Meksika Restoranı Los Altos kendi tarlasını kurdu… Yeni hedef: Meksika Köyü

Meksika Restoranı Los Altos kendi tarlasını kurdu… Yeni hedef: Meksika Köyü
27 Ekim 2017, 17:37
Meksika restoranı Los Altos İstanbul, Seferihisar’da kendi tarlasını kurarak tarım yapmaya başladı. Restoranın mutfağında kullanılan malzemelerin bir kısmı için ilk hasadını gerçekleştiren Los Altos’un şimdiki hedefi “Meksika Köyü” projesini hayata geçirmek.

Dünyada esen Meksika rüzgarı ülkemizde de yeme içme sektöründe etkisini gösteriyor. Geçtiğimiz yıl kapılarını açan Meksika restoranı Los Altos İstanbul, İzmir Seferihisar Belediyesi'nden tarla kiralayarak mutfağında kullandığı habanero ve jalapeno biberi, tomatillo (yeşil domates), mavi ve kırmızı mısır, marul, salatalık ve çilek ile Meksika mutfağının olmazsa olmazı kişniş ve lime (yeşil limon) yetiştirmeye başladı.

Los Altos İstanbul “slow food” akımını destekliyor

Slow food akımı ve sürdürülebilir tarımı destekleyen Los Altos İstanbul’un sahibi ve işletmecisi Deniz Çelikkol, “Açıldığımız günden beri misafirlerimize orijinal Meksika lezzetlerini sunabilmek için taco ve tortilla cipslerinde kullandığımız Meksika unu “masa harina”yı valizlerle yurtdışından getirdik. Birkaç ay önce Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in de desteğiyle Seferihisar’da bir tarla kiraladık. Bu tarlaya sadece solucan gübresi kullanarak Los Altos’un mutfağında sıklıkla tükettiğimiz habanero ve jalapeno biberi, tomatillo (yeşil domates) ektik. Meksika mutfağında en çok kullanılan malzeme olan kişniş velime (yeşil limon) da ana ürünlerimizden. Mavi ve kırmızı mısırı da deneyerek nasıl bir verim alacağımıza bakıyoruz. Bu malzemelerin yanı sıra misafirlerimize marul, salatalık ve çilek gibi yiyecekleri de kendi tarlamızdan toplayıp getirip aracısız sunmayı önemsiyoruz” diye konuştu.

Seferihisar’da “Meksika Köyü” kurulacak

İstanbul Meksika Konsolosluğu ve Seferihisar Belediyesi işbirliği ve desteğiyle bir “Meksika Köyü” kurmayı planladıklarının altını çizen Çelikkol, Los Altos’un mutfağında her gün taze sebze ve meyve kullandıklarını belirterek “Mutfağa katkı maddesi içeren hiçbir sağlıksız gıda girmiyor. Ektiğimiz bu ürünlerden aldığımız mahsulleri değerlendirdikten sonra alanı gitgide genişletmeyi planlıyoruz. Benzer kültürlere ve mutfağa sahip Türkiye ve Meksika arasında güzel bir dostluk köprüsü kuracağımıza inanıyoruz. Tarlada hiçbir kimyasal gübre kullanmadan sadece “solucan gübresi” ile tarım yapıyoruz” dedi.

Ürünlerin perakende satışı da gerçekleşecek

Los Altos İstanbul, Seferihisar’daki tarlada yetişen ve Türkiye’de kolaylıkla bulunamayan bazı taze malzemeleri ihtiyaçları doğrultusunda diğer restoranların şeflerine de tedarik etmeyi planlıyor. İlerleyen dönemde kurulacak üretim tesisi ile ürünlerin çeşitli noktalarda perakende satışı da gerçekleşecek.

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha