Merhaba Kars

Tayfun Döşkaya
Tayfun Döşkaya TD Hospitality Consulting
17 Temmuz 2019, 10:56

Kültür, Gastronomi ve Kış turizminin başkenti olamaya aday olan Kars’ı ve cömert insanlarını keşfedin. Kars, “gar gış gıyametten” güzel günlere “merhaba” demek istiyor.

Ülkemizde güneşin ilk doğduğu ve kış mevsiminde kar tanesinin ilk düştüğü yer olan Kars, adeta masal diyarlarından çıkıp gelmiş gibi, bu şehir her mevsim güzelliklerini görsel bir şölen gibi sunuyor. Bunun yanı sıra Kars tarih boyunca değişik medeniyetlere ev sahipliği yapmış, farklı kültür zenginliklerinin ve inançların birleşme noktası olmuş özel bir şehirdir. İpek Yolu üzerinde yer alan Kars'ın sahip olduğu birçok eserin mimari yapısı dikkat çekicidir, şehirde Rus mimarisinin geleneksel izlerine sıklıkla rastlanmaktadır.

2013 yılında bir grup gencin Doğu Ekspresi’ni kullanarak Kars’a gelmeleriyle sosyal medyada popüler olmaya başlayan tren hattı kısa sürede Kars’a olan ilgiyi arttırmış ve Ani Antik Kenti’nin 2016’da UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmesinin ve yerelde yapılan çalışmalarında etkisiyle Kars önemli bir turizm destinasyonu olma yolunda ciddi bir adım atmıştır.

Kars yılın 12 ayı turizm yapılabilecek nadir destinasyonlardan biri olabilir ve yeni istihdam alanları yaratılabilir. Turizm, şehrin sosyal ve ekonomik gelişimine katkı sağalacağı gibi başka illere göçün önünü kesecektir. Fakat yol haritasına ve birçok alanda yatırıma ve devlet desteğine acil ihtiyaç duyulmaktadır.

Kars turizmine katkı sağlayacağını umut ettiğim, Temmuz ayında yapmış olduğumuz Kars turundaki deneyimlerimi bu yazımda paylaşmak istiyorum.

Öncelikle, TCDD Doğu Ekspresi yataklı vagon bileti satın almak isteyen yolcuların çok rahatlıkla bilet bulabiliyor olması gerekir, yataklı vagonların bilet satışının tur şirketleri tekeline bırakılması çok yanlış. Tren konfor seviyesi yükseltilmeli, tuvalet temizliğine özen gösterilmeli ve tek tuvalet tipinin alaturka olması yerine alternatif olarak alafranga olmalıdır. Mutlaka Türkçe ve İngilizce anons yapılmalı ve uyarı tabelaları iki lisanda olmalıdır, yabancı yolcuların doğru bilgilendirilmesi açısından bu durum önem arz etmektedir. Ayrıca tren içerisindeki büfede yiyecek ve içecek imkanının kısıtlı olması kabul edilebilir bir şey değildir. Fakat her şeye rağmen nostaljik tren yolculuğu çok keyifli bir deneyim.

Kars’ta bir zamanların ihtişamlı kenti olan Ani Antik Kenti’nin çevre köylerin hayvanlarından korunması, alanın temizliği ve sivrisinek sorununa acil çözüm bulunması gerekmektedir. Şöyle ki tarihi alan içinde otlayan sığır sürülerini görüyorsunuz ve görevliler tarafından hiçbir şekilde müdahale edilmiyor. Sivrisinek sorununun çözülmesi gerekiyor çünkü sahada konuşamıyorsunuz, sivrisinek yoğunluğundan ağzınızı açmanız mümkün değil. Ayrıca sığır dışkısı olan saha yollarından yürümek pek konforlu olmadığı gibi bu durum sivrisinek olmasına da zemin hazırlamaktadır. Tarihi alana tuvaletler çok uzak olup çıkışta çok basit güneşten korunmuş bir alanı olmayan sıradan bir büfe bulunmakta ve görüntü çok çirkin. Başta Kars Kalesi olmak üzere tüm tarihi eserlerin restorasyonun ivedilikle yapılarak koruma altına alınması gerekmektedir.

Kafkas Cephesi Harp Tarihi Müzesi (Kanlı Tabya) restorasyonu gayet başarılı olmuş emeği geçen herkese çok teşekkürler.

Sarıkamış şuan ki halini bence hiç hak etmiyor, kristal karı ve ormanı ile dünyanın sayılı kayak merkezlerinden biri olması gerekirken hala emekleme döneminde. Kent merkezindeki çarpık yapılaşma kayak turizmine uygun olmayıp, nitelikli tesis yok denecek kadar az. Katerina Av Köşkü’nün içler acısı hali ise yürekleri sızlattı.

Çıldır gölüne gelen ziyaretçi sayısı her yıl yaz aylarında artmasına rağmen bir aktivite yok, en azından bir tekne turu olamaz mı? Alternatif yeme-içme mekanları belirli bölgelerde olmadığı gibi hediyelik eşya satışına da pek rastlayamadık.

Gastronomi turizmi dünyada üst gelir grubu tarafından büyük ilgi görmektedir. Kars yöresel mutfak ve ürün zenginliği açısından fevkalade iyi durumda olmasına rağmen mekan ve tanıtım eksikliği var. Üretici, satıcı ve tüketici üçlüsünün bir araya getirilmesi, modern gurme shoplar açılması bölgenin kaderinin değiştirilmesinde etkin rol oynayabilir. Yöre mutfağının tanıtılmasında Kars Kaz Evi sahibi Nuran Özyılmaz Hanımefendi’nin çok büyük katkıları bulunmakta olup, yeni yatırımcılarla farklı markaların sektöre kazandırılması gerekmektedir.

Kars turumuzda bize eşlik eden rehberimiz İbrahim Süleymanoğlu, araç şoförümüz Fuat Binici Bey’e ve Işık Otelin Mutfak Şefi Özgür Ustaya yöresel tatların sunulduğu zengin kahvaltı büfesi için çok teşekkür ediyorum.

Laf üretmekle bu işlerin olmadığının bilincinde olan biri olarak, Kars turizmine katkım olacak her konuda desteğe hazır olduğumu bu vesileyle paylaşmak isterim.

Kalın sağlıcakla,

Not: Yazının sorumluluğu yazarına aittir. www.turizmajansi.com ile bağlantı kurulamaz; doğacak hukuki sonuçlardan site sorumlu değildir.
Yorumlar
Nurettin Döşkaya
18 Temmuz 2019, Perşembe 09:48
Gezi esnasında paylaşılan fotoğraflar çok güzel ve yöreyi iyi anlatıyorlardı. Eksiklerin olduğu ve titizlikle üzerinde çalışılması gereken konuları iyi dile getirmişsin. Özverili yatırımcıların değerlendirmeye alacağını umuyor ve başarılar diliyorum.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha