Müze ücretlerine 1 yılda 3. zam... Rekor Troya ve Efes'te!

Müze ücretlerine 1 yılda 3. zam... Rekor Troya ve Efes'te!
02 Mart 2024, 15:20
Müze ve ören yeri ücretlerine yabancı turistler için 1 yılda 3 kez zam yapıldı. En yüksek artış Troya ve İzmir Efes ören yerlerinde gerçekleşti.

Antalya Kent Konseyi Turizm Grubu Başkanı ve NBK Toursitk Genel Müdürü Recep Yavuz, ören yerlerine bir yılda 3 kez zam yaparak tarihinin en yüksek fiyatları ile kapılarını yabancı misafirlere açtığını söyledi.

Ören yeri fiyatları rekor kırıyor

Recep Yavuz kişisel blogunda ören yerlerine yapılan zamlarla ilgili bir yazı kaleme aldı. Yavuz'un yazısı şöyle:

''Maalesef değişen bir şey yok ve bugün itibarı ile (1Mart 2023) ören yerlerimiz tarihinin en yüksek fiyatları ile kapılarını yabancı misafirlere açıyor. Turizm rekor kırarken Ören yeri fiyatları da rekor kırmış oluyor.

Acentalara Sicpa Türkiye tarafından yapılan bilgilendirmeye göre;

Fiyatlar 1 Mart'ta değişti, yabancılar artık euro üzerinden ödeyecek

1 Mart 2024 ten itibaren yeni ören yeri giriş ücretlerinin uygulanacağı,

Yeni ücretlerin yabancı misafirler için bundan böyle Euro olarak belirlendiği ve günlük kurdan ödeme yapılacağı,

Acentaların gruplar için %20 indiriminin devam ettiği,

Müze Giriş ücretlerinin T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından belirlendiği belirtilmiş.

Buna göre daha 1 yıl dolmadan ören yerlerine 3. kez fiyat artışı yapılmış oluyor;

*1 Nisan 2023'te ortalama %100 ün üzerinde artış yapıldı,

*1 Ağustos 2023'te zam yapıldı,

*1 Mart 2024 te tekrar zam yapılarak, fiyatlar euroya çevrildi.

* * *

Ancak bu kez sadece fiyat artırılmadı, bir takım yeni uygulamalar da hayata geçirildi. Bugünden itibaren uygulanacak yeni düzenlemeler şöyle;

Yabancı turistler için giriş ücreti Euro olacak ve günlük kur üzerinden ödemeler yapılacak,

Bazı ören yerleri Deneyim Müzesi ile birlikte gezilecek,

Bazı ören yerleri birleştirilerek tek fiyat geçerli olacak

İşte bütün bunlar birlikte hayata geçirilince bugünden itibaren Ören yeri fiyatlarımız aldı başını gitti. Çok geriye gitmeyeyim,

Örneğin;

Truva 10 eurodan 27 euroya yükseltildi

- Geçen sene 1 Nisan'da o günün kuru ile yaklaşık 20 € olan Efes ören yeri bugün 40 € ,

-Yine geçen sene aynı gün 20 € olan Hierapolis/ Pamukkale ören yeri bugün 30 € ,

-Galata Kulesi geçen yıl aynı dönem 17 € iken, bugün itibarı ile 30 € ,

-Truva Ören yeri geçen yıl 10 € iken, bu yıl Müze de ilave edilerek 27 €,

-Topkapı Sarayı, Harem ve Agia Irene ilaveli 45 € oldu.

-Göreme Ören yeri ise 15 € iken 20 € oldu.

351 Ören yerimizden 155 tanesi ücretsiz 196 tanesi ücretli gezilebiliyor. En büyük fiyat artışı ise en çok talep gören ve ziyaret edilen ören yerlerine geldi. Onlara bir göz atalım:

Yorumlar
Tur-izm-ci
05 Mart 2024, Salı 07:19
Turizm artik herkes tarafindan farkedildi. Turk lirasinin degeri kalmayinca 1 EURO bile devlet tarafindan cok buyuk bir para olarak goruldu. Muze fiyatlarinin artmasi demek acenteler icin Kultur turlarinin satilamamasi anlamina gelir. Zaten Turkiyeye gelen turistler hersey dahil sistemi ile disari bile cikmiyordu. Simdi hersey pahali diye hicbir yere gitmez, OTELINDE oturur yer - icer ve gider. Kultursuz Turizme dogru gidiyoruz...Bakanimizin oteli dolsun, booking.com ve airBNB yasaklansin, Turkce rehberlik ciksin, otobusten kokartli rehber insin ve sadece oren yerinde hapsedilsin, acenteler islevsiz hale getirilsin... Cukkalar gelsin cebe...
Metin Gündoğdu
04 Mart 2024, Pazartesi 09:39
Sevgili Müzeci kardeşim, bizler bir yıl öncesinden satılsın diye Amadolu turlarımızı ve turlarımızı bütçeler ve satışa sunarız. Son dakika yapılan bu tarz artışlar hiç bir şekilde ilave edilemiyor. Düşünün ki programınızda bulunan Ayasofya ve Topkapı ziyaretinin maaliyet ilavesi yaklaşık 55-60,-€ . Sıkıntının asıl noktası burası. Bu tarz uygulamaların profesyonellikle hiç bir bağlantısı yoktur. Zaten hangi işimizde var ki!!! TL’nin devlet nezdinde bile bir hükmü kalmamış, hani Otel&Uçak bunları zaten Euro bazında ödüyorduk! Şimdi bir de Ören yerleri çıktı____yazık! Gerçekten yazık!
hk
04 Mart 2024, Pazartesi 09:37
müze fiyatları dünya standartlarına getirilirken, asgari ücreti de dünya standartlarına getirmek gerekir. Ülkeye gelen, asgari ücreti de bilir.
Yabancı
04 Mart 2024, Pazartesi 02:10
MFK, Dediğin ırkçılık, Gurbetçiler devamlı Avrupa'ya şikayet ediyor fakat Türkiye'de ırkçılık daha çok var. Resmen yabancılara düşman oldu. Görürsün, bacısız sanayii yok olacak. Az kaldı.
sabit sahin
03 Mart 2024, Pazar 10:25
hiç katılmıyorum dediğinize hele bir muzeci nin bunu dile getirmesi inanılacak bir şey değil.. sanki Türkiye de gıda restaurant fiyatları bedava. eminim hayatınızda yurtdisina gitmemiş olabilirsiniz bunu yazdiginiza göre .Yada Türkiye de bir turistik yerde restauranta vs gitmemissinjz. 4 kişilik bir aile muze gezecek 80 euro verecek.. sanki herkes İngiltere amerika dan geliyor. iranli da var makedonuda var, tunuslu suda var dünya ortak miraslari herkesin ulaşabileceği daha makul bir rakamda olmalıdır..Roma colessiumu bile 12 euro...Herseye ticari bakma zihniyeti kültüre de yansıdı maalesef ..
MFK
03 Mart 2024, Pazar 06:17
Bir müzeci olarak söylüyorum ki bu kararlar çok yerinde kararlar! Bu ülkeye bedavaya gelecekler bedavaya konaklayacaklar bedavaya yiyip içecekler... Walla keşke otel fiyatları da yabancilara ayrı yerli turiste ayrı olsa...
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha