Merkel direndi, Türkiye 3 ay daha kazandı

Merkel direndi, Türkiye 3 ay daha kazandı
01 Mart 2021, 10:16
Avrupa Birliği'nin, “AB‘den onaylı aşıları içeren aşı pasaportu” kararı gündemden düşmüyor.

Yunanistan, Güney Kıbrıs, İspanya ile Bulgaristan, "Türkiye’yi bu yaz turizmde devre dışı bırakmak için" AB onaylı aşı içerikli Aşı Pasaportu istedi.

Merkel ve Fransa direndi

Merkel ile Fransa direndi. Merkel, "Çocukların aşı takvimi belli değil. İnsanlar çocuksuz mu tatile gidecek" diyerek üç ay erteletti. Bu durum Türkiye’ye zaman kazandırdı.

Bu kararın perde arkasını, Almanya Başbakanı Merkel'in, bu yıl Türkiye'yi turizmde devre dışı bırakmak isteyenlere karşı bulduğu “üç aylık formülü” tutanaklara da geçti. Sözcü'den Ali Gülen'in haberine göre 25 Şubat Perşembe akşamı 4.5 saat süren liderler zirvesinin gündemi aşı pasaportuydu. “Aşı pasaportu”nu gündeme getiren ve bununla “turizmde corona yasaklarının kalkacağını bilen” Yunanistan, bir an önce hayata geçmesi için yanına diğer ülkeleri aldı.

Ancak karşısına Almanya Başbakanı Merkel ile Fransa dikildi. Onların, “Daha çocukların aşı takvimi belli değil. Onlar pasaporta işlenemeyecek. Üç ay, PCR testi ve bağışıklık kanıtı da geçerli olmalı” ısrarı sonuç getirdi.

Aşı pasaportunun tüm AB'de hayata geçmesi üç ay ertelendi. Böylece Türkiye'ye, AB Ortak Aşı Platformu'na girebilmek için üç aylık zaman kazandırıldı.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha