Muradyan: Türkiye rezervasyonlarının bir kısmı bu ülkelere kayacak

Muradyan: Türkiye rezervasyonlarının bir kısmı bu ülkelere kayacak
13 Mayıs 2023, 14:37
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan Rus turistlerin Türkiye talebiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan yurtdışı rezervasyonlarda bir patlamadan bahsetmek için henüz erken olduğunu söyledi.

2019 yazına göre yurtdışı satışlarda yüzde 40 düşüş var

Muradyan 2023 yaz sezonunda yurtdışı turlara olan talebin Rus turizm endüstrisi için rekor yılı olan 2019'a göre yüzde 40 daha az olduğunu ifade etti. Yurtdışı turizmin aksine, iç turizmin büyüme gösterdiğini belirten Muradyan yurtdışı turlara yönelik talepteki yavaşlamanın ilk endişe verici göstergesinin Türkiye'ye olan talebin gerilemesi olduğunu da söyledi.

Türk otelleri fiyatları aşırı artırınca Rus turistler bekleyip görmeye karar verdi

Muradyan şöyle konuştu: " Piyasa, Mayıs tatili için Türkiye'de rekor bir rezervasyon hacmi bekliyordu ve buna bağlı olarak hem otelciler hem de havayolu şirketleri fiyatları artırdı. Ancak yabancı para birimleri karşısında rublenin değerinin zayıflaması sebebiyle turistler "bekleyip görmeye" karar verdi. Mayıs ayına olan talebin düşük olması nedeniyle havayolları Türkiye'ye uçuş sayısını gözden geçirmek ve optimize etmek zorunda kaldı. Yaz için Türkiye'ye çok sayıda uçuş programı planlanıyor, ancak hava taşıyıcılarının hayal ettiği biçimde lansmanları gerçekleşmedi. Sadece Mayıs tatilleri için, hem Rus hem de Türk havayolları tarafından bazı uçuşlar iptal edildi. Bu, beklentilerin ve gerçek talebin farklılaştığını gösteriyor. Türkiye'ye talebin gerilemesindeki ana sebep yüksek fiyat. Örneğin, Türkiye'deki bazı oteller bu yıl fiyatları geçmişe göre yüzde 50'ye varan oranlarda artırdı."

Türkiye rezervasyonlarının bir kısmı bu ülkelere kayacak

Muradyan fiyat artışına rağmen Türkiye'nin yaz satışlarında ilk sırada yer alacağını ancak aynı zamanda Türkiye satışlarından bir kısmının başta Birleşik Arap Emirlikleri, Tayland ve Maldivler olmak üzere Asya destinasyonlarına kayacağını da söyledi. Muradyan, yaz aylarında Maldivler'deki bazı otellerin fiyatlarının Türkiye'den daha ucuz olduğuna da dikkat çekti.

Yorumlar
Melis Sultan
17 Mayıs 2023, Çarşamba 02:08
Russlar zaaten dolu ülkemizde, çok güzel yerlerimize yerleştiler haberiniz var mı, nerde güzel yer bunlar ordalar biktik ya bunlardan. Birde utanmadan çok pahali diye indirim istyolar hayrdir Kendi memleketinde burdan da çok pahalı.
Yaşar
17 Mayıs 2023, Çarşamba 08:04
Turist filan istemiyoruz,Turist ler yüzünden herşeyin fiyatı artıyor, kendi ülkemizi g3zemiyoruz,gelen Turist lerden vergi alınsın ülkeye ayak basma parası ödesinler yerli turist ve halk korunsun,kendi ülkemize yabancıyız
Anonimus
16 Mayıs 2023, Salı 07:39
Bu iste Rusya Tur Operatörleri Birliğinin parmagi yokaa bende bisey bilmiyorum.akillari sira burda fiyatlari kirdirip yapilan indirimi kendi komisyonlarini arttirmakda kullanacaklar.gidin bakalim nereye gideceksiniz.maldivler ucuzmus birakin bu ayaklari.bakin arastirin bakalim ne kadar ucuz.gun sayisi ile hesapladiginizda yari yariya fark ediyor
ayhan bilgitay
15 Mayıs 2023, Pazartesi 05:32
turuzim bacasiz fabrikadir otel fiyatlari pahali diyorlar turkiyede her sey pahali onun icin gelen gelir gelmeyen gelmez
haldun haskan
15 Mayıs 2023, Pazartesi 02:55
senelerce duduklediniz birazda keseden yiyin.
Murat
15 Mayıs 2023, Pazartesi 12:13
Ruslar zaten turkiyede denizkenarinin kokunu aldı yasiyor garibanları da kirada oturuyor Rus çok nadir yani turist zat3n Avrupalılar da uyuz olmuş turkiyeye onlarda gelmezse turizm beklemeyin yani
Umut
14 Mayıs 2023, Pazar 09:07
Ruslar ayak yapmasın.. Hala daha onlar için Türkiye bedava. Avrupa ülkelerine zaten gitme şansları yok. Kapıdan içeri sokmazlar. Bizim ekonomi zaten batık. Ölmüş eşşek kurt'dan korkmazmış. Gelmeyen, gelmesin.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha