyon ziyaretçi ağırlanarak bir rekora imza atıldığını vurgulayan Bakan Ersoy, şöyle devam etti: "Ziyaretçi sayısı yüzde 28 artarken, en çok ziyaretçi ağırlayan ilk 10 müze ve ören yerinde bu artış oranı yüzde 34 oldu. Gelirde de yüzde 89'luk artış sağlandı. Son bir rakam daha paylaşayım. 6 Haziran Perşembe günü, 188 bin 231 ziyaretçi sayısı ile bugüne kadar, bir günde müze ve ören yerlerinde ağırlanan en yüksek ziyaretçi sayısı rekoru kırıldı."

Belediye ve Milli Saraylar'da da geçerli olmasını istiyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Müzekart'ın Büyükşehir Belediyelerine bağlı müzeler ve milli saraylarda da geçerli olması için çalışmalarını sürdürdüklerini sözlerine ekledi.

Yorumlar
Zafer Cengiz
13 Temmuz 2019, Cumartesi 12:26
Yıllardır K angren olan Turizmi tedavi edeneyip.. Kültür kanadıyla uçan Bakanlık YAKINDA TURİZMİ DE MÜZELERE KAZANDIRABİLİR..! #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha