Rota

MICE sektörü “Biz Hazırız” dedi, belirsizliklerin kalkmasını istedi

MICE sektörü “Biz Hazırız” dedi, belirsizliklerin kalkmasını istedi
02 Eylül 2020, 19:33
MICE sektörünü desteklemek amacıyla TÜRSAB’ın “Biz Hazırız” mottosuyla düzenlediği toplantı İstanbul’da yapıldı. Profesyoneller MICE sektöründeki belirsizliklerin kalkmasını isterken bilim adamları şeffaflık vurgusu yaptı.

MİCE sektörünü desteklemek amacıyla TÜRSAB tarafından düzenlenen “Biz Hazırız” etkinliği İstanbul Hilton Bomonti’de gerçekleştirildi. Etkinliğin açılış konuşmasını TÜRSAB MICE İhtisas Başkanı Hüseyin Kurt yaptı. Sponsorlara ve organizasyona katkısı olanlara teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kurt şunları vurguladı:

Büyük bir eko-sistemiz ve büyük bir misafir kitlesine hizmet veriyoruz. 5 milyar insanın evine kapandığı pandemi kaynaklı krizle karşı karşıyayız. Ekonomiye yara açan bir kriz sürecinden geçiyoruz. İkinci dalga, aşı çalışmaları gibi konular gündemde. Kapsamlı bir aşı bulunana dek bu gerçekle yaşayacağız. Havalimanı ve AVM’ler gibi neredeyse birçok sektör açılmış olmasına karşın bizim sektörümüz sanki kapalıymış gibi görünüyor. Oysa toplantı, kongre sektörünün açılması için MICE sektörü olarak destek bekliyoruz. İşi organizasyon yapmak olan sektörümüz ekonominin çarklarına katkı sunmaya hazır. Gerekli devlet desteği almamız halinde MICE sektörü olarak ilk sıralarda olacağımız açıktır. Bu konuda her türlü imkanımız ve profesyonellerimiz vardır ve “Biz Hazırız.”

Tedbir ve önlemlerle organizasyon yapmanın mümkün olduğunu göstermek için bu toplantıyı düzenledik ve her türlü güvenlik ve sağlık önlemlerimizi aldık. Önlem alınmaması halinde yüzlerce firmanın kapanacağı bir gerçektir. Firmaların desteklenmesi ve faaliyetlerini sağlık önlemlerini alarak desteklenmesi gerekmektedir."

Bu kapsamda, Hüseyin Kurt sektörün önerileri hakkında şunları sıraladı;

1. Sektör bileşenleri için Kısa Çalışma Ödeneğinin (KÇÖ) kısa vadede 2020 yılı sonuna kadar devam ettirilmesi,

2. Sektör bileşenleri için asgari ücret teşvikinin COVID-19 salgınının etkileri geçene kadar iki katına çıkarılması,

3. Ertelenen kredi borçlarının vadesi gelmiş olsa bile sektörel faaliyetlerin başlayamaması nedeni ile yeniden yapılandırılması,

4. Sektör bileşenlerinin bozulan nakit akışlarının düzelebilmesi için, uzun vadeli “sıfır” faizli ve teminatsız KGF ve Hazine garantili ilave kredi imkanları ile diğer bankalardan kredi desteklerinin sağlanması ve kredi kullanım koşullarının kolaylaştırılarak sürecin hızlandırılması,

5. SGK, KDV, muhtasar ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere ertelenerek takip eden yıldan itibaren yapılandırılması,

6. 2019 ve 2020 yılları kurumlar vergisi ve gelir vergisi tahakkukları ödemelerinin en az 1 yıl olmak üzere faizsiz olarak ertelenmesi ve ödemelerin takip eden yıldan itibaren yapılandırılması,

7. Sağlanacak tüm imkanlardan sadece fuar, kongre, toplantı, etkinlik, seminer, bayi toplantısı, lansman, piknik, festival gibi başlıklarda faaliyet gösteren firmaların değil, bütün mesaileri ile bu sektörlere hizmet eden yan sektörlerin de faydalanması gerektiği.

Eker: Toplantılar yasak mı değil mi?

Başta katılımcılar ve sponsorlar olmak üzere etkinliğe katkı sağlayan herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Eker şunları kaydetti:

Covid-19’un ne zaman biteceği belli değil. Önümüzdeki dönemlerde yeni salgınlar da çıkabilir. Biz bugün MICE sektörü için örnek bir toplantı yaptık ve bir yerden başlamamız gerektiğini vurguladık. Kongre ve toplantı organizasyonu yapan arkadaşlarımız çok hassastır. Meslektaşlarımız ayrıntılara dikkat ederek çalışıyorlar. Bu toplantılar yasak mı değil mi diye merak ediliyor. Bugün alınan önlemleri gördük. Riski minimize ederek standartları pekiştirmeye çalışıp karar vericilere güven vermek istiyoruz. İstanbul kongre sektöründe hep ilk 10 arasındaydı. Buradan düştük ama bizim yerimiz ilk 10 olmalı. O yüzden biz “Biz Hazırız” mottosu belirledik. Sağlıktan taviz vermeden bu işleri yapmak önemli. Ben MICE sektörüne güveniyorum. Bu günleri elbirliği ile aşacağız.

Ateş Kara: Kurallara uymak alışkanlık olmalı

Toplantıya internet üzerinden katılım sağlayan Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, “Genel anlamda rakamlar 25 milyonlara geldi ve pandemiyi kontrol altına alabilmiş değiliz. Öncelik sağlık olmalı. Belirli kurallara uyarak alışkanlıklar kazanmalıyız. İnsandan insana geçen ve kaynağın insan olduğu bir hastalık bu. Biz kurallara uymayı sağlamalıyız ama buna her an uymalıyız. Kurallara hizmet verdiğimiz alanlarda harfiyen uygularsak bu işin yayılımını kontrol altına almış oluruz” dedi.

Necmettin Ünal: Açık, şeffaf olmazsak başarı şansımız yok

Değişime uyum sağlamak ve Covid’le yaşamaya alışmak gerektiğini belirten Ankara Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necmettin Ünal ise şunları dile getirdi:

MICE sektörü üzerinden evine ekmek götüren ciddi bir popülasyon var. Bu insanların bir kısmının işsiz kaldığını görüyoruz. Kongreler kesildiği zaman sanal ortam hiçbir zaman bizi memnun etmiyor. Burada konsantrasyon da zayıflıyor. Hangi meslekte olursa olsun insanoğlu sosyalliğini devam ettirmek zorunda. Yeni bir yapılanmaya gidiyorsak olumsuzlukları iyi saptamak zorundayız. 300 katılımlı kongrede kaç COVİD-19’lu olur? Mesela bu salonda muhtemelen COVİD’li var. 1-5 kişi arasında hasta olabilir. Bunlar bir varsayım. Hastaların yüzde 75’inde belirti yok.

MICE sektörünün yoluna devam edebilmesi için, hızlı, detaylı, doğru ve şeffaf bilgiye ulaşmanız lazım. Mesela bir otelde COVİD’li hasta çıkmış mı? Otel ne yapmış? Bir havayolunda hasta ne kadar çıkmış? Personeli ne kadar hasta olmuş? Ne gibi tedbirler alınmış? Ama tabii hastanelerle ilgili de bilgileri devletten almanız lazım. Okullar açılacak kaç öğretmen COVİD’li olmuş? Bireyler, devletler, kurumlar açık olmalı. Açık, şeffaf olmadığımız taktirde başarılı olma şansımız yok. Bu sadece güvenliği azaltır.

En önemli problem transfer. Uçaklarda havalandırma nasıl çalışıyor? Mesela uçaklarda koridorda oturanların durumu ne? Bu konuda bir çalışma gelecektir. Oteller kontrollerini nasıl yapıyor? Check-listleri nasıl? Havalandırmalar, spor salonu, asansörler, restoranlar ne durumda? Yani konaklama yapılan yerin kurumsal güvenliği çok önemli. Ben şeffaf olmayan kurumda kongre yapmak istemem. Dezenfeksiyon, Maske kullanımı, tuvalet temizliği, lobinin durumu gibi detaylar var. Gıda etkinliği ve sunumu çok önemli.

Yorumlar
Gökhan
02 Eylül 2020, Çarşamba 09:31
Mice grubu na; Bunca yıl kazandıklarınızı 6 ay harcayın herseyi devletten beklemeyin. 1 yıllık krizle batı alsanız bu işi hiç yapmayın
Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha