Mete Vardar: 82 milyon kişi içinde en son Mehmet Bey’in bakan olmasını isterdim

Mete Vardar: 82 milyon kişi içinde en son Mehmet Bey’in bakan olmasını isterdim
02 Mayıs 2020, 10:59
Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar turizm gündemiyle ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı.

Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar Tourism Today Instagram yayınında dikkkat çekici açıklamalar yaptı. Seyahat acentalarının kalbe giden damar olduğunu belirten Vardar, "Bu damarı keserseniz kalp yaşamaz. Tüm sektörün bu yaşama katkı sağlaması lazım. Benim kendi şirketimi kurtarmam yetmiyor. Herkesin yaşaması lazım.” diye konuştu.

82 milyon kişi içinde en son Mehmet Bey’in bakan olmasını isterdim

'Umut ediyorum ki bundan sonra da turizmci bakan geleneği de devam eder' diyen Vardar şu açıklamaları yaptı: "Ancak ben 82 milyon kişi içinde en son Mehmet Bey’in bakan olmasını isterdim ama sektörün genelinde Mehmet Bey’in bakan olması ile bir rahatlama oldu. Şöyle de düşünmek lazım; ‘benim ne kadar canım yanıyorsa onun da canı benim kadar yanıyor.’ Keşke Bakanımız böyle dönemlerde bizler gibi sektör temsilcileri ile buluşsa bizim de fikirlerimizi alsa. Mehmet Ersoy, bakan olduğu zaman haksız rekabeti nasıl önleyeceğiz diye sormuştum. Herkes bakanın şirketi ile daha yakından ilgilenecektir. Önemli olan sınırları bilmektir.”

“Bu gemide başkaları da var”

“Ben konuşmaya mecburum. Sektörde sevilen bir şirketiz. Bunu bozmak istemiyoruz. Bakın seyahat acentaları ve otelci dostlar sıkıntıları olunca beni aramaya başlıyorlar. Sabahtan akşama kadar yüzlerce görüşme yapıyorum. KÇÖ katkısı sağlandı. Ama seyahat acentaları Mart, Nisan Mayıs’ta sıfır ciro yapıyor. Bundan önceki 6 ay gitti. İkincisi otellerin avansları geri ödeyebilmeleri için bir kredi çıkarıldı. Bu da çok ihtiyacı karşılayan bir kredi olmadı. Avans verdiğimiz otellerin yüzde 20’si krediye başvurdu. SGK’lar 6 ay ertelendi. Bu da 6 ay sonra daha fazla ödeme yapacağız anlamına geliyor. Şu an sorunlarımızı yatağın altına itiyoruz. Bu sorunlar ilerleyen dönemde çözülemez duruma gelecek. Seyahat acentalarına 50 bin TL kredi sağlandı. Yurt dışındaki 4 büyük operatöre 30’ar milyon dolar kredi desteği yapıldı. Bence daha fazlası yapılmalıydı. Ancak turizm sektörü bu 4 operatörden ibaret değil. Bizim Jolly olarak bir talebimiz yok ama sektör oyuncularına ‘bir sıkıntınız var mı’ diye sorulmadı. Yurt dışından çok büyük mücadelelerle turist getirenlere kaynak yaratılmalıydı. Borçsuz acentaya 50 bin TL kredi verilecek. Borçsuz insan neden kredi çeksin. 4 büyük operatöre verilen destek çok önemli ama bu gemide başkaları da var.”


“Sektörün kavgaya değil morale ihtiyacı var”

“TÜRSAB ve Kültür ve Turizm Bakanı arasındaki kavga beni hiç ilgilendirmiyor. Ancak bu dönem birlik olma ve kol kola girme dönemidir. Firuz Bey ve Mehmet Bey’in el ele tokalaşırken verecekleri bir fotoğraf sektöre büyük bir moral getirecektir. Dünyada en büyük devlet ABD’de müthiş bir kriz var. AB dağılmak üzere. Türkiye, bu krizden en az hasarla çıkacak ülkedir. Türkiye 50 yıldır böyle dönemlere alışkın ancak morale ihtiyacımız var. Kavga değil iyi şeyler görmek istiyoruz. Geçtiğimiz günlerde TV’ye çıkan bir doktor ‘en son turizm sektörü toparlanır’ diyor. Turizm sektörü olarak 8-9 senede görmediğimiz kriz kalmadı. Morale ihtiyacımız olduğu bir dönemde konuşmacı bir doktor turizm hakkında olumsuz yorumlarda bulunuyor. Bu moralimizi bozuyor. Ancak hepimiz biliyoruz ki en iyi reçete tatildir. En iyi antibiyotik tatildir. Ben burada doktorlara laf söylemiyorum. Sağlık çalışanlarımız bu dönemde en büyük güvencemizdir. Ancak bir insan çıkıp 5 milyon insanın ekmek yediği bir sektörden bahsederken biraz daha dikkatli olmalı.”

“1 TL’ye çözülecek işleri yarın 100 TL’ye çözemeyeceğiz”


“Bütün departmanlarımızla şu an daha yoğun çalışıyoruz. Tüketen değil üreten bir şirketiz. Bizlerin devlete katkı sağlaması gerektiğini düşünüyorum ama bugün tek başımıza çare bulacak bir dönem değil. Bugün 1 TL’ye çözülecek işleri yarın 100 TL’ye çözemeyeceğiz. Bu noktada devletimizin dikkatli hareket etmesi lazım. Birlik ve beraberlik içinde bu dönemde mücadele etmeliyiz.”

Yorumlar
Erkan FERİK
06 Mayıs 2020, Çarşamba 06:51
Seyahat Acentaları sektörün bir dişlisidir fakat son yıllarda hiçe sayılmaktadır. Turizm Taşımacılık keza öyle. In coming operasyonu yaparız yurtdışından turist getiririz otellerin animasyoncuları her turu satar parayı cebe koyar vergi yok algı yok. Acenta hammal nerden kazancak
Nurhak kağanaslan
05 Mayıs 2020, Salı 06:51
Siz önce sigortası yapılmış konaklamalarımızın iadesini yapın sonra çıkıp konuşun, paraları alıp iade etmiyorsunuz yok 40 kala yok tatil çeki ayıptır be.
Şeref Soydan
05 Mayıs 2020, Salı 01:29
Jolly tur’un rezervasyon iptalinde ödemeleri iade etmediğine katılmıyorum. Ocak ayıda İtalya turu (Nisan için) yaptığımız rezervasyonu Şubat ayında iptal ettik. Bir hafta sonra da paramız eksiksiz iade edildi. Sigortamız da vardı tabiki. Eskişehir Jolly tur ‘a teşekür ederim. İptal işlemi için 30 günden önce başvurulması gerektiği ve daha detaylı açıklamaları yapmışlardı.
Galip Güney
05 Mayıs 2020, Salı 02:22
Mete bey gözlerimi yaşarttı. Nısan ayında yapılacak Benelüks turumuzu yeterli müşteri yok diye iptal etti jolly ve Mayis ayı geldi hala 500 euroyu ödeyecekler.Konusmalardan hoşlanmam.icraat görelim ayıptır..
Ulvi öztürk
05 Mayıs 2020, Salı 01:20
Burada sadece tur sırketlerı zarar goruyo. Ya bınlerce turızm esnafı onların derdıne kım care oluyor.
Nurdan Sever
04 Mayıs 2020, Pazartesi 10:09
Jolly bizim gücümüz var diyor ,ancak acentalariniz ayni konuşmuyor. Ets,tatil sepeti sualsiz sigorta olan policeleri iptal ederken sizin şirketiniz paramizi iade etmiyor.Aralik 2020 ye kadar gecerli olacak çek icin ısrarcı oluyorlar..Acentaya diger firmaların iadesinde sıkıntı yaşanmıyor neden siz boylesiniz diye sorduğumuzda onlar bizden daha güçlü diyorlar...Sonuç sirket ile çözüm bulamadik ve tüketici hakem heyetine basvurduk.
Bilgin Şeşen
04 Mayıs 2020, Pazartesi 08:22
Mete bey, rezervasyon iptal edemeyen kendi müşterileri için de birşeyler söylese iyiymiş!
Halil Sarıteke
04 Mayıs 2020, Pazartesi 04:03
Salgın pandemi tüm dünyada ve Türkiye'de bazı konularda ajandalarda değişim yada erteleme varken bizde yarın başımıza ne gelecek diye düşünüyoruz. Bakanlığın acentelere bakış açısı kendini belli ediyor nerdeyse Tursab lav edilecek yok varsayılıyor bırakın yardımı yavaş yavaş yok etmek istiyorlar . Her zamankinden daha sıkı bir arada durup Firuz beyi yanlız bırakmamak gerekli. Bakanlığı çok iyi takip edin
Vatandaş Rıza
04 Mayıs 2020, Pazartesi 02:19
Vatandaş olarak söylüyorum. Otellerin fiyatları çok pahalı. Bütün oteller olmasa da çoğu yabancı turist için her türlü hizmeti sağlarken yerli turistin yüzüne bile bakmıyorsunuz. İşler kötü gitmeye başlayınca ne yapacağız diyorsunuz. Yerli turist bu zor dönemde turizm sektörü için can suyu olabilir. Siftahsız kapatmaktansa sürümden kazanılabilir.
Esra vellington
04 Mayıs 2020, Pazartesi 12:30
Mete Bey kaleminize saglik. Isten cikarilan ucretsiz izinde olan tum turizm Emekcileri icin birlik olma zamanidir. Uretme zamanidir. Turizmin tum aktorleri Sunu bilmelisir ki bu Kriz hepimizin krizi. Lutfen zaman kaybetmeden birlik olup ekmegimize Sahip Cikalim.
Tayfun Potkalar
03 Mayıs 2020, Pazar 11:07
Salgın pandemi tüm dünyada ve Türkiye'de bazı konularda ajandalarda değişim yada erteleme varken bizde yarın başımıza ne gelecek diye düşünüyoruz. Bakanlığın acentelere bakış açısı kendini belli ediyor nerdeyse Tursab lav edilecek yok varsayılıyor bırakın yardımı yavaş yavaş yok etmek istiyorlar . Her zamankinden daha sıkı bir arada durup Firuz beyi yanlız bırakmamak gerekli. Bakanlığı çok iyi takip edin
Ali Ulusan
03 Mayıs 2020, Pazar 08:39
Bir turizmci olarak Jolly Tur'u Dünya'da bir numara olarak görüyorum. Müşteri odaklı dürüst tatilocisini yarı yolda bırakmayan, her zaman destek olan kaliteli bir firmadır Tüm dostlarımıza tavsiye ederiz.
Yunus öztürk
03 Mayıs 2020, Pazar 07:16
Açıkça söylemek gerekirse devlette para yok Dolayısıyla destek olacağını hiç düşünmüyorum çalışanların durumu da çok kötü özellikle sezonluk işletmelerde çalışanlar için durum daha da kötü umarım en kısa zamanda bulurum düzelir
Mehmet efe
03 Mayıs 2020, Pazar 06:39
Bakan bey belek beach park derdine düşmüş. Sokağa çıkma yasağı varken devir teslim yapılıyor. #seriksahiliniistiyor
Yalçın ÇALIŞ ASON TRAVEL
03 Mayıs 2020, Pazar 06:37
Mete bey söylemlerinde sonuna kadar haklı.Acentaları kurtaracak gerçek destekleri bekliyoruz Sn. Bakanımızdan ve Devletimizden.
Özlem çalışkan
03 Mayıs 2020, Pazar 06:04
İçimizden biri bizi anlar dedik ama en büyük kötülük hep içimizden dediklerimizden geldi bence burda amaç ortada tekel olmak yansın batsın küçük işletmeler acaba farkindalarmi küçük işletme olarak gördükleri yerler kaç kişi çalıştırıyor kendi bölgelerine kaç turis getiriyor o müze giriş ücretleri varya aylık ne kadar bilet alıyor biii toplasinlar bakalım biz küçük işletmeler ekonomiye ülkeye ne kadar gelir sağlıyor ...yine yalniziz her zaman olduğu gibi
Cengiz Can
03 Mayıs 2020, Pazar 04:51
Memlekette bu kadar düzgün bir patron ve turizmci tanımadım. Çok beyefendi ve pozitif biri Mete Bey. Söylediklerine de %100 katılıyorum. Bakan Bey en büyük rakiplerinden kurtulmak için sessizliği tercih ediyor ama acenta dostu Jolly kadar sevilen başka bir firma daha var mı bilmiyorum. Jolly yıkılmaz, ama Bakan Bey'in bu yaptıklarıda unutulmaz.
Adem Balcıoglu
03 Mayıs 2020, Pazar 12:56
Daha gerçekçi tedbirler alınması gerekiyor yoksa hepimiz çok zorlu bir yıl bekliyor acentelere hibe verilmesi gerekiyor bu istekleri bir platformda devlete iletmek şart tek yapılan erteleme bu kadar ödeme nasıl yapılacak valla şartlar git gide zorlaşacak Allah hepimize Yardımcı olsun
Adem Armusen
03 Mayıs 2020, Pazar 12:18
42 yıldır Türizm sektöründe çalışıyorum. Hiç bu kadar etkilendiğini görmedim. Gelin Bir birimiz ile kavgayı bir kenara bırakalım. Bu zor günde ‘Birlik, beraberlik, el ele verme günüdür dostlar’ Bizdeki kaliteli hizmet, servis, ilgi ve tarih zenginliği hiç bir yerde yok. Üzün yıllar yurt dışında bir çok 5* zincir otelde üst düzey yönetici olarak görev yaptım. Emin olunki bizler bir çok ülkeden çok daha iyiyiz Turizm ve hizmet sektöründe. Buna salık sektörünü de eklediğinizde potansiyelimiz daha da büyük. Bizde sadece strateji planlama yok. Bunu yapmak İçin birlik olmak zorundayız. Unutmayalım ki; hepimiz bu Nuh’un gemisindeyiz. Batarsak hepimiz batarız. Birimiz değil!.. Bizim sadece şunan tanıtıma ihtiyatimiz var; oteller için ‘Clean stay’ sloganı ve standartları ile öne çıkarmamız gerekiyor (10 madde halinde) Covid-19 cleaning standartlarina göre Ayrıca - Personel eğt - Misafir İlişkileri ve beklentilerii eğt - Yönetici eğt - Zor insanlar ile iletişim eğt - Kişisel garanti eğt
Eric Gediklioğlu
03 Mayıs 2020, Pazar 11:24
Sayın Mete by çok doğru söylemiş az bile bunun üzerine bizde kendi aramızda konuşuyoruz ben kendi adıma yanlış sistem olduğunu ve eleştirimi yaptım ve bunun yanlış olduğunu fettah tamince by söyledi yanlışa yanlış
Emre Kaya
02 Mayıs 2020, Cumartesi 07:45
Turizm Bakanı sektörü ayakta tutmak için çok acil rezervasyon iade taleplerini en az 1 hazirana kadar erteleme kararı çıkartmalı. Aksi halde sektörün yüzde doksanı batacak. Alınan kararlar havayolu ve bazı firmaları değil tüm firmaları kapsamalı. Avrupa ülkeleri turizmi kurtarmak için herşeyi yaparken bizde şu ana kadar turizm acil destek paketi açıklanmadı.
İrada Huseynova
02 Mayıs 2020, Cumartesi 05:17
Çok doğru. Turizme üvey evlat muamelesi yapılıyor. Bakanımızın demeçleri canımızı yakıyor. 50 min TL yide kimse almamış Mete bey! Firuz bey le olan şahsi meselesini sektöre yansıtmalı bir bakan.
Tevfik Karaoğlu
02 Mayıs 2020, Cumartesi 02:48
Mete bey diline sağlık Acentalara verilen ellibinin şartları kimseye uymaz
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha