Murtaza Kalender: Turizm yapmak isteyen kent, turizmciyi kucaklamalı

Murtaza Kalender: Turizm yapmak isteyen kent, turizmciyi kucaklamalı
21 Haziran 2019, 18:30
Turizmin gelişiminde yerel aktörlerin önemine değinen TravelShop Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, “Turizm yapmak isteyen kentin halkı ve idarecileri turizmcileri kucaklamalı” dedi.

TravelShop Turkey tarafından organize edilen “Ekoloji ve Gastronomi Turizmi Workshop’u” devam ediyor. Yurt dışından ve içinden çok sayıda turizmcinin katıldığı workshop’a ilişkin değerlendirmede bulunan TravelShop Turkey Yönetim Kurulu Başkanı Murtaza Kalender, organizasyonun aynı zamanda memleketi olan Tokat’a bir vefa borcu olduğunu belirterek, “Amacımız Tokat’ın turizm ürünlerini ortaya çıkararak, sektör profesyonellerine tanıtmak” dedi.

“Almus Baraj gölü, Uzungöl’e rakip olabilir”

Kentin doğal ve kültürel alanda birçok ürüne sahip olduğuna değinen Murtaza Kalander, “Örneğin Almus Baraj gölü, Uzungöl’e rakip olabilecek bir güzelliğe sahip. Benzeri çok sayıda güzellik var, buraları turizme kazandırabiliriz” dedi.

“Potansiyel olarak 5’inciyiz turizm olarak…”

Ekoloji eksenli turizm çeşitlerinin diğer turizm türlerinden daha hızlı büyüdüğünü vurgulayan Murtaza Kalender, “Ekoloji turizminde Türkiye 44. sırada. Fakat ürün ve potansiyel olarak ilk 5 içindeyiz. Dolayısıyla iyi planlar ve elimizdeki ürünleri değerlendirebilirsek turizmde de ilk 5’e rahatlıkla girebiliriz” dedi.

“Turizmin gelişebilmesi için kent kucaklamalı”

Turizmin gelişmesinde yerel unsurların rolü ve önemine değinen Murtaza Kalender, sözlerine şöyle devam etti: “Elbette sonuca varabilmek için sadece TravelShop Turkey’in çabaları yetmez. Bölgenin de çalışmaları desteklemesi ve kucaklaması lazım. Fakat açık konuşmak gerekirse organizasyona diğer bölgelerden acentalar ilgi gösterirken, maalesef Tokat’taki otel ve acentaların ilgisiz kaldığını söyleyebilirim”.

Hacıalioğlu: Üyelerimizin iş potansiyelini artırmak için çalışıyoruz

Organizasyonun, yerel kalkınma ve turizmi ülke sathına yayma adına atılmış değerli bir adım olarak gördüğünü ifade eden TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Nezih Hacıalioğlu ise şunları söyledi: “TÜRSAB olarak öncelikli amaçlarımızdan biri de üyelerimizin iş potansiyelini artırmak. Üyeler arası ilişkiyi ve işbirliğini geliştirmek için çapraz geziler düzenledik. Güney illerimizdeki üyelerimizi kuzey bölgelere getirerek buradaki meslektaşlarımızla bir araya getirdik. İzmir acentalarını Kapadokya’ya götürdük. Adana, Mersin, Muğla, Denizli, Afyon acentalarına baştanbaşa Karadeniz turu yaptırdık. Acentalarımıza kapılar açma ve ürün çeşitliliği sağlamak için bir takım çalışmalar yaptık ve yapmaya devam ediyoruz.”

“Kent turizme hazır olmalı”

Bölgede turizmin gelişebilmesinde yerel acentaların önemine değinen Nezih Hacıalioğlu, “Bunun yanında belediyenin, valiliğin ve halkın da buna hazır olması lazım” diye konuştu.

Yorumlar
Zafer Cengiz
22 Haziran 2019, Cumartesi 11:26
Çarpık gelişen turizmde.. Mekan en önde gelen unsur olmasına rağmen "en kolay harcanan değer olunca" kimin kimi kucaklaması gerektiği de "bir durup bin düşünülmeli" Ama? #TAG*Medya
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha