Mehmet Önkal: Yatırımcılar fizibilite raporlarını egoları nedeniyle görmezden geliyor

Mehmet Önkal: Yatırımcılar fizibilite raporlarını egoları nedeniyle görmezden geliyor
09 Temmuz 2018, 14:56
Türkiye'de yatırımcıların, yaptırdıkları fizibilite raporlarını egoları nedeniyle görmezden geldiğini anlatan Otel Yatırım Danışmanı Mehmet Önkal, özellikle sektöre dışarıdan gelen yatırımcıların arz-talep dengesini bozan yatırımlar yaptığını söylüyor.

Türkiye’deki yatırımcıların fizibilite çalışması yapmadığını yapanların büyük bir kısmının da çıkan sonuçları dikkate almadığını belirten BDO Yatırım Danışmanlığı Ortağı Mehmet Önkal, arz ve talep dengesinin, turizm sektörüne dışından gelen yatırımcıların gerçekleştirdiği hatalı yatırımlar nedeniyle bozulduğunu belirtiyor.

Yatırımcıların egoları nedeniyle yaptırdıkları fizibilite raporlarını görmezden geldiğini dile getiren Mehmet Önkal, “Türkiye’de yeni yatırımlar bölgelerin yapısına ve turist profiline uygun ilerlemiyor. Daha çok üst segment tercih ediliyor. Bunun bir nedeni yatırımcının egosu. İlla benim otelim en iyisi olmalı, lüks olmalı diyor. Yatırıma hiçbir ilmi araştırma yapmadan karar veriliyor" şeklinde konuştu.

Türkiye'de otellerin kapasitesine arazinin imar durumuna göre karar verildiğini söyleyen Mehmet Önkal, şöyle devam etti:

Hatalı yatırımların bir diğer sebebi ise yatırımcının arazinin imar durumunu sonuna kadar kullanmak istemesi. Yaptığı fizibilite çalışmasında 150 odalı bir otel rantabl görünse bile eğer arazide 400 oda yapma hakkı varsa 400 odalı tesis yapıyor. Bilhassa Türkiye’nin ikincil, üçüncül şehirlerinde, yatırımcılara sizin lüks otellere değil, sınırlı hizmet veren otellere ihtiyacınız var diyoruz ancak yatırımcı kendi fikrine göre hareket ediyor.

"Oteller, hedef kitle belirlenip ona göre yapılmalı"

Türkiye’nin her şehrinde aynı problem var. Örneğin İstanbul Basın Ekspres aksı üzerinde bir çalışma yaptık. TEM Mahmutbey gişelerden Tekstilkent, Basın Ekspres Yolu, Florya ve Zeytinburnu bölgelerinde toplam 14 bin otel odası var. Bu rakam çok fazla ve çoğu yanlış yatırım. Bir otel yapılmadan önce mutlaka pazar araştırması, fizibilite yapılmalı. Atatürk Havalimanı kapatıldığında bu odalar nasıl dolacak belli değil. Bilhassa turizm dışından gelen yani tekstilden, inşaattan, otomotivden gelen yatırımcılar bu hatayı çok yapıyorlar. Arz talep dengesi bu sebepten dolayı bozuk. Haddinden fazla üst segment otel var, alt segment otelde ise çok eksiğimiz var.

Anadolu’nun belli başlı şehirlerinde birer uluslararası otel var ancak olmayan şehirler de var. Mesela Kars’ta yerli veya yabancı marka bir otel gelebilir ama bu otel, 300 odalı olması gerekmiyor. 120 odalı bir otel yeterli.

Anadolu’daki otellerde daha çok iş için seyahat eden ilaç mümessilleri, bayi temsilcileri vb. gibi genç insanlar kalıyor. Bunların bütçeleri sınırlı oluyor. Dolayısıyla otel yaparken bu profil dikkate alınmalı. Oteller, hedef kitle belirlenip ona göre yapılmalı. Bağımsız danışmanlara mutlaka bir pazar araştırması yaptırılmalı.

Yorumlar
deniz tüfekçi
10 Temmuz 2018, Salı 10:35
Bu kültür bilime,bilgiye,araştırmaya değer ve öncelik veren bir kültür olmadığı için 120 km süratten daha fazla yapılamayacak yollarda yarış arabası satın almayı marifet sayıyoruz.Tepedeki karar vericiler de aynı kültürün ürünü veya hayranı olduğu için erkesin elektrik ürettiği derelerde biz su taşkınları ile uğraşıyoruz. Deniz Tüfekçi
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha