Müze ücretlerinde Avrupa'ya yaklaştık...İşte o rakamlar!

Müze ücretlerinde Avrupa'ya yaklaştık...İşte o rakamlar!
06 Eylül 2019, 13:55
Türkiye'de müze giriş ücretlerinin pahalı olduğu yönündeki tartışmalar aralıksız sürüyor.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı müzeler, müze haline getirilmiş tarihi binalar ve düzenlenmiş örenyerlerine giriş ücreti 15 Temmuz 2019’de güncellendi. Güncellemede, giriş ücretlerinde yüzde 50’inin üzerinde artış yapıldı.

En pahalısı 72 lira

En pahalı müze giriş ücreti Topkapı Sarayı, Ayasofya ve Efes Örenyeri için 72 lira olarak belirlendi. Pamukkale Örenyeri 60 lira, Çanakkale Troya Müzesi, İstanbul İslam Eserleri Müzesi, Antalya Perge ve Aspendos ise 42 liraya gezilebiliyor.

Ekstra ücret alınıyor

Hürriyet'ten Ömer Erbil'in haberine göre Topkapı Sarayı içindeki Harem Dairesi, Aya İrini Anıtı, Efes Yamaçevler ve Göreme Açıkhava Müzesi Karanlık Kilise için ayrı bilet uygulaması var. En çok tartışma da buralarda yaşanıyor. Topkapı Sarayı’na bilet ya da Müzekart ile giren ziyaretçi Harem Dairesi için ayrıca 42 lira ödemek zorunda kalıyor.

Avrupa'da ortalama 15 Euro

Tüm Avrupa ülkelerinde müze fiyatları ortalama 15 Euro’dan satılıyor. Louvre Müzesi 15 Euro, Berlin Pergamon 12 Euro, Madrid Prado Müzesi 16 Euro, Pompei antik kenti 13 Euro, Vatikan Müzesi 16 Euro karşılığında geziliyor.

500 binden fazla Müzekart satıldı

Türkiye'de Müzekart uygulaması ile bir müze giriş ücretine bir yıl boyunca 300’den fazla müze ücretsiz ziyaret edilebiliyor. Bu yıl 500 binden fazla Müzekart satıldı. Müzekart fiyatları 70 liradan başlıyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha