Mısır uçuşları başlarsa Türkiye’ye giden Rus turist sayısı…

Mısır uçuşları başlarsa Türkiye’ye giden Rus turist sayısı…
15 Aralık 2017, 12:14
TUI Rusya ve BDT şirketinin Genel Direktörü Taras Demura, Rusya’dan Mısır’a uçak seferlerinin yeniden başlaması durumunda Türkiye’ye giden Rus turist sayısını fiyatlara bağlı olarak yüzde 10 - 35 arasında azalabileceğini belirtti.

Rusya Ulaştırma Bakanı Maksim Sokolov’un Mısır ile uçak seferlerinin yeniden başlaması anlaşmasını imzalama niyetinde oldukları yönündeki açıklamasını değerlendiren TUI Rusya Genel Direktörü Taras Demura, Mısır’ın yaz aylarında kesinlikle Türkiye’ye rekabet edeceğini ama bunun büyük oranda fiyat politikasına bağlı olduğunu kaydederek bu konuda şu değerlendirmede bulundu:

“Türkiye 2018’de 6 milyon Rus turist bekliyor”

“Türkiye’ye bu yıl 4.3 milyon Rus gitti. Bu mutlak bir rekordur. Bu sayıda turist hiçbir zaman, hatta kriz öncesi en iyi dönemlerde bile gitmedi. Bunda en büyük rolü, ertelenen talep ve fiyatlandırma politikası oynadı. Türk oteller Rus turistlere açtı ve fiyat politikası açısından son derece yumuşaktı. Aralarından birçoğu düşürülen fiyatları, turistleri geri kazanmak için geleceğe yönelik yatırım olarak gördü. Üstelik şimdi Türkiye, 2018’de 6 milyon Rus bekliyor. En azından böyle bir rakam deklare ediyorlar."

“Her şey Mısır'ın sezona nasıl başlayacağına bağlı”

Sputnik’in haberine göre, Türk otellerinin ortalama fiyatının günlük 60-70 dolar olduğunu hatırlatan Demura, “Halihazırda aynı kalitedeki Mısır otelinin fiyatı günlük yaklaşık 30 dolar. Elbette Mısır istikameti açılırsa ve talep artarsa Mısır otelleri kendini 30 dolardan daha yüksek fiyata satmak isteyecek. Ortaya çıkan tek soru, ne kadar artıracaklar? Eğer Mısır otelleri 50 - 60 dolara satmak isterlerse Türkiye’ye büyük rekabet oluşturamayacaklar. Bu durumda en fazla yüzde 10 - 20 oranında turisti çekebileceklerini düşünüyorum, daha fazlasını değil. Ama eğer Mısır otelleri aktif olarak piyasaya girmek isterlerse ve fiyat düşürmeye devam ederlerse Türkiye’nin payından yüzde 30 - 35’i alabilirler. Yani her şey, Mısır’ın sezona ne kadar agresif başlayacağına bağlı” yorumunda bulundu.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha