Mustafa Kadiroğlu: Biz de uçak ve otel ödemesi yaptık…

Mustafa Kadiroğlu: Biz de uçak ve otel ödemesi yaptık…
22 Nisan 2020, 02:08
Sadece bünyesinde havayolu şirketi bulunan tur operatörlerine sağlanacağı açıklanan 30’ar milyon dolarlık kredi, diğer tur operatörlerinde rahatsızlık yarattı.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un, bünyesinde havayolu şirketi bulunan tur operatörlerine 30’ar milyon dolar kredi sağlanacağını açıklaması, tur operatörleri arasında rahatsızlık yarattı. Bakan Ersoy’un “en büyükleri” destekleyen yaklaşımının, sektördeki rekabeti olumsuz yönde etkileyeceğinin altını çizen tur operatörleri, kredinin ciro veya getirilen turist sayısına göre verilmesinin daha adaletli bir yaklaşım olacağını ileri sürüyor.

Açıklanan destek kredisine yönelik eleştirilerde bulunanlardan biri de Calypso Tour Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kadiroğlu. Romanya, Kazakistan, Rusya, Bulgaristan, Moldovya, Sırbistan ve Kosova’da faaliyet gösteren bir tur operatörü olduklarını ve 2019 yılında Türkiye’ye 101.000 turist getirdiklerini anlatan Mustafa Kadiroğlu, Bakan Ersoy’un yaklaşımının kendilerinde ve aynı ölçekteki diğer tur operatörlerinde “güvensizliğe” neden olduğunu söyledi.

“Sektör 4’le sınırlı değil”

Sektöre emek veren tur operatörlerin sayısının 4’le sınırlı olmadığının altını çizen Mustafa Kadiroğlu, “Belli şirketleri ayırıp, kayırıp bu desteği vermek yanlış” diye konuştu.

Ciro veya kişi sayısına göre verilmesi daha adaletli olur”

Tur operatörlerine verilecek destek kredisinin, ciro veya getirdiği turist sayısına göre verilmesinin daha adaletli bir yaklaşım olacağını savunan Mustafa Kadiroğlu, “Biz de uçak ödemeleri yaptık. Biz de otellere ön ödemeler yaptık. Havayolları vermiyor, çünkü faaliyet durdu. Otellerden de alamıyoruz, onlar da sezon hazırlıkları ve tadilatları için kullandı” diyerek, nakit akışında yaşadıkları sıkıntıları dile getirdi.

“Adaletli dağılımla daha fazla şirket kurtulur”

Destek kredisi kapsamına, daha fazla tur operatörünün alınması gerektiğini belirten Mustafa Kadiroğlu, “Devletimiz tarafından ayrılan miktar, adaletli bir şekilde dağıtılabilirse, daha fazla şirket kurtulabilir. Aksi durumda çok sayıda şirket göz göre göre iflasa sürüklenmiş olacak” dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha