Mir Kart sorunu Rus turistleri Türkiye'den caydırır mı?

Mir Kart sorunu Rus turistleri Türkiye'den caydırır mı?
21 Eylül 2022, 08:29
ABD’den gelen yaptırım uyarılarından sonra İş Bankası ve Denizbank Rus ödeme sistemi Mir’i askıya aldı. Rus Tur Operatörleri Mir kart sorununun Rus turistlerin Türkiye tercihlerini etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

İş Bankası ve ardından Denizbank ABD’den gelen yaptırım uyarılarından sonra Rus ödeme sistemi Mir’i askıya almıştı.

Askıya alınan sistem özellikle Rus turistler için önemli bir ödeme sistemiydi.

Rus Tur Operatörleri Mir Kart sorununun Rusların Türkiye tercihlerini etkileyip etkilemeyeceğiyle ilgili Tourdum.ru'ya değerlendirmelerde bulundu.

Ziraat Bankası ve Halkbank'ın devam etmesi önemli

Tur operatörleri temsilcileri 2 bankanın Mir Kart'ı askıya almasına rağmen Ziraat Bankası ve Halkbank gibi Türkiye genelinde çok yaygın şube ve ATM ağına sahip bankaların MİR Kart'ları kabul ettiğine dikkat çekti.

Büyük çoğunluğu her şey dahil otellerde kaldığı için sorun büyük değil

Uzmanlar en karamsar senaryo olsa bile Rus turistler arasında Türkiye'nin mevcut durumdan daha az talep görmeyeceğini belirtiyor. Intourist uzmanlarına göre Rus turistlerin % 95'inden fazlası Türkiye'de her şey dahil otellerde kalmayı tercih ediyor. Bu nedenle çoğu turist için mal ve hizmet alımıyla ilgili ödeme yapma durumu olmuyor. Yerel gezilerde hediye alımı gibi harcamalar için bazı seyahat acenteleri müşterilerine yanlarında bir miktar nakit para getirmelerini tavsiye ediyor.

Mir olmazsa alternatif kartları kullanırlar

Türk bankalarının tamamı Mir kart kullanımını askıya alsa bile Rus turistlerin Türkiye'ye seyahat etmekten vazgeçmeyeceği belirtiliyor. Çoğu turist nakit veya Türkiye'de de yaygın olan UnionPay kartını kullanacak. Ayrıca, son altı ayda aktif olarak seyahat eden Rusların bir kısmının yabancı bankalardan Visa ve MasterCard kartları çıkardığı belirtiliyor.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha