Milletvekili Ösen Bakan Ersoy’a sordu: Turistik tesislerin deprem dayanıklılık testleri yapıldı mı?

Milletvekili Ösen Bakan Ersoy’a sordu: Turistik tesislerin deprem dayanıklılık testleri yapıldı mı?
05 Ağustos 2023, 11:41
DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, Bakan Ersoy’a yönelttiği soru önergesinde otellerin deprem dayanıklılık testleri yapıldı mı” diye sordu.

DEVA Partisi İzmir Milletvekili Seda Kaya Ösen, TBMM'ye verdiği soru önergesinde Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “Turistik bölgelerimizde konaklama tesislerinin bina deprem dayanıklılık testleri yapılmış mıdır? Yapıldıysa ve sağlam raporu alındıysa bu binaların güvenli olduğu yurt içinde ve yurt dışında yeteri kadar lanse edilmiş midir” sorusunu yöneltti.

Önergede Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a “2023 yaz sezonu planlanırken ülkemizde yaşanan genel seçimler ve enflasyon artışının turizm sektörünü olumsuz anlamda etkileyeceği öngörülmüş müdür? Öngörüldüyse alınan önlemler nelerdir?” soruları da yöneltti.

Ösen, önergenin gerekçesine otellerdeki doluluk oranlarındaki düşüşe değinerek, “Turizm Otelciler Birliği'nin yayınladığı otel doluluk oranları istatistiklerine göre; Haziran 2023 otel doluluk oranları bir önceki yıla (Haziran 2022) göre yüzde 13,5 düşüşle yüzde 62,3'e gerilemiştir. Kamuoyunda görülen haberlere göre turizm işletmelerinin doluluk oranları temmuz ayında da düşmeye devam etmektedir.” Dedi.

Ösen’in Bakan Ersoy’a yönelttiği sorular şöyle:

“2023 yaz sezonu planlanırken ülkemizde yaşanan genel seçimler ve enflasyon artışının turizm sektörünü olumsuz anlamda etkileyeceği öngörülmüş müdür? Öngörüldüyse alınan önlemler nelerdir? 2023 yaz sezonu planlanırken yurtdışında yeterli reklam ve tanıtım faaliyetleri yapılmış mıdır? Yapıldıysa reklam ve tanıtım faaliyetlerine yapılan yatırım ne kadardır? Hangi ülkelerde tanıtım ve reklam çalışmaları gerçekleştirilmiştir? Reklam ve tanıtım materyallerinde ülkemizin turist çeken hangi özelliklerine vurgu yapılmıştır? Kahramanmaraş depremlerinin turist tercihlerini etkilediği bilinmektedir. Turistik bölgelerimizde konaklama tesislerinin bina deprem dayanıklılık testleri yapılmış mıdır? Yapıldıysa ve sağlam raporu alındıysa bu binaların güvenli olduğu yurt içinde ve yurt dışında yeteri kadar lanse edilmiş midir?

Küresel çevrimiçi ağlar olan sosyal medya platformlarında sıklıkla görülen ve yer yer kara propagandaya dönüşen turistik bölgelerimizde mülteci yığılması olduğuna dair içeriklere karşı hangi faaliyetler yürütülmüştür? Rusya-Ukrayna Savaşının turizm sektörü üzerindeki olumsuz etkilerini bertaraf etmek için hangi politikalar yürütülmüştür? Kamuoyunda artan maliyetler ve turist sayısının düşüşüyle birlikte turizm işletmelerinin personel sayısını azaltma politikası yürüttüğü görülmektedir. Turizm işletmelerinde işten çıkarılan personel sayısı kaçtır? Ek olarak personel sayısının düşüşüyle hizmet sunumunda kalite düşmüş müdür? Turizm işletmelerinin yaz sezonu sonunda faaliyetlerine devam edebilmesi için personel teşviki, vergi indirimi, destek paketi gibi politikalarla önlem alınması düşünülmekte midir? Bu konuya yönelik çalışmalar nelerdir? Yaz sezonunun bitişiyle turizm sektöründe kriz beklenmekte midir? Bekleniyorsa krize karşı alınan proaktif ve reaktif önlemler nelerdir?”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha