HIKVISION

Müberra Eresin: Teşvikleri kaldırıyorsunuz o zaman TRT payından muaf olalım

Müberra Eresin: Teşvikleri kaldırıyorsunuz o zaman TRT payından muaf olalım
13 Kasım 2019, 13:08
TÜROB Başkanı Müberra Eresin turizm teşvik yasasında yapılması planlanan değişikliklerle ilgili dikkat çekici açıklamalarda bulundu.

Bugün Bloomberg HT'de canlı yayına katılan TÜROB Başkanı Müberra Eresin turizm teşvik kanununda yapılmak istenen değişikliklerle ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı. 1982 yılında çıkarılan 2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu'nun geçmiş yıllarda turizm sektörüne çok destek olduğunu belirten Eresin, bugünlerde bu yasanın değişimiyle ilgili Bakanlığın çalışmalar yürüttüğünü ifade etti. Eresin şu ifadeleri kullandı: " Bu yasanın değişimiyle ilgili sıkıntı var. Önerilen değişimlerde turizm sektörüne verilen neredeyse tüm teşviklerin ortadan kaldırıldığını görüyoruz. Bir taraftan teşvikler kaldırılacak bir taraftan Turizm Tanıtım Ajansı için pay ödeyeceğiz bir taraftan da konaklama vergisi. Önümüzdeki yıl konaklama sektörüne fazlaca yüklenilecek gibi görünüyor"

Teşvikler kaldırılacaksa TRT payından muaf olalım

" Belki de şöyle bir kolaylık yapılabilir. Teşvikler kaldırılabilir ki bunlar otellerin su, elektrik, doğal gaz gibi faturalarına mesken tarifesi uygulanmasını sağlayan teşviklerdi. Parasal teşviklerden bahsetmiyorum. Eğer bunlar kaldırılıyorsa o zaman belki denilebilir ki otellerin, konaklama tesislerinin ödediği TRT payı kaldırabilir. Böylece dengeleme sağlanır. Sürekli ilgili Bakanlıklarla temastayız. Umarım pozitif sonuçlar elde ederiz. Çünkü önümüzdeki yıl bizim için çok önemli. Konaklama sektörünün tekrar ayağa kalkabilmesi için çok ufak da olsa bu tür desteklere ihtiyacımız var"

Kredisi yeniden yapılandırmaya muhtaç çok otelci var

Otellerin geçmiş yıllarda yaşadığı kayıpları halen kapatamadığını belirten Eresin, " Bir çok otelcinin banka kredisi var ve bunların yeniden yapılandırılması gerekiyor. Kısa vadede bunlar sorun oluşturmayacak belki ama uzun vadede sıkıntı oluşturacak. Günlük konularımız içinde en fazla takip ettiğimiz konu renovasyonla ilgili gelen bir takım talepler. Özellikle son dönemde sektörümüzde otel yenileme kredileri talepleri başlayacak. 5 yılda bir yenileme yapmamız gerekiyor. Ama malum nedenlerden dolayı 5-6 yıldır hiç kimse bir şey yapamadı. " diye konuştu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha