Milletvekili Tarhan sordu: Sabiha Gökçen’deki uçuş sayısı neden azaltılıyor?

Milletvekili Tarhan sordu: Sabiha Gökçen’deki uçuş sayısı neden azaltılıyor?
03 Ağustos 2022, 16:39
CHP Parti Meclisi Üyesi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, THY ve Anadolu Jet’in Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçuşları azaltılarak yolcuların İstanbul Havalimanı’na mecbur bırakıldığını ileri sürdü.

CHP Parti Meclisi Üyesi, Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, THY ve Anadolu Jet’in Sabiha Gökçen Havalimanı’ndaki uçuşlarının azaltılmasıyla ilgili iddiaları TBMM gündemine taşıdı.

Tarhan, uçuşların azaltılarak, yolcuların aktarmalı uçuşlarla İstanbul Yeni Havalimanına yönlendirildiklerinin ileri sürdü.

“Uçmayan kalmasın dediler, şimdi uçacak uçak bulunmuyor.”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun cevaplaması talebiyle TBMM Başkanlığına sundukları soru önergesiyle ilgili açıklama yapan Tarhan, “Sabiha Gökçen Havalimanı, hem iç hatlar, hem de dış hatlarda verdiği uçuş ve alan hizmetleriyle 2019 yılında yılın en iyi havalimanı ödülünü almış uluslararası bir liman. Ancak son dönemde bu havalimanına olan THY ve Anadolu Jet uçuşlarında dikkat çekici bir düşüş var. Anadolu Jet yurtiçi uçuşlarda “Uçmayan kalmasın” sloganıyla tanıtılmış ve uygun fiyatla Anadolu içindeki tüm uçuşlarda önemli bir havayolu haline gelmişti. Başta Sabiha Gökçen’den kalkış ve varışlı Anadolu Jet uçuşları olmak üzere tüm seferlerin sayısı azaltılmış durumda. Sabiha Gökçen Havalimanının yeri seçilirken sadece İstanbul Anadolu yakasına değil aynı zamanda ülkemiz sanayisinin lokomotifi olan Marmara bölgesi ve Bursa, Kocaeli ve Sakarya illerimize hizmet verilmesi de dikkate alınmıştı. Ancak gelinen noktada Sabiha Gökçen Havalimanından direkt uçuşların sayısı azaltılmakta ve yolcular İstanbul Yeni havalimanına üstelik de yüksek ücretli biletlerle mahkum edilmektedir” dedi.

“İstanbul Havalimanı’nda uçuş sayısını artırmak için mi y seferler azaltılıyor?”

Seferlerin azaltılması ve neredeyse tüm uçuşların İstanbul Yeni Havalimanına yönlendirilmesinin yolcuları da maddi olarak yorduğunun altını çizen Tarhan, “Uçuşların planlanmasının bu şekilde yapılması bilinçli bir tercih. Birçok yolcu İstanbul Yeni Havalimanının ulaşım zorluğunu da dikkate alarak Sabiha Gökçen Havalimanına olan seferleri tercih ediyorken, buradaki uçuşları azaltarak yolculara adeta çile çektiriliyor. İstanbul Yeni Havalimanını daha fazla kullanılmasını sağlamak için vatandaşa eziyet etmenin gerekçesi olamaz.” diyerek Türk Hava Yolları ve Anadolu Jet ile ilgili soru önergesini TBMM Başkanlığına sunduklarını söyledi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha