Muradyan: Tur operatörleri ödemeleri ulusal para birimleriyle yapmaya başlayacak

Muradyan: Tur operatörleri ödemeleri ulusal para birimleriyle yapmaya başlayacak
13 Haziran 2024, 08:58
Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, dolar kurundaki artışın seyahatleri nasıl etkileyeceğini TASS’a anlattı.

ABD’nin Moskova Borsası’na yönelik yaptırımları, turizm endüstrisinin ulusal para birimleriyle ödeme yapmaya geçişini hızlandıracak, ancak bu durum turların maliyetini artıracak. Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Başkan Yardımcısı Artur Muradyan, dolar kurundaki artışın seyahatleri nasıl etkileyeceğini TASS’a anlattı.

Muradyan, “Çoğu hizmet sağlayıcı, oteller ve havayolları fiyatlarını dolar ve euro olarak belirliyor” dedi. Birçok tur operatörünün uzun süredir üçüncü ülkeler üzerinden ulusal para birimleriyle ödeme yaptığını belirten Muradyan, “Bu mekanizma üzerinde çalışıldı, ancak hesaplamalara başka bir dönüştürme aşaması ekliyor ve bu maliyet turların nihai fiyatına yansıyor” dedi.

Muradyan’a göre, Rusların çoğu nakit para ile seyahat ettiğinden nakit dolar ve euro talebinin artma riski bulunuyor. Ancak, “Şu anda gerçek bir ihtiyaç olmadan panikleyip döviz satın almak için acele etmeye kesinlikle değmez” diye ekledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha