MHP'den yüzde 1'lik paya itiraz

MHP'den yüzde 1'lik paya itiraz
10 Temmuz 2019, 17:58
Turizm Tanıtım Ajansı'nın kurulmasına ilişkin kanun teklifinin dün başlayan TBMM Genel Kurulu'ndaki görüşmeleri bugün de devam ediyor.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı'nın kurulmasına yönelik 11 maddelik kanun teklifiyle ilgili dün TBMM'de başlayan görüşmeler bugün de devam ediyor. Teklifin 6 maddesini içeren ilk bölümünün görüşmelerinde söz alan MHP Mersin Milletvekili Baki Şimşek, Ajans'ın finansmanında kullanılmak üzere turizm sektöründen alınması öngörülen yüzde 1'lik kesintinin daha uygun hale getirilmesini istediklerini ifade etti. Şimşek, " Ajans'ın bütçesi için 100-120 milyon dolar. Bu rakam ülkenin tanıtımı açısından çok büyük değil belki ama Turizm sektörü son yıllarda ciddi sıkıntılar yaşadı. Yeni yeni toparlıyor. Yüzde 1'lik oranın daha uygun orana çekilmesini istiyoruz. Ajans'ın tanıtımla ilgili meyvelerini önümüzdeki yıldan itibaren alınmaya başlanacak. Bu sebeple bu yıl turizmcilerden kesinti yapılmamasını istiyoruz. " diye konuştu.

Enginyurt: Antalya'daki otelle Ordu'daki otel aynı değil

MHP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise teklifin 6. maddesinde ciro üzerinden pay alınmasının öngörülmesini doğru bulmadıklarını söledi. Enginyurt, " Antalya ve Bodrum'daki otellerle Ordu, Artvin gibi bölgelerdeki otellerin ürettiği değer aynı sayılabilir mi. Bu illerdeki otellerin kârı bir değil. Bunun için turizm payının otellerin cirosu üzerinden değil kârı üzeriden alınmasını istiyoruz. Bununla ilgili düzenleme yapılmasını öneriyoruz" dedi.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha