Mehmet Nuri Ersoy: Bir şeylerin değişeceği kesin, ama nasıl bir şey olacak şimdiden ben de bilmiyorum

Mehmet Nuri Ersoy: Bir şeylerin değişeceği kesin, ama nasıl bir şey olacak şimdiden ben de bilmiyorum
11 Mayıs 2020, 02:16
Koronavirüsle ilgili aldıkları tedbirleri Yazar Ertuğrul Özkök’e anlatan Bakan Ersoy, “Bir şeylerin değişeceği kesin ama nasıl bir şey olacak şimdiden ben de bilmiyorum. Bunları yaşayarak görecek, öğrenecek ve kendimizi ona göre yeniden düzenleyeceğiz” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, turizmdeki eylem planını Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’e anlattı.

Türkiye’ye turist gönderen bütün ülkelere iyi niyet mektubu göndereceklerini açıklayan Ersoy, mektupta alınan önlemler ve Türkiye’nin sağlık tesislerinin imkan ve kapasiteleri hakkında bilgi vereceklerini söyledi.

Dışişleri Bakanlığı'nın da telefon diplomasisine başlayacağını açıklayan Ersoy, “Bütün ülkelerdeki muhataplara telefon edilerek niyet mektubundaki maddeler anlatılacak.” dedi.

1,5 metreye nasıl karar verildi?

Otel ve restoranlarda sosyal mesafeyi Bilim Kurulu’na danışarak 1.5 metre olarak belirlediklerini anlatan Ersoy, şunları söyledi: “Önce şunu söyleyeyim. Bu çok kapsamlı ve ayrıntılı açılış planını hazırlarken bir komisyon oluşturduk. Burada Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı temsilcileri vardı. Ayrıca Korona Bilim Kurulu’ndan da bir temsilci vardı. Onlarla danışılıp alındı bu karar. Virüsün etkisi bakımından gerçekçi bir karar. Masalardaki 60 santim mesafeye gelince bu zaten aileleri, birbirine çok yakın insanları ilgilendiriyor. Zaten beraber olan, birbirlerini tanıyan insanlar.”

Sınır girişinde korona testi uygulanacak

Sınır girişlerinde gelen yolcuya korona testi uygulanacağını, fakat sonucun 5-6 saat içinde alınabileceğini açıklayan Ersoy, planladıkları uygulamayı şöyle anlattı: “Sağlık Bakanlığı, haziran ayı başında Antalya’dan başlamak üzere bütün havalimanlarında, Kapıkule ve İpsala’da korona test istasyonları kuracak ve gelen her yolcuya test uygulanacak. Sonucu 5-6 saat içinde alınacak. Gelen yolcunun Türkiye’deki adresi belli olduğu için gerektiğinde anında müdahale edilecek. Testler pasaporttan geçişten önce uygulanacak. En fazla 2-3 dakika sürecek ve yığılmalara yol açmayacak.”

Sertifika barkod oldu

Sağlıklı turizm sertifikasının ise duvarlarda barkod olarak asılacağını belirten Ersoy, isteyen turistin bunu cep telefonu ile okutup otelin koronaya karşı aldığı bütün önlemleri okuyabileceğini söyledi.

Denetim nasıl olacak?

Otel ve restoranlarda üç kanallı denetim olacağını açıklayan Ersoy, otellere servis sağlayan büyük şirketlerin kuralların uygulanıp uygulanmadığını kontrol edeceğini ayda bir kez de devlet denetimi olacağını sözlerine ekledi.

Açık büfeler kalıyor kullanımı değişiyor

Açık büfe sisteminin devam edeceğini de anlatan Ersoy, “Artık misafirler masalara konan yiyecekleri kendileri almayacak, korunaklı bir şeffaf perdenin arkasındaki görevliye gösterecek ve onlar koyacak” dedi.

“Bir şeyler değişecek ama nasıl bir şey olacak ben de bilmiyorum… “

Ertuğrul Özkök’ün “Dünyanın en büyük ev kiralama sistemi Airbnb CEO’su, “Seyahat artık eskisi gibi olmayacak. İnsanlar daha yakın, daha güvenli ve keselerine daha uygun yerlere gidecekler. Tekrar insani temas arayacaklar” diyor. Sizce nasıl olacak?” şeklindeki sorusunu ise Bakan Ersoy şöyle yanıtladı: “Bir şeylerin değişeceği kesin ama nasıl bir şey olacak şimdiden ben de bilmiyorum. Bunları yaşayarak görecek, öğrenecek ve kendimizi ona göre yeniden düzenleyeceğiz.”

Yorumlar
İlk yorum yapan siz olun.
 
  Yorum için en fazla 1000 karakter girişi yapılabilir!
captcha