Mkrtchyan: Türk otelleri Ruslara yaptığı zammı Avrupalılara yapmadı, çünkü...

Mkrtchyan: Türk otelleri Ruslara yaptığı zammı Avrupalılara yapmadı, çünkü...
06 Haziran 2023, 16:11
Rusya Seyahat Acenteleri Birliği (ATA) Başkan Yardımcısı Aleksan Mkrtchyan, Türkiye'de artan tatil fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Rusya Seyahat Acenteleri Birliği (ATA) Başkan Yardımcısı Aleksan Mkrtchyan, Türkiye'de artan tatil fiyatlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Türk otelleri Avrupa pazarı için fiyatı artırmadı çünkü rakipleriyle rekabet edemeyecekti

Alexander Mkrtchyan, "Ruslar için tatil fiyatlarının Türk otelleri tarafından yükseltildiğini, aynı zamanda Avrupalılar için hizmetlerin maliyetinin değişmediğini" söyledi.

Mkrtchyan, "Türkiye'deki oteller, Ruslar için fiyatları geçen yılın seviyesine kıyasla %20 oranında artırdı. Batı pazarı için bunu yapmamalarının tek bir nedeni var: Rus turistlerin yokluğunda GKRY ve Yunanistan fiyatları düşürmek zorunda kalıyor. Ve eğer Türkiye, Avrupalılar için fiyatları yükseltirse, onlar da daha ucuz bir destinasyon seçeceklerdir" dedi.

Popüler Türk destinasyonlarında bile rezervasyonlar düşük

Mkrtchyan, "Türkler zarardan kaçınmaya çalıştı, bu yüzden Ruslar için tatil fiyatlarını artırdılar. Ancak yurttaşlarımız bu adımı takdir etmedi. Sonuç olarak, bazı çok popüler Türk destinasyonları bile şu anda rezervasyonların altında" diye ekledi.

Mkrtchyan'a göre, Nisan ayında lüks Türk otelleri, herkesi yüksek doluluk oranlarına sahip olduklarına ikna etmek için yaz tarihleri için "tükendi" iddiasında bulundu. Mkrtchyan, ancak şimdi bu odaların şaşırtıcı bir şekilde yeniden satıldığını savundu.

'Acele etmeyin' çağrısı!

Rus turistlere Temmuz ve Ağustos ayları için seyahat rezervasyonlarında acele etmemelerini tavsiye eden Mkrtchyan, fiyatların Haziran ayı içinde düşebileceğini kaydetti.

Mkrtchyan, " Otel fiyatlarının yanı sıra uçuş maliyetlerinin de farklılık gösterdiğini" belirterek, "Almanya'dan Antalya'ya gitmek şu anda Rusya'dan gitmekten dört kat daha ucuz" diye konuştu.

İzvestiya: THY'nin biletleri Rus ve BDT şirketlerine göre 3.5 kat pahalı olabiliyor

Rusya'nın önde gelen medya kuruluşlarından İzvestiya ise "Türkiye ve Mısır'daki yaz tatillerinin, geniş bir turist kafilesi için ekonomik olmayacağını" belirterek, Rus turistler için Türk otellerinde konaklama ve uçak bileti fiyatlarının arttığını yazdı.

İzvestiya'nın haberinde, Türk Hava Yolları uçuş biletlerinin, Rus ve BDT şirketlerinden alınan benzer biletlerden "1,5, bazen de 3,5 kat daha pahalı" olduğu belirtildi. (Cumhuriyet)

Yorumlar
Aycan
09 Haziran 2023, Cuma 06:45
Yabancı turistler charter anlasmalariyla 5 yildizli 2 haftalik tatile 2 kişi 1500$ gibi ortalamayla UHD veya HD gelebiliyorlar. Ama bizler 2 kusi 1500$ a ancak 5 gece kalabiliyoruz. Bu cifte standarti kaldirsalardi iyi olmazmi, hani "Biz bize yetiyorduk" Rus, Alman veya bir baska ulke... fark etmez. Obemli olan standartlar ve hakettiklerimiz ile hak edemediklerimiz
Mustafa Koç
09 Haziran 2023, Cuma 11:47
Alexander Mkrtchyan, bizimle dalga geçmiş sanki Ruslara geçen seneye göre %20 fiyat geçişi demiş Türk vatandaşına bu oran neden %130 uygulandığınıda açıklasın herkes oturduğu yerden yazıyor:)))
Tugrul
09 Haziran 2023, Cuma 02:10
Aman ne guzel. Hic kimse gelmesin bu fiyalari kendi vatandasina versinler
ferhangi biri
08 Haziran 2023, Perşembe 08:06
walla benim ikamet ettiğim yerde Afrikalı dan tütün Portekiz ispanyoluna kadar her ülkeden insan var. Bir günde sayamiyorum kaç farklı dilden insan duyduğumu Daha tatile yeni giriyoruz ucuz kalan TL ile zaten Türkiye sadece oda fiyatı değil diğer alanlarda da beleş denilecek fiyatlarda kaldı. Bundan aşağısı öldü pahasına fiyattır. Bu kişinin dediği ilehareket eden Ruslar bu yazı evlerinin önüne kuracakları havuzda geçirirler bence
Yabancı
08 Haziran 2023, Perşembe 07:27
Rus'un masrafı daha çok. Aşırı alkol tükeniyor, büfeleri saldırıyor ve personele köle gibi davranıyor. Fazla ödesin
Memo
08 Haziran 2023, Perşembe 07:49
Bu kadar kaliteli hizmet ucuz olmamalı. Pahalı olsun gelmeyen de kendi bilir istediği ülkeye gitsinler. Bizim oteller diğer ülkelere göre çok kaliteli.
Kenan yilmaz
08 Haziran 2023, Perşembe 02:10
Cevdet sungur tebrik ederim. Çok güzel yorum yapmişsin, Biz öğle yemeğinde simit yiyen turist istemiyoruz. Bunlar arap ülkelerine gitidebilir.,Avrupali kaliteli bir turist 10 tane rusdan daha çok para harciyor. Kaliteden ödün vermemeliyiz.
M.Nedim İçöz
07 Haziran 2023, Çarşamba 10:55
Tatil ,bütçeye göre planlanır ve ona göre yer seçilir! Yüksek fiyatlı ülkelerde yüksek gelirli ülke turistleri tatil yapar...Türkiye,yi tercih eden Ruslar,Araplar ,Alman veya İngilizler hem ucuzluğu hem doğasıyla tercih ederek geliyorlar ...
Ali
07 Haziran 2023, Çarşamba 07:09
Sahtekarlığın sonu yok arkadaş. Bunu türk milleti bi türlü öğrenemedi
Turkiyeli
07 Haziran 2023, Çarşamba 06:08
Neresi Yurkiye den ucuz? Bi desen de biz de ogrensek?
Nevzat Çetin
07 Haziran 2023, Çarşamba 06:00
Rus Turistlere haksızlık yapılıyor. Bu yüzden bu sene Rus Turist sayısı azalacak. Avrupalı Turistler ucuz olsa bile Türkiyeyi tercih etmiyorlar.Sonuç oteller sinek avlayacak.
Merdor
07 Haziran 2023, Çarşamba 04:56
Bi Rus turistler kalmıştı küstürmediginiz oda oldu alman İngiliz gelse ne olur ceplerinde akrep var Ruslar en azından milyon kişi olarak geliyorlar
Cevdet sungur
07 Haziran 2023, Çarşamba 01:41
Görgüsüz ve ucuz rus turistlerden kurtulmanın zamanı gelmişti. Onlar mısır, tunus gibi arap ülkelerine gidip Türkiye'yi rahat bırakabilirler, böylece aşırı seviyesizleşen Türkiye turizmi gereksizleri eleyip avrupa ile yoluna kaliteli bir şekilde devam eder.
Osmanlı
07 Haziran 2023, Çarşamba 12:32
%100 haklı tebrik ederim doğru tespit. Rusları çantada keklik olarak görenlere çok iyi ders oldu bu süreç. Ruslar Türkiye’den daha ucuz alternatifleri buldu bile
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha