Milyonlarca lira harcadığı otelin satılacağı haberiyle yıkıldı

Milyonlarca lira harcadığı otelin satılacağı haberiyle yıkıldı
24 Ocak 2023, 10:38
Harabe halindeki otelin işletme hakkını milyonlarca lira harcayarak alan iş insanı, açılış yapmaya hazırlanırken hayatının şokunu yaşadı.

Çanakkale’nin Güzelyalı ilçesinde 7 bin 635 metrekare arazi üzerine kurulu otel binası, farklı bir şirket tarafından uzun süreli kiralanmış ancak yıllardır işletilmeyerek terk edilmişti. Otel adeta harabeye dönerken, uzun süredir kuruma ödenmeyen kira borcu birikmişti. Oteli turizme kazandırmak adına harekete geçen iş insanı Lokman Eviş, Çanakkale İl Özel İdaresi ile noter huzurunda sözleşme imzalayarak otelin 2035 yılına kadar işletme hakkını devir aldı. Ardından harekete geçen iş insanı uzun soluklu yatırımlarının sonucunda yapmaya hazırlanırken otel ihale ile satışa çıkarıldığını öğrenince hayatının şokunu yaşadı.

Otele 25-30 milyon lira harcadım

Otelin eski kiracısının yaklaşık 400 bin lirayı bulan birikmiş kira borcunu peşin olarak ödediğini otel ile birlikte kalan bazı ekipmanlar için ise eski kiracıya 7 milyon 500 bin lira ödeme yaptığını belirten Eviş, otelin baştan aşağı tadilatını yaptıklarını tüm yataklar, mobilyalar ve diğer ihtiyaçları sıfır alarak oteli hazır hale getirdiklerini söyledi.

Yaşadıkları mağduriyetin kendilerini maddi ve manevi anlamda son derece üzdüğünü belirten Lokman Eviş, “Kiracılık sözleşmesine duyulan güvene istinaden bugünkü değeriyle yaklaşık 25-30 milyon lira harcayarak tüm eksiklerini giderdim, otelin içinde kalan malzemeleri satın aldım, iç tefrişat için tüm ürünleri yeniledim ve işletmeye hazır hale getirdim. Otelin eski sahibinden kalan borçları da peşinen ödedim. Tur operatörleriyle yaptığımız anlaşmalara istinaden müşterilerimizin rezervasyonlarını aldık. Açılışımızı yapıp konuklarımızı ağırlamaya hazırlanırken kiraladığımız otelin satışını üzülerek öğrendik. İdarenin ahde vefa ilkesi gereğince kira sözleşmesine bağlı kalmasını umuyoruz. Otelin satılması halinde yeni malikin, Özel İdare ile yapmış olduğumuz kiracılık anlaşması konusunda nasıl bir tavır takınacağı konusunda endişeliyiz. Sözleşmeye güvenerek yapmış olduğumuz masraflar ve emekler

Otelin satış ihalesi 26 Ocak'ta

Çanakkale İl Özel İdaresine ait otel binasının satış ihalesi ise 26 Ocak'ta gerçekleşecek.

Çanakkale Merkez Güzelyalı Köyü 177 ada, 17 parselde bulunan 7 bin 635 metrekare yüzölçümlü otel vasfındaki taşınmaz için 61 milyon lira muhammen bedel belirlendi. Otelin satış ihalesi 26 Ocak saat 13.30'da Barbaros mahallesi, Atatürk Caddesi No: 215 adresinde bulunan İl Özel İdaresi Hizmet Binasında İl Genel Meclisi Toplantı Salonunda 2886 Sayılı Kanunun 36. maddesi (Kapalı Teklif İhale) uyarınca gerçekleştirilecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha